KMI – kas tai?
Kūno masės indeksu (KMI) laikomas žmogaus masės ir ūgio kvadrato santykis. Medicinoje ir mityboje KMI yra naudojamas siekiant įvertinti ar žmogaus masė yra normali, ar nėra antsvorio, nutukimo, ar žmogaus svoris nėra per mažas, tačiau KMI nepadeda nustatyti kūno riebalų procento. Optimalus kūno masės indeksas yra nuo 18,5 iki 25 – jei jis mažesnis – žmogus per liesas, jei didesnis – turi antsvorio.
Kaip KMI atsirado?
KMI (angl. BMI) sukurtas 1832 m. belgų matematiko Lambert Adolphe Jacques Quetelet. Naudojant jo sukurtą svorio formulę, buvo greitai įvertinama ar tam tikra populiacija turi antsvorio ar nutukimą. Remiantis šiais skaičiavimais, vyriausybė nuspręsdavo kaip paskirstyti sveikatos bei finansinius išteklius. Įdomu tai, kad formulės autorius buvo įsitikinęs, jog kūno masės indeksas tinkamas tik pateikiant bendrą populiacijos sveikatos vaizdą, o ne tiriant pavienius asmenis.
Ar KMI visada tikslus?
Pripažįstama, kad kūno masės indeksas (KMI) nėra tobulas matas, tačiau manoma, kad jis yra naudingiausias ir tinkamiausias suaugusiems asmenims, t. y. sulaukusiems 18 m. bei vyresniems, kai reikia labai greitai ir paprastai nustatyti bendrą situaciją. Nepaisant to, yra ir tam tikrų tikslumo apribojimų:
- Kūno masės indeksas, kaip antsvorio rodiklis, nėra ypatingai tikslus suaugusiems asmenims, kurių raumenų masė didesnė nei įprastai. Taip nutinka, todėl, kad raumenys sveria daugiau nei riebalai, o įrankis to neįvertina.
- Ūgis pagal svorį, kaip antsvorio rodiklis, yra mažiau tikslus mažesnio kūno ūgio etninėse grupėse, pavyzdžiui Azijos etninėse grupėse.
- Vaikai nėra pilnai suaugę ir susiformavę, todėl KMI svorio skaičiuoklė neturėtų būti naudojama vaikų sveikatai įvertinti, net jei vaikas pasiekė suaugusiems būdingą ūgį.
- Kūno svoriui įtakos turi ir nėštumas, tačiau moters svorio padidėjimas nėštumo metu yra būtinas sveikam kūdikiui. Todėl KMI apskaičiavimas neturėtų būti naudojamas nėščių moterų sveikatai įvertinti.