Vitaminų ir mineralų užtaisas sportuojantiems
Šiais laikais vis daugiau žmonių renkasi aktyvų poilsį ir laisvalaikį, o sportas tampa jų gyvenimo būdu. Taigi, ką turėtų žinoti sportuojantys asmenys?
Sportuojančių žmonių mitybos ypatumai
Paskaičiuota, kad vidutiniškai fiziškai aktyviam, sveikam, jaunam žmogui, vienam svorio kilogramui per dieną reikia: 1 g baltymų, 1 g riebalų bei 4 g angliavandenių, todėl svarbu, kad organizmas gautų kuo įvairesnių maisto produktų. Fiziškai aktyvesni žmonės tam tikrų medžiagų turėtų gauti dar daugiau. Pavyzdžiui, dirbantiems fizinį darbą naudinga gauti su maistu daugiau riebalų, o sportuojantiems ir norintiems užsiauginti raumenų patariama vartoti daugiau baltymų turinčio maisto. Augalinės kilmės riebalų gausu šalto spaudimo aliejuose (sezamo, riešutų, alyvuogių, rapsų), avokaduose, anakardžių ir graikiniuose riešutuose, moliūgų sėklose, o gyvulinės kilmės – žuvyje (menkėje, lašišoje). Sportuojantiems reikia daugiau ir vandens – jo reikėtų išgerti bent du litrus per parą.
Sportuojantiems būtinos medžiagos
Sportuojant paspartėja judamojo aparato struktūrų sintezė bei pagausėja prakaitavimas, o kartu auga vitaminų ir mineralų poreikis. Gausiai prakaituojantiems žmonėms rekomenduojama papildomai vartoti kalio ir magnio preparatų, ypač pastebėjus, kad traukia mėšlungis, trūkčioja akių vokai, sutrinka širdies ritmas ar padidėjus nuovargiui bei nervingumui. Sportuojantiems vyrams ir moterims svarbu gauti pakankamai vitamino D, padedančio palaikyti normalią kaulų būklę ir raumenų funkciją. Naudingas ir vitaminas E – antioksidantas, padedantis apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos, bei B grupės vitaminai B2 ir B6, padedantys palaikyti normalią energijos apykaitą ir mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį. Naudingi ir kalcis, magnis, kalis, natris, gliukozaminas ir chondroitinas.
Energijos užtaisas sportuojantiems vaikams
Sportuojantiems vaikams būtina gauti daugiau atsargų energijai. Tokių atsargų vaikai gali pasisemti iš polinesočiųjų omega rūgščių. Vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad omega rūgščių savaime organizme nepasigaminama, todėl jų būtina gauti kartu su maistu. Jų yra aliejuje (linų sėmenų, rapsų), jūros žuvyje, riešutuose. Riebiosios rūgštys naudingos širdies ir kraujagyslių bei imuninės sistemos veiklai.
Sportuojantiems vaikams labai svarbus vitaminas K , padedantis palaikyti normalią kaulų būklę. Vaiko organizme esant pakankamai vitamino K užtikrinamas tinkamas kraujo krešėjimas, o tai itin svarbu patyrus traumą. Vitamino K yra špinatuose, kopūstuose, salotų lapuose, morkose, žemuogėse. Svarbus ir vitaminas A, kuris atlikdamas antioksidanto funkciją saugo visą organizmą nuo laisvųjų radikalų. Vitamino A gausu žuvų taukuose, pieno produktuose, kiaušinio tryniuose, morkose, brokoliuose, salotose. Sportuojantiems vaikams, kaip ir visiems judriems vaikams, labai svarbūs papildai sportui ir kiti papildai, kurių sudėtyje yra D, E, C ir B grupės vitaminų.
Vitaminai sportuojantiems paaugliams
Tėvams rūpi, kokios maisto medžiagos, kokie vitaminai ir mineralai labiausiai reikalingi sportuojantiems paaugliams, ko dažniausiai trūksta? Atsakymas paprastas – aktyviems paaugliams labiausiai reikia baltymų, kad raumuo galėtų augti ir stiprėti, o visi organai – tinkamai funkcionuoti. Baltymų gausu žuvyje, mėsoje, sūriuose, kiaušiniuose, moliuskuose.
Bręstančio paauglio organizme vyksta daug pokyčių, paaugliui neretai sunku rūpintis visaverte mityba, o su maistu gaunamų vitaminų ir mineralų nebepakanka. Būtina palaikyti pakankamą kiekį geležies, kalcio, magnio, B grupės vitaminų ir vitamino D. Sportuojantys paaugliai linkę greitai dehidratuoti ir prarasti elektrolitus, todėl svarbu, kad jie gautų pakankamai natrio, kalio, magnio, chloro. Jais papildyti organizmą galima vartojant daug vaisių, daržovių bei geriant pakankamai mineralinio vandens. Vaistinėje galima teirautis įvairios formos šių mineralų ir jų junginių preparatų.
Maisto papildai sportuojantiems vyrams ir moterims
Visiems sportuojantiems vyrams ir moterims reikalingi specializuoti maisto papildai sportui su specialiai tam parinktais vitaminais ir mineralais. Rinkdamiesi, atkreipkite dėmesį į sudėtį ir dozes, tai derinama atsižvelgiant į fizinį aktyvumą, amžių, kūno sudėjimą. Sportuojantiems vyrams dažniau rekomenduojami maisto papildai, kurių sudėtyje yra daugiau magnio, kalio ir kalcio, būtino tvirtiems kaulams ir raumenims bei cinko, padedančio palaikyti normalią testosterono koncentraciją kraujyje. Sportuojančioms moterims būtina vartoti daugiau B grupės vitaminų, kalcio, geležies, seleno, vitamino D, A, E. Be to, tinka papildai sportui moterims, kurių sudėtyje yra proteino, amino rūgščių, glutamino, žuvų taukų, konjuguotos linolo rūgšties, įvairių vitaminų kompleksų.
Jei sudėtinga pasirinkti tinkamus maisto papildus ar kitas priemones, galite pasitarti su vaistininku užsukę į artimiausią „MANO vaistinę“ ar paskambinę internetinės „MANO vaistinės“ specialistui.