Pavasaris - pats laikas stiprinti imunitetą
Apie nusilpusį imunitetą byloja pasikartojančios peršalimo ligos, alerginės reakcijos, pūslelinė, blyški oda, jaučiamas nuolatinis nuovargis, silpnumas, galvos skausmas. Esant šiems požymiams ar daugumai jų, verta pagalvoti apie imuniteto stiprinimą.
Kas žinotina apie imuninę sistemą?
Imuninė sistema yra organų ir audinių sistema, sukelianti apsauginę organizmo reakciją ir leidžianti jam kovoti su įvairiais aplinkos veiksniais, bakterijomis, virusais, sauganti nuo piktybinių ląstelių atsiradimo bei išlaikanti biologinį individualumą. Imuninė sistema padeda apsaugoti žmones nuo ligų bei kenksmingo aplinkos poveikio. Atpažinusi pavojingus mikroorganizmus, imuninė sistema reaguoja, pradėdama gaminti juos neutralizuojančius antikūnus taip užkirsdama kelią infekcijoms. Taip ji padeda apsisaugoti, o, susirgus, sirgti lengviau ir greičiau išgyti.
Vitaminai vaikams
Pavasarį vaikams patariama daugiau valgyti vitamino A turinčių maisto produktų: įvairių rūšių kopūstų, svogūnų laiškų, morkų, persikų, abrikosų, pieno produktų, žuvies, kepenų, vištų kiaušinių. Mažyliams taip pat naudingi B grupės vitaminai, kurių yra mėsoje, pieno produktuose, viso grūdo duonoje, neskaldytuose ryžiuose, daržovėse, vaisiuose, žalumynuose. Normaliam vaikų imunitetui palaikyti būtinas ir vitaminas C, kurio gausu petražolėse, citrusiniuose vaisiuose, erškėtuogėse. Pavasarį vaiko organizme būtina papildyti ir vitamino E atsargas. Šio vitamino yra žalumynuose, šermukšnio uogose, juoduosiuose serbentuose, citrusiniuose vaisiuose.
Vitaminas D organizme gaminamas veikiant saulės spinduliams, todėl pavasarį vaikams svarbu kuo daugiau būti lauke. Natūraliai organizme gali nepasigaminti reikiamas kiekis šio vitamino, tad siūloma vartoti daugiau vitamino D turinčių produktų. Šio vitamino yra riebioje žuvyje, kiaušiniuose ir mėsoje. Puiku, kai vaikai supranta, klauso ir maistingesnį maistą tiesiog valgo, tačiau dažniau taip būna nebent reklamose ar filmuose. Realybėje mažyliai dažniausiai tiesiog reikalauja saldumynų, traškučių ir kitokio „šlamšto“, todėl pasirūpinti vaiko racionu tėvams tampa labai rimtu iššūkiu. Laimei farmacijos pramonės atstovai tai puikiai žinodami kuria skanius, specialiai vaikams subalansuotus įvairių vitaminų bei kitų svarbių mikroelementų kompleksus. Stebėdami ką vaikas mėgsta, o ko ne, suprasite kokio maisto trūkumas yra didžiausias, išrinksite mažyliui tinkamiausią vitaminų kursą. Nemažai pasiūlymų rasite skyriuje vitaminai vaikams.
Paauglių mitybos ypatumai
Bręstant organizme įvyksta daug pokyčių, todėl maisto papildai, tinkantys vaikams, negali tikti paaugliams. Paauglystėje augama greičiausiai, todėl paaugliams reikalingas didesnis vitaminų ir mineralų kiekis. Paaugliams subalansuoti vitaminai gaminami specialiai šio amžiaus merginų ir vaikinų poreikiams patenkinti.
Paauglystėje naudinga valgyti lapines salotas, brokolius, avokadus, kopūstus, morkas, burokėlius. Vertėtų rinktis kuo įvairesnių daržovių ir kuo daugiau rūšių vaisių, nes skirtinguose produktuose yra skirtingų vitaminų. Į paauglio mitybos racioną reikėtų įtraukti ir įvairių košių: avižų, bolivinės balandos, sorų, grikių, taip pat daigintų grūdų, riešutų. Geriau jaustis padeda ir veikla gryname ore. Kuo daugiau laiko paaugliai praleis besilepindami pavasarinės saulės spinduliais – tuo daugiau pasigamins vitamino D, kuris padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą.
