Vitamino D nauda kūdikiams ir vaikams
Vitaminas D, kaip ir kiti vitaminai, yra svarbus kūdikiams ir vaikams, jų dantims bei imunitetui. Paskaičiuota, kad būdami saulėje vaikai turėtų gauti apie 90 proc., o su maistu dar apie 10 proc. reikiamo vitamino D kiekio, tačiau kūdikiai ir vaikai per mažai laiko praleidžia saulėje, o vitamino D gauti iš maisto sunku, nes jo yra vos keliuose maisto produktuose.
Vitamino D svarba kūdikiams
Vitaminas D kūdikiams itin reikalingas, nes padeda palaikyti normalią kalcio ir fosforo apykaitą ir normalų jų pasisavinimą. Kūdikiams neretai trūksta vitamino D, mat iš mamos gimstant gautos šio vitamino atsargos pasibaigia sulaukus maždaug aštuonių savaičių, o neišnešiotų naujagimių – netgi greičiau. Kūdikiams ilgas buvimas saulėje gali tapti vėžio rizikos veiksniu, iššaukti alerginių reakcijų bei sukelti ilgalaikius odos pažeidimus, todėl iki pusės metų kūdikius rekomenduojama saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kurie paprastai skatina natūralų vitamino D pasigaminimą organizme, o su motinos pienu kūdikiai vitamino D gali gauti gana nedaug. Norint, kad kūdikis gautų pakankamai vitamino D, rekomenduojama, pasitarus su gydytoju, jo duoti papildomai.
Vaiko sveikatos informacinio centro specialistai pataria mamoms maitinti kūdikį krūtimi bent iki šešių mėnesių, racionaliai maitintis, o, prireikus, papildomai vartoti vitamino D. Neišnešiotiems kūdikiams vitaminą D reikia pradėti duoti nuo pirmosios savaitės. Rekomenduojama vitamino D paros norma kūdikiams nuo gimimo iki 6 mėnesių yra 400 TV, nuo 6 mėnesių iki vienerių metų 400–600 TV. Vaikui augant, vitamino D poreikis didėja iki suaugusiojo normos, kuri jau siekia 4000 TV.
Ką daryti, jei vaikui trūksta vitamino D?
Organizme trūkstant vitamino D vaikams gausiau prakaituoja galva, taip pat padidėja kūno prakaitavimas, gali skaudėti galvą, mausti raumenis ir kaulus, pasireikšti raumenų traukuliai. Taip pat vaikai greičiau pavargsta, blogiau miega, pabunda suirzę, greitai be priežasties supyksta, sunkiau išlaiko dėmesį, neturi apetito, dažniau serga virusinėmis infekcijomis, be to, kartais mažiesiems pasireiškia mažakraujystė.
Vitamino D vaikai gauna iš ultravioletinių saulės spindulių, skatinančių vitamino D gamybos procesą odoje. Vitamino D gaunama ir su maistu. Vitamino D randama riebiose žuvyse: lašišoje, silkėje, unguryje, tune, šiek tiek jo yra kiaušinio trynyje, svieste, gyvulių kepenyse, piene, ikruose. Su maistu gaunamo vitamino D kiekis sudaro mažiau nei 10 procentų šio vitamino paros normos. Vitamino D paros norma nuo vienerių metų ir vyresniems vaikams yra 600–1 000 TV. Vitaminas D vaikams dažniausiai Lietuvoje gaminamas aliejinių ir vandeninių tirpalų pavidalu.
Maisto papildai vaikams
Augantiems ir aktyviems vaikams svarbu gauti reikalingų medžiagų, stiprinančių organizmą, tačiau ne visi mažyliai mielai valgo daržoves, vaisius ar žalumynus. Kai vaikams trūksta ne vien vitamino D, bet ir kitų organizmui svarbių medžiagų, siūloma rinktis natūralius maisto papildus su menkių kepenų taukais, kuriuose yra DHR omega 3 riebalų rūgšties, padedančios palaikyti normalią smegenų funkciją ir išsaugoti normalų regėjimą. Teigiamas poveikis pasireiškia per parą suvartojant 250 mg DHR. Šiuose papilduose taip pat yra vitamino D3, padedančio palaikyti normalią kaulų būklę ir raumenų funkciją, bei vitaminų A ir D, padedančių palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą.
Vaikams patiks ir multimineralų, vitaminų, daržovių, uogų ir žalumynų miltelių kompleksai. Pirkdami tokius kompleksus ar kitus maisto papildus atžaloms, atkreipkite dėmesį į tai, kad juose būtų svarbūs vitaminai vaikams: A, D, E, C ir B grupės vitaminai.
Norėdami rasti tinkamiausius kūdikiui ar vaikui maisto papildus ir vitaminus, galite užsukti pasitarti į artimiausią ,,MANO vaistinę“ ar pasikonsultuoti su internetinės ,,MANO vaistinės“ specialistais.