Kad sąnarių ir potrauminiai skausmai neapkartintų vasaros
Vasara – intensyvus metas: daugiau judame, sportuojame ar dirbame darže ir sode, tačiau organizmas ne visada pasiruošęs fizinio krūvio padidėjimui, todėl lengva persitempti, o taip atsitikus, susiduriame su sąnarių bei raumenų skausmais, o kartais neišvengiama ir uždegimo. Daugiau keliaujant ir judant didėja ir traumų tikimybė. Straipsnyje pateikiame keletą patarimų, kaip palengvinti fizinio krūvio ar traumų sukeltus skausmus.
Kaip paruošti organizmą ir išvengti persitempimo ar traumų?
Specialistai aiškina, kad išsaugoti sveikus sąnarius ar išvengti traumų yra įmanoma – tiesiog reikia „apšilti“ – fizinį krūvį padidinti ne staiga, o pradėti anksčiau ir raumenis bei sąnarius mankštinti po truputį, didinant fizinį krūvį. Paprasčiau kalbant, kūną didesniam fiziniam krūviui reikia ruošti. Tai tikrai paprasta! Kiekvieną dieną po keliolika minučių darykite raumenų tempimo pratimus, o, ilgesnį laiką nesimankštinus, dirbkite ar sportuokite neskubėdami, darykite ilgesnes pertraukėles, o po fizinio krūvio skirkite laiko poilsiui.
Būtina atkreipti dėmesį ir į mitybą – sąnariams labai reikalingos omega-3 nesočiosios riebalų rūgštys. Norint, kad organizmas gautų tokių rūgščių, reikia vartoti daugiau žuvies, riešutų, kanapių sėklų, linų sėmenų. Besirūpinantiems sąnariais, vertėtų vartoti gliukozamino, chondroitino, metilsulfonilmetano, kolageno, hialurono rūgšties turinčių produktų. Šios medžiagos gerina sąnarių lankstumą, gali padėti jiems atsistatyti, sumažinti skausmą, traškesį sąnariuose ir slopinti uždegiminius procesus, stiprti sausgysles ir kremzles. Jeigu jaučiate, kad su maistu gaunamų medžiagų nepakanka, racioną galima papildyti ir specializuotais maisto papildais, skirtais normaliai sąnarių funkcijai palaikyti. Nepamirškite gerti daug vandens – jo karštomis vasaros dienomis reikėtų išgerti bent po du litrus per parą.
Greitai ir ilgam pamirškite skausmą
Ką daryti, jei vis dėlto pajutote sąnarių, nugaros ar raumenų skausmus? Specialistų patarimas – neskubėkite gerti skausmą mažinančių tablečių ar kitų vaistinių preparatų, pradžioje pamėginkite natūralesnes priemones, pavyzdžiui tepalą nuo sąnarių skausmo. Tepalas nuo skausmo gali būti naudojamas ir profilaktiškai, o pasitarus su gydytoju galima taikyti ir kompleksinį gydymą.
Patyrus traumą, kartais užtenka šaldymo ir vietinių tepalų nuo skausmo bei uždegimo. Pavyzdžiui, šaldantis tepalas nuo skausmo padeda numalšinti sąnarių ir raumenų skausmus. Vaistinėlėje verta turėti tepalą, kurio sudėtyje yra ibuprofeno ir levomentolio – jų veikimas užtikrina greitą ir koncentruotą veikliųjų medžiagų absorbciją pro odą tiesiai į pažeistą vietą.
Ibuprofenas priklauso nesteroidiniams uždegimą malšinantiems vaistams, kurie efektyviai malšina skausmą ir slopina uždegimą bei patinimą. Levomentolis suteikia skausmą malšinantį poveikį.
Vertingas ir kitas tepalas, kurio veiklioji medžiaga yra diklofenako natrio druska ir pagalbinės medžiagos: hipromeliozė, izopropilo alkoholis, makrogolglicerolio kokoatas, aromatinis aliejus. Šios medžiagos tinka išorės skausmui malšinti, uždegimui slopinti bei patinimui mažinti. Namų vaistinėlėje pravartu turėti ir šildančio kremo, kurio sudėtyje yra metilsalicilato, raceminio mentolio, eukaliptų ir terpentino eterinių aliejų.
Tepalų ir gelių nuo skausmo pasirinkimas didžiulis, todėl verta pasigilinti į sudėtis ir pasirinkti tai kas tinkamiausia. Rekomenduojama vartoti greitai ir ilgam skausmą numalšinančius tepalus, kurių sudėtyje yra mentolio, kamparo, metilo salicilato ir kitų medžiagų. Preparatai su mentoliu veikia juntamųjų nervų galūnėles, blokuodami skausmą ir kitus nemalonius pojūčius esant sumušimams, sąnarių ar kitiems skausmams. Metilo salicilatas dirgina odą, sukeldamas kraujo priplūdimą į pažeistą vietą. Sudirginus odą, įsijungia vegetacinė nervų sistema, padedanti atpalaiduoti įsitempusius raumenis, mažinanti spazmus ir skausmą. Pastebėtas ir metilo salicilato gydomasis poveikis esant neuralgijai bei įvairaus pobūdžio lėtiniams skausmams. Dar vienas aktyvusis komponentas – kamparas lokaliai dirgina odos nervų receptorius ir išplečia audinių kraujagysles, suaktyvina kraujotaką, didina vietinę temperatūrą ir padeda kitoms aktyviosioms tepalo sudėtinėms dalims greičiau įsiskverbti į pažeistą vietą, veikia priešuždegimiškai.
Tepalai sąnariams ir raumenims yra puiki prevencinė ir pagalbinė priemonė esant skaudantiems sąnariams, sąnarių uždegimams, raumenų skausmams, patempimams ar nugaros skausmams. Specialistai rekomenduoja tepti skaudamas vietas 3–4 kartus per dieną, o po procedūros iš karto nusiplauti rankas.
Kartais būna sunku išsirinkti tinkamiausią priemonę konkrečiam atvejui – jei kyla klausimų, drąsiai kreipkitės į internetinės arba artimiausios ,,MANO vaistinės“ specialistą ir pasitarkite.