Alerginiai susirgimai pasiekė epideminį lygį
Gydytojai ir vaistininkai perspėja, alerginės reakcijos pasiekė masinės epidemijos lygį. Augalų žydėjimo sezono metu vaistinėse kasdien tenka konsultuoti po kelias dešimtis pacientų, kuriuos vargina alerginė sloga, įvairūs bėrimai ir dusulio priepuoliai. Specialistų pastebėjimu, didelė dalis gyventojų nežino savo alergenų, todėl gydosi netinkamai, jiems dažniau iškyla alerginės reakcijos, kurios kartais turi rimtų komplikacijų.
Alergija kamuoja ištisus metus
„Įvairiomis alergijomis žmonės skundžiasi ištisus metus, bet kai prasideda augalų žydėjimas, tai tampa tikra epidemija. Prieš kokius septynerius metus besiskundžiančių alergijomis buvo gerokai mažiau. Jei žiemomis kas antras-trečias pacientas skundžiasi peršalimu, tai vasarą – užburkusiomis akimis, užgulusia arba varvančia nosimi, odos bėrimais, dusuliu“, - pažymėjo vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė. Jos teigimu, neretai žmonės nežino šių simptomų priežasčių, tad arba nesigydo, arba tai daro netinkamai, pavyzdžiui, išgeriami vaistai nuo alergijos ir net neįtariama, kad alergija nuo to tikrai nemažės. „Dažnai tenka konsultuoti ir aiškinti, kaip kovoti su alergija“, - sakė vaistininkė.
Alergiją paaštrina net tik žiedadulkės
Anot G. Krikščiūnienės, alergizuoti gali viskas, kas mus supa – net vanduo ir oras. „Pačios populiariausios alergijos yra dulkių erkutėms ir žiedadulkėms. Alergiški žiedadulkėms kenčia visą šiltąjį laikotarpį ir nesigydydami negali džiaugtis vasaros teikiamais malonumais, o kenčiantys nuo dulkių erkučių – visus metus, jeigu nepašalino jų iš savo aplinkos. Taip pat dažnai alergija pasireiškia pelėsiui, kosmetikos ir higienos priemonėms, tam tikriems maisto produktams. Vertėtų žinoti, kad alergijos priežastimi būna ir žarnyno parazitai, kurie į organizmą patenka nesilaikant higienos normų“, - vardijo vaistininkė.
Pasak G. Krikščiūnienės, vyresni pacientai sunkiai patiki, kad alergija yra rimta liga. „Dažnas gyventojas vartoja vaistus slogai gydyti, kosuliui slopinti, nes mano, jog paprasčiausiai peršalo. O išties dažnai šiuos simptomus lemia alergenai, pavyzdžiui, pelėsiai, esantys namuose. Tikėtina, kad pakeitus aplinką ir tinkamai išvalius namus, liga praeitų savaime, nereikėtų nė gydymo. Tačiau vyresni žmonės sunkiai patiki, kad dėl to gali būti kalti jų namai“, - sakė vaistininkė.
Jautriausia grupė – vaikai
Šeimos gydytojos Gretos Latakės teigimu, alergija neaplenkia nei vienos amžiaus grupės, tačiau dažniausiai tai yra vaikai ir komplikacijos bei ligos progresavimas jiems yra itin pavojingi. „Dažniausia alergijos komplikacija yra alerginė bronchinė astma, kurios galima išvengti laiku imantis tinkamų priemonių. Vaikams grėsmę keliantys simptomai dažniausiai pasireiškia nuolatine sloga ir kosuliu, suaugusiems labiau būdingas dusulys. Pagrindinė prevencinė ir gydymo priemonė - išsiaiškinti alergeną ir jo vengti, tačiau ne visi į tai adekvačiai reaguoja ir įvertina pavojų“, - sakė gydytoja. Pirmiausia reikėtų palengvinti alergiją keliančius simptomus - vaistinėse pasiūloma ir gydomųjų, ir barjerinių, ir prevencinių priemonių, kurios slopina kosulį, dusulį, bėrimus ir pan., mažina alergeną pačioje aplinkoje, apsaugo nuo alergeno patekimo į kraują su juo susidūrus. Tačiau jei nepašalinsime alergeno iš savo aplinkos, nevengsime kontaktų su juo, alergijos gydymas nebus sėkmingas.