Vitaminai vyrams ir moterims
Moterims ypač naudingi vitaminai A, D, C, B6, B12, kurie padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą. Pravartu vartoti vitaminų D ir K, padedančių palaikyti normalią kaulų būklę, vitamino B1, padedančio palaikyti normalią širdies veiklą. Taip pat vertingas vitaminas C, padedantis palaikyti normalų kolageno, kuris reikalingas normaliai kraujagyslių funkcijai, susidarymą.
Vyrų organizmų poreikiai skiriasi nuo moterų: vienų elementų jiems reikia daugiau nei moterims, o kitų – mažiau. Kasdienis vitaminų ir maisto papildų naudojimas gali pagerinti vyrų organizmo veiklą ir išlaikyti tonusą. Su maistu gaunant nepakankamai reikiamų medžiagų ir vitaminų gali pagreitėti lėtinių ligų vystymasis. Pavasarį labiausiai reikalingi vitaminai vyrams – B1, B6, B12, D. Taip pat vyrams būtini A, E, C grupės vitaminai, padedantys palaikyti normalią testosterono sintezę, užtikrinančią lytinę funkciją.
Vitaminai senjorams
Vyresnio amžiaus žmonėms vitaminų gali trūkti dėl įvairių priežasčių: dėl pablogėjusio apetito, taip pat sumažėjusio žarnyno sugebėjimo pasisavinti reikalingas maisto medžiagas, vitaminus ir mikroelementus. Dėl vitaminų stokos gali sutrikti dauguma organizme vykstančių procesų. Organizmui stokojant vitaminų kankina nuovargis, raumenų mėšlungis, įvairūs virškinimo sutrikimai, pakinta oda ir kt.
Vyresnio amžiaus moterims rekomenduojami vitaminai, padedantys palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, ypač svarbūs vitaminai D ir C. Taip pat patariama vartoti vitaminų B6, B12, padedančių palaikyti normalų raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą ir normalią energijos apykaitą, vitamino E, kurio gausu nerafinuotame aliejuje, grūduose, grikių kruopose, ankštinėse daržovėse, riešutuose, kiaušinių tryniuose, pieno produktuose, menkių kepenėlėse.
Vyresnio amžiaus vyrams rekomenduojama vartoti produktų, turinčių vitamino B6, padedančio reguliuoti hormonų aktyvumą. Naudingi ir vitaminai imunitetui D ir B12. Rekomenduojami vitaminai C ir E, padedantys apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos, bei vitaminai B1 ir B2, padedantys palaikyti normalią nervų sistemos veiklą.
Vitaminai dirbantiems protinį darbą
Normaliam smegenų funkcionavimui reikalingi visi vitaminai, tačiau pagrindiniai jų – B6, B9 ir B12. Vitaminas B6 padeda palaikyti normalų hormonų aktyvumą, normalią psichologinę funkciją, normalią nervų sistemos veiklą, normalią energijos, baltymų ir glikogeno apykaitą. Organizme sumažėjus vitaminų B9 ir B12, pradeda kauptis neuronams toksiškas junginys homocisteinas. Homocisteinas – tai organizme gaminamas baltymas. Nedideliais kiekiais homocisteinas nėra kenksmingas, didesnis kiekis didina riziką susirgti insultu, depresija, Alzheimerio liga ir kt. Vitaminai B12 ir B6 padeda palaikyti normalią homocisteino apykaitą. Vitamino B12 yra tik gyvūniniuose produktuose – jūrinėje ir gėlavandenėje žuvyje, jūros gėrybėse, mėsoje. Vitamino B6 gausu kepenyse, žuvyje, vištienoje, kiaulienoje, jautienoje, bulvėse, bananuose, avokaduose, špinatuose, morkose, kiaušiniuose.
Pavasarį išsirinkti tinkamiausius vitaminus sau ir artimiesiems nėra jau toks lengvas uždavinys. Reikia gerai įvertinti visų šeimos narių amžių, lytį, sveikatos būklę, mitybos ypatumus. Internetinėje „MANO vaistinėje“ vitaminai ir maisto papildai patogiai surūšiuoti, tačiau visuomet galite pasitarti mums paskambinę ar užsukę į artimiausią „MANO vaistinę“ savo mieste.