Pirmieji dantukai: priežiūros reikia daugiau, nei manyta
Besiformuojantys ir dygstantys pirmieji vaikų dantukai gali reikalauti daugiau priežiūros, nei tikimasi – burnos priežiūros priemonės turi būti atrenkamos pagal vaiko amžių, individualius poreikius. Dantų pasta, dantų šeptėlis, dantų siūlas ir kitos priemonės turi būti kokybiškos, reguliariai keičiamos. O taip pat dėl įvairių augimo ir aplinkos faktorių, vaikams dažnai susiformuoja ir netaisyklingas sąkandis ar dantys išdygsta kreivai. Labai svarbu laiku kreiptis į gydytoją ortodontą ir rasti geriausią gydymo sprendimą, nes per vėlai pradėtas dantų gydymas gali sukelti papildomų problemų ateityje, kurių sprendimas bus sudėtingesnis ir brangesnis.
Gydymo priemonės priklauso nuo paciento amžiaus
Renkantis gydymo priemones ortodontai pirmiausia įvertina gydymo reikalingumą ir galimus problemos sprendimo būdus. Geriausias laikas ortodonto konsultacijai – mokyklinis amžius, kuomet išdygsta pirmieji nuolatiniai kandžiai. Daug dėmesio reikia skirti 7–14 metų vaikų dantų būklei, nes šiuo etapu dantukai ir žandikaulis vis dar auga, todėl gydymas gali būti lengvesnis bei efektyvesnis.
Sąkandžio anomalija gali būti ir įgimta, ir įgyta
Sąkandžio anomalijas nulemia ne tik paveldėjimas, bet ir žalingi aplinkos faktoriai. Tokie kasdieniniai įpročiai kaip netaisyklingas kramtymas yra stiprus, bet pakankamai trumpalaikis rizikos veiksnys. Daug pavojingesni: netaisyklingas kvėpavimas, netinkama liežuvio padėtis ar nečiaupios lūpos.
Dantukai pradeda formuotis labai anksti
Vaisiaus dantukai pradeda formuotis jau antrą moters nėštumo mėnesį, tuomet dantukų užuomazgos praeina keletą vystymosi stadijų. Visų pieninių dantukų bei daugelio pastoviųjų dantų užuomazgos atsiranda dar prieš gimimą. Iki vienerių metukų vaikas turi sulaukti priekinių dantų – pieninių kandžių. Antraisiais metais laukiama, kol išdygs pirmieji pieniniai krūminiai dantys ir iltys. Trečiaisiais metais išdygsta antrieji krūminiai dantys. Pastovieji dantys pradeda dygti šeštaisiais gyvenimo metais, o galutinai visi dantys, išskyrus protinius dantis, turi būti sudygę apie 12-13 metus.
Tinkamos burnos priežiūros priemonės vaikams gali padėti išvengti didelių problemų ateityje
Vaikų dantukų dygimo metu labai svarbu nuolatinė tėvų priežiūra ir tinkamos burnos priežiūros priemonės. Kai mažylis dar negali pasigirti dantimis arba išdygo tik pirmasis dantukas, geriausia priemonė – specialūs antpirščiai su silikoniniais šereliais, kuriais patogiai galima nuvalyti dantenas ir dantuką. Didelis tokių minkštų antpirščių privalumas – jie švelniai masažuoja dantenas, todėl taip palengvina dantukų dygimą. Kai kūdikis jau turi du dantukus, galite naudoti tą patį antpirštį, taip pat specialią, vaiko amžiui tinkamą dantų pastą. Kai vaikui išdygsta daugiau nei du dantukai, rekomenduojama pradėti pažintį su dantų šepetėliu. Pastarojo galvutė turi būti maža, šereliai minkšti. Pastos tepkite itin nedidelį kiekį (grūdo dydžio kiekį). Nuo 7-erių rekomenduojama be dantų pastos naudoti ir dantų siūlą, kuris pasieks sunkiai išvalomus tarpdančius. Tėvai turi įsidėmėti, kad prižiūrėti, kaip vaikams valosi dantis ir jam padėti tai daryti, reikia iki vienuolikos metų, būtent iki tokio amžiaus vaiko smulkioji motorika dar nėra visiškai išsivysčiusi, kad vaikas galėtų tinkamai savarankiškai išsivalyti dantukus. Dažnai siūloma rinktis dantų pastą su fluoru. Vaikams iki trejų metų – su 500 ppm fluoro, 3–6 metų vaikams – 1000 ppm, o 6–18 metų – 1450 ppm fluoro turinčią pastą.
Primename, kad jeigu kyla abejonių dėl burnos priežiūros priemonių vaikams, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėje“ dirbantys profesionalai visuomet pasiruošę Jums padėti bei patarti. Užsukite į fizines vaistines, o jeigu perkate internetu – galite paskambinti.
Telefono numeris konsultacijai: +370 382 33014.