Vitamino D svarba organizmui
Vitaminas D yra svarbus padedant palaikyti normalią kalcio ir fosforo absorbciją ir įsisavinimą bei normalią kalcio koncentraciją kraujyje. Šis vitaminas taip pat padeda palaikyti kaulų, raumenų bei dantų būklę, palaiko normalią imuninės sistemos veiklą, atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese.
Vitaminas D svarbus visą gyvenimą
Vitaminas D yra svarbus visais gyvenimo tarpsniais – nuo kūdikystės iki senatvės. Vitaminas D vaikams yra būtinas, kai jo trūkstant organizme, vaikams gausiau prakaituoja galva, taip pat padidėja ir kūno prakaitavimas, gali skaudėti galvą, mausti raumenis ir kaulus, pasireikšti raumenų traukuliai. Taip pat vaikai greičiau pavargsta, blogiau miega, pabunda suirzę, greitai be priežasties supyksta, sunkiau išlaiko dėmesį, neturi apetito, dažniau serga virusinėmis infekcijomis, kartais pasireiškia mažakraujystė. Trūkstant vitamino D, vaikams vystosi rachitas, deformuojasi kaukolė, stuburas, žandikauliai, sutrinka dantų augimas, atsiranda dėmių dantų emalyje.
Vitamino D trūkstant suaugusiems, silpnėja raumenys ir imunitetas. Jei vitamino trūksta ilgą laiką, suminkštėja kaulai, todėl vystosi osteoporozė, didėja griuvimo ir kaulų lūžių rizika. Taip pat susergama osteomaliacija, o susilpnėjus raumenims, gali pasireikšti raumenų skausmas, spazmai ir kiti nemalonūs simptomai, didėja rizika patirti traumų, pavyzdžiui, raumenų patempimą. Taip pat sumažėja atsparumas infekcijoms, todėl dažnai sergama kvėpavimo takų ligomis.
Senjorams vitaminas D yra svarbus dėl keleto priežasčių. Pirmiausiai, jis padeda palaikyti normalų kalcio įsisavinimą. Vyresni žmonės neretai susiduria su retėjančiais kaulais, didesne jų lūžių rizika, todėl vartojamas vitaminas D kartu su kalciu padeda palaikyti normalią šio mineralo absorbciją.
Pagrindiniai vitamino D šaltiniai
Manoma, kad vitamino D trūkumas yra labai dažnas, nes daugelis žmonių praleidžia nepakankamai laiko saulėje: dirba uždarose patalpose ar naudoja priemones, apsaugančias nuo saulės spindulių. Geriausias būdas palaikyti normalią vitamino D koncentraciją yra 10–20 minučių per dieną būti saulėje. Taip pat galite saugiai padidinti vitamino D kiekį valgydami jo turinčius maisto produktus. Vitamino D yra žuvyse (žuvų taukuose, riebioje lašišoje, silkėje, unguryje, menkės kepenyse, ikruose), pieno produktuose, kiaušinio trynyje, jautienos kepenyse ir kitoje mėsoje.
Rekomenduojama vitamino D paros norma
Vaiko sveikatos informacinio centro specialistai pataria mamoms maitinti kūdikį krūtimi bent iki šešių mėnesių, racionaliai maitintis, o, prireikus, papildomai vartoti vitamino D. Gydytojui paskyrus, kūdikiams galima duoti ir ilgo veikimo vitamino D, kuris vartojamas kartą per pusę metų. Neišnešiotiems kūdikiams vitaminą D reikia pradėti duoti nuo pirmosios savaitės.
Visiems šiaurės šalių gyventojams vertėtų gerti vitaminą D po 1 – 2 mėn. rudenį, žiemą ir pavasarį po 2000 TV per parą. Didesnę dozę galima vartoti rekomenduojant gydytojui, jei nustatytas vitamino trūkumas.
Prireikus konsultacijos dėl vitamino D pasirinkimo ar dozavimo drąsiai kreipkitės ,,MANO vaistinės“ specialistus.