Menstruacijos – ne liga, bet skausmas jų metu gali tapti nemažu išbandymu
Aut. Teodora Vaitkutė
Skausmingos menstruacijos tam tikrais gyvenimo periodais vargina 8 iš 10 merginų ir moterų, didžiąją jų dalį nuolatos. Tai joms trukdo normaliai dirbti, išsimiegoti, gali sutrikdyti socialinį gyvenimą. Deja, merginos ir moterys retai dėl to kreipiasi į sveikatos priežiūros specialistus, manydamos, kad vis tiek nepadės, ir diskomfortą bando įveikti savarankiškai. Tačiau skausmai menstruacijų metu gali atsirasti ir dėl kai kurių ligų, todėl vertėtų išsiaiškinti skausmo priežastį. Tikėtina, kad pašalinus priežastį, šis simptomas išnyks savaime. Be to, pasitarus su gydytoju, bus lengviau pasirinkti efektyviausią būdą įveikti skausmą.
Kas sukelia skausmą?
Menstruacijų metu iš gimdos ertmės pašalinama nereikalinga gleivinė. Tam gimda, kuri yra raumeninis organas, turi susitraukti. Šie susitraukimai ir sukelia maudimą, silpnesnį ar smarkesnį apatinės pilvo dalies skausmą, plintantį į nugarą. Jo stiprumą dažniausiai lemia šiuo metu padidėjęs hormono prostaglandino, kuris ir sukelia gimdos raumenų spazmus, išsiskyrimas. Be to, gimda plečiasi ir dėl joje besikaupiančio kraujo, gimdos kaklelis keičia padėtį – pakyla aukštyn, truputį prasiveria, tai taip pat sukelia papildomą diskomfortą. Paprastai skausmas prasideda kelias dienas prieš menstruacijas ir tęsiasi dvi-tris dienas.
Intensyvumas skiriasi
Per menstruacijas patiriamo skausmo intensyvumas gali būti labai skirtingas. Tam įtakos turi ir vadinamasis individualus skausmo slenkstis, kitaip tariant, jautrumas skausmui. Vienos moterys jaučia spazmus, silpną maudimą, tačiau jie nėra stiprūs ir nesukelia didesnių problemų – netrukdo nei darbui, nei laisvalaikiui. Tačiau dalis jaučia aštrų sąrėmių pobūdžio skausmą apatinėje pilvo dalyje, dubens srityje, jis plinta į nugarą, kojas, išorinius lytinius organus. Pasireiškiant labai stipriam skausmui moterys visą dieną priverstos gulėti, todėl dažnai joms prireikia nedarbingumo. Tai kartojasi kiekvieną mėnesį, todėl kelia nemažai nepatogumų.
Gali būti kalta ir liga
Nustatyta, kad dažniau skausmingos menstruacijos vargina paaugles, kurioms jos neseniai prasidėjo, arba jaunas moteris. Su amžiumi šie skausmai linkę silpnėti, pagerėjimą moterys dažnai pajaučia ir po gimdymo. Jeigu menstruacijos ima kelti didesnį nei įprastai skausmą staiga, nors anksčiau to nebuvo, reikėtų suklusti, nes tai gali būti ligos simptomas. Taip gali pasireikšti endometriozė (gimdos gleivinės išvešėjimas), gimdos miomos, fibromos, polipai, lėtinės infekcijos. Taip pat skausmą gali sukelti anatominiai dubens pokyčiai, atsiradę dėl įvairių priežasčių. Dėl to gali būti kaltas ir stresas, rūkymas, nutukimas.
Kai lydi kiti simptomai
Dažnai pilvo ar nugaros skausmą lydi bendras silpnumas, mieguistumas, pykinimas ir vėmimas, galvos skausmas, svaigimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, vidurių pūtimas, apetito netekimas. Bendra taisyklė yra tokia: jei menstruacijų skausmas trukdo kiekvieną mėnesį, verčia riboti kasdienę veiklą ar keisti įpročius, reikėtų nedelsti ir pasikonsultuoti su gydytoju akušeriu-ginekologu. Į gydytoją rekomenduojama kreiptis ir tais atvejais, kai ne tik vargina didelis skausmas, bet ir menstruacijų metu matomi kraujo krešuliai, kai skausmas tęsiasi pasibaigus menstruacijoms, laikosi pakilusi temperatūra.
Kaip pagerinti savijautą?
Sušvelninti nestiprius skausmus padeda šiluma, todėl verta išbandyti šildymo pagalvėlę – palaikyti ją pilvo apačioje. Tinka ir šiltas dušas ar šilta vonia. Skausmui išplitus į nugarą, kojas, gelbsti masažas. Savijautą pagerina ir vaistažolių arbatos, pavyzdžiui, ramunėlių, kuri gali sumažinti spazmus, raminančios mėtų, melisos, taip pat pankolio, imbiero arbatos. Lengva mankšta, joga, meditacija, kitos relaksacinės technikos, aromaterapija naudojant levandų, šalavijų, mairūnų eterinius aliejus taip pat efektyvūs įveikiant menstruacijų skausmą. Rekomenduojama vengti alkoholio, riebaus, aštraus maisto, kavos. Svarbu maitintis taip, kad būtų užtikrintos pakankamos magnio, vitaminų D, E, kalcio, omega riebalų rūgščių atsargos, taip pat svarbūs ir B grupės vitaminai. Kai kuriais atvejais gali būti vartojami ir specialiai ciklo reguliacijai subalansuoti maisto papildai, kuriuos yra folio rūgšties, mioinozitolio ir kitų medžiagų, reikalingų moters organizmui. Dėl jų vartojimo būtinas pasitarti su gydytoju.
Kada skiriamas gydymas?
Dar vienas pasirinkimas – nuskausminantys, priešuždegiminiai vaistai, kuriuos reikėtų naudoti menstruacijų metu. Be to, jie slopina prostaglandinų gamybą, o tai sumažina spazmus. Galima pasitelkti ir augalinius preparatus, skirtus menstruacijų sureguliavimui, jų sukeliamo skausmo mažinimui. Nustačius, kad didelį skausmą per menstruacijas sukelia liga, pacientėms skiriamas medikamentinis arba chirurginis gydymas.
Kas priklauso rizikos grupei?
Nustatyta, kad dažniau ir stipresnius skausmus menstruacijų metu patiria jaunesnės nei 30 metų amžiaus moterys ir merginos. Taip pat tos, kurioms menstruacijos prasidėjo anksti, sulaukus 11 metų ar dar anksčiau. Dar viena rizikos grupė, kuriai gerai pažįstamas skausmas ir spazmai menstruacijų metu – merginos ir moterys, kurios labai gausiai kraujuoja, kurių ciklas nereguliarus. Nors neįrodyta tyrimais, manoma, kad tam įtakos gali turėti ir paveldimumas, tad jei mama, sesuo ar močiutė, kitos artimos šeimos narės susidūrė su šia problema, tikimybė, kad ji vargins ir jus, padidėja.
Ar žinote, kad:
- Mediciniškai skausmingos menstruacijos vadinamos dismenorėja, kuri gali būti dviejų tipų – pirminė ir antrinė. Pirmine dismenorėja vadinamos skausmingos menstruacijos nesant jokių kitų ligų ar dubens organų patologijų. Antrinė dismenorėja – tai skausmas menstruacijų metu, kurį sukelia dubens anatominiai pokyčiai arba lyties organų ligos.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl papildų vartojimo, turite klausimų dėl tinkamo jų pasirinkimo, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.