Užbėgti už akių kepenų ligoms gali padėti ir greitieji kepenų fermentų testai
Aut. Teodora Vaitkutė
Kiekvienas sveikas žmogus kasmet turėtų profilaktikai pasitikrinti kepenis. Sergamumas kepenų ligomis auga, tačiau daugelis jų ankstyvose stadijose neturi jokių specifinių simptomų, todėl dažnai lieka nepastebėtos ir nustatomos tik joms pažengus, kai prasideda sudėtingos ir pavojingos komplikacijos. Vienas iš rodiklių, atspindintis, ar kepenys funkcionuoja gerai, ar nėra jų patologijų – tai kepenų fermentų kiekis kraujyje. Jis nustatomas atliekant įprastą kraujo tyrimą arba greitąjį testą.
Koncentracija padidėja dėl įvairių priežasčių
Kepenų fermentų kiekis gali padidėti dėl kepenų uždegimo arba kepenų ląstelių pažeidimo, kurį sukelia kepenų ir įvairios kitos lėtinės ligos, infekcijos. Tokios kaip hepatitas, kepenų suriebėjimas, kepenų vėžys, kepenų cirozė, širdies nepakankamumas, miokardo infarktas, celiakija, citomegalo, Epštein-Baro virusai, mononukleozė, sepsis, skydliaukės veiklos, medžiagų apykaitos sutrikimai, Vilsono liga.
Šis padidėjimas gali būti laikinas, susijęs su tam tikrų vaistų vartojimu, pavyzdžiui, nereceptinių nuskausminančių, priešuždegiminių, nuo peršalimo, antibiotikų arba skirtų cholesterolio kiekiui kontroliuoti, nepasitarus su gydytojais naudojant pernelyg daug maisto papildų. Taip pat taip gali atsitikti dėl nesaikingo alkoholio gėrimo, nutukusiems, nesveikai besimaitinantiems asmenims, esant geležies pertekliui organizme.
Kepenų fermentai yra baltymai, kurie pagreitina organizme vykstančias chemines reakcijas. Šios cheminės reakcijos apima tulžies ir medžiagų, kurios padeda krešėti kraujui, gamybą, maisto ir toksinų skaidymą, dalyvauja kovojant su infekcijomis. Įprasti kepenų fermentai yra šarminė fosfatazė, alanino transaminazė, aspartato transaminazė ir gama-glutamilo transferazė. Jei kepenys pažeistos, jos į kraują išskiria šiuos fermentus.
Į kokius simptomus vertėtų atkreipti dėmesį?
Kepenų fermentų tyrimą rekomenduojama atlikti profilaktiškai, nejaučiant jokių negalavimų ir neturint nusiskundimų, arba tada, kai pastebimi šie požymiai: šlapimas tampa tamsios spalvos, o išmatos – šviesios, suprastėjus apetitui, pageltus akių baltymams arba odai, jeigu dažnai be priežasties pučią pilvą, pykina, maudžia dešinį šoną, krenta svoris, tinsta kojos, jaučiamas silpnumas arba didelis nuovargis.
Suserga ir jaunimas, paaugliai, netgi ir vaikai
Specialistai atkreipia dėmesį, kad kepenų ligomis suserga vis jaunesni žmonės, net paaugliai, vaikai. Ypač tie, kurie mėgsta greitąjį, perdirbtą maistą, pusgaminius, gazuotus saldžius gėrimus, mažai juda, turi viršsvorį ar yra nutukę.
Kam ir kaip dažnai rekomenduojama tikrintis?
Gyvenantiems sveikai asmenims pakanka tikrintis kepenų fermentų koncentraciją kartą per metus. Jei yra rizikos veiksnių (netaisyklinga mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu, darbas su krauju, dažni vizitai pas odontologą) testą rekomenduojama atlikti kas pusmetį. Jeigu yra padidėjusi cholesterolio koncentracija ir vartojate statinus (vaistus, kurie mažina cholesterolio kiekį), rekomenduojamą atlikti kepenų fermentų tyrimą kas pusmetį.
Savikontrolei – greitieji testai, atliekami namuose
Tiems, kuriems vis pritrūksta laiko nuvykti į gydymo įstaigą, gauti šeimos gydytojo siuntimą kraujo tyrimui ir jį pasidaryti, gera išeitis – greitieji kepenų fermentų testai, kuriuos galima atlikti savarankiškai, bet kokiu paros metu, jums patogioje vietoje. Jų galima įsigyti vaistinėse. Testą atlikti yra labai paprasta, nereikalauja jokių papildomų įgūdžių. Rezultatai žinomi jau po 10 min., o testo tikslumas siekia 89,2 proc.
Greitieji imunodiagnostiniai testai nustato padidėjusį transaminazių lygį iš piršto paimto kraujo mėginyje ir yra skirti kepenų fiziologinei būklei tirti bei kepenų funkcijos sutrikimų diagnozavimui. Teigiamas testo rezultatas reiškia, kad transminazių kiekis viršija normą ir jums nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją. Gydytojas nuspręs, ar reikalingi papildomi tyrimai.
Šie testai labai praverčia tiems pacientams, kurie jau serga kepenų ligomis ar jų artimiesiems, šeimos nariams, nes padeda sekti ir kontroliuoti būklę, gydymo efektyvumą, reguliuoti vaistų dozes. Tokiais atvejais tikrinti kepenų fermentų koncentraciją reikia reguliariai, o greitieji imunodiagnostiniai testai suteikia galimybę tai padaryti nesugaištant daug laiko.
Testo rinkinyje yra testo plokštelė, plastiko pipetė, sterilus lancetas kraujo mėginiui paimti, buteliukas su lašintuvu, kuriame yra 1 ml skiediklio. Prieš atlikdami testą atidžiai perskaitykite instrukcijas. Testo rezultatai yra patikimi tik tuo atveju, jei buvo kruopščiai laikomasi nurodymų. Laikykitės tikslios nurodytos trukmės bei kraujo ir skiediklio kiekių. Nenaudokite pasibaigus galiojimo laikui, jei pakuotė pažeista.
Atkreipkite dėmesį, kad testo rezultatai gali būti klaidingi, jei prieš atliekant tyrimą testo plokštelė sušlapo arba į mėginiui skirtą šulinėlį buvo sulašintas nepakankamas kiekis kraujo, pakuotė buvo laikoma netinkamoje temperatūroje (žemesnėje nei 4 ir aukštesnėje nei 30 laipsnių). Dėžutėje pateikiama plastikinė pipetė skirta tam, kad būtų užtikrintas tinkamas kraujo mėginio tūris.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl testų naudojimo, turite kitų klausimų dėl tinkamo testo pasirinkimo, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.