Svarbiausia moters krūtų funkcija – aprūpinti maistu kūdikį
Aut. Teodora Vaitkutė
Pirminė biologinė moters krūtų paskirtis yra gaminti pieną kūdikiui maitinti ir jį žindyti. Nors vyrų krūtų anatominė struktūra beveik identiška, pieno jos neišskiria, todėl yra rudimentas – taip vadinamas organas, evoliucijos eigoje praradęs savo funkciją. Moters krūtys yra svarbi organizmo reprodukcinės sistemos dalis. Joms kaip ir kitiems žmogaus organams būdingos įvairios ligos, todėl reikia reguliariai atlikti profilaktinius krūtų tyrimus, o pastebėjus tam tikrus simptomus pasikonsultuoti su specialistais.
Sudėtinga anatominė struktūra
Dažnai klaidingai manoma, kad krūtys sudarytos iš raumeninio audinio. Iš tiesų jos susideda iš riebalinio, jungiamojo bei liaukinio audinio. Liaukinis audinys jose išsidėstęs skiltimis (alveolėmis), jose yra pieno liaukos ir gaminasi pienas. Skiltys, kurių yra 15–20, latakėliais sujungtos su krūties speneliu, kurį supa tamsesnės spalvos odos areolė. Latakėliai sudaro tankų tinklą. Krūties audiniai pasiekia pažastį, kurioje išsidėstę pažasties limfmazgiai, į juos limfagyslėmis teka limfa iš didžiosios krūties dalies.
Pokyčiai susiję su hormonais
Moters gyvenimo eigoje krūtys nuolatos keičiasi. Mergaitėms vaikystėje jos būna neišsivysčiusios ir ima didėti tik pradėjus bręsti, kai organizme ima gamintis moteriškas lytinis hormonas estrogenas, kuris stimuliuoja pieno liaukų augimą bei kitas lytinis hormonas – progesteronas, kuris atsakingas už riebalinio audinio susidarymą krūtinės zonoje. Tai suteikia krūtims pusrutulio formą. Kartu formuojasi ir latakėlių tinklas. Galutinai krūtys susiformuoja sulaukus 16–8 metų amžiaus, kai kada šiek tiek vėliau.
Įtakos turi amžius ir svoris
Kiekvieno mėnesinių ciklo, nėštumo ir maitinimo metu krūtų audinys taip pat kinta. Įdomu, kad menopauzės metu liaukinis audinys ima nykti negrįžtamai ir galiausiai lieka tik fibrozinis ir riebalinis. Kadangi krūtyse vyrauja riebalinis audinys, moteriai liesėjant arba priaugant svorio krūtys atitinkamai sumažėja arba padidėja. Ypač krūtys padidėja nėštumo metu, kai moters organizmas intensyviai ruošiasi laktacijai. Krūtys išlieka didesnės ir visą kūdikio žindymo laikotarpį, dėl nuolat besigaminančio pieno. Žindymui pasibaigus jos sumažėja, dažniausiai iki buvusio dydžio.
Dydis nėra lemiamas veiksnys
Pasak specialistų, krūtų dydis neturi lemiamos įtakos sėkmingam žindymui ir pieno kiekiui. Dauguma moterų paprastai turi pakankamai pieno kūdikiui išmaitinti bent pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Jei jo trūksta, tai dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, ligų, streso, netinkamos mitybos, bet tikrai ne todėl, kad krūtinė maža – tai yra vienas dažniausiai pasitaikančių mitų. Moters krūtų dydį lemia riebalinio ir jungiamojo audinio kiekis, o ne liaukinio, kuris visų moterų yra panašus, taigi ir gebėjimas gaminti pieną labai žymiai nesiskiria.
Kaip užsikuria pieno fabrikėlis?
Laktacija prasideda iš karto po gimdymo. Pienas gaminasi pieno liaukose veikiant hormonui prolaktinui, kuris išsiskiria kūdikiui žindant. Žindant mechaniškai dirginami spenelio receptoriai, o susidarę nerviniai impulsai veikia užpakalinę hipofizės dalį, kuri išskiria hormoną oksitociną. Šis hormonas kartu su krauju patekęs į pieno liaukas, sukelia jų susitraukimus, ir pienas iš alveolių išteka į latakėlius. Prolaktino išsiskyrimą skatina ir mechaninis spenelio dirginimas pieną nutraukiant iš krūties. Tai suteikia galimybę moterims maitinti kūdikį savo pienu ir tada, kai jos negali žindyti pačios.
Pirmiausia pasirodo priešpienis
Priešpienis yra gelsvas tirštas skystis, pasirodantis dar prieš gimdymą ir išsiskiriantis iki atsiras tikrasis pienas, tai dažniausiai atsitinka maždaug 10 parą po gimdymo. Priešpienis yra ypatingai koncentruotas, jo sudėtyje yra daugiau baltymų, imunitetui itin svarbių antikūnų, taip pat gausu vitaminų, mineralų, fermentų, hormonų. Jis apsaugo naujagimį nuo infekcijų, be to, yra lengviau virškinamas. Kai kurioms moterims priešpienio gali atsirasti jau apie 5–6 nėštumo mėnesį arba dar anksčiau.
Trunka nuo pusmečio iki metų
Jeigu kūdikio maitinimas krūtimi nenutraukiamas, pienas gaminasi vidutiniškai nuo pusmečio iki metų, o kartais tai gali trukti net ir kelerius metus. Per parą motinos pieno liaukose pasigamina maždaug 1–1,5 litrai pieno, didžiausias galimas kiekis – net 4 litrai, bet tokie atvejai labai reti. Laktacijai turi įtakos įvairūs faktoriai: tai ir paveldimumas, ir žindančios motinos sveikata, ir persirgtos ligos, ir mityba, ir pakankamas skysčių vartojimas, taip pat geras miegas, pakankamas poilsis.
Svarbu pilnai ištuštinti krūtis
Tai, kad gaminasi mažai pieno ar laktacija visai išnyksta, gali lemti įvairios krūtų ligos. Pavyzdžiui, mastitas, taip vadinamas krūties uždegimas. Jis vystosi dėl to, kad krūtys nėra pilnai ištuštinamos, jose atsiranda pieno sąstovis, užsikemša pieno latakėliai ir blokuojamas pieno tekėjimas. Krūtis tampa jautri, karšta, patinusi, sukietėja, parausta, jaučiamas skausmas, tempimas, gali pakilti temperatūra, krėsti šaltis. Uždegimą gali sukelti ir į krūtį patekusios bakterijos, per spenelio pažeidimus, pieno latakėlius.
Dažniausiai pasitaikančios ligos
Viena iš jų – mastopatija, priskiriama gerybinių navikų kategorijai, daugeliu atvejų ji susijusi su hormonų pusiausvyros sutrikimais. Šios ligos simptomai yra maudžiantis skausmas, sustiprėjantis prieš mėnesines, išskyros iš spenelių, skausmingi sukietėjimai. Gali atsirasti nedidelių mazgelių, darinių. Pastebėjus vieną ar kelis šių požymių reikia nedelsiant kreiptis į specialistus. Anksti nustačius ligą išvengiama jos paūmėjimo, tai ypač aktualu menopauzės metu, kai augliai labiau linkę supiktybėti.
Žindymas mažina vėžio riziką
Panašūs į mastopatijos gali būti ir krūties vėžio simptomai: sukietėjimai, guzeliai, skausmas, išskyros iš spenelių. Todėl juos pastebėjus reikia skubiai pasikonsultuoti su gydytojais. Nustačius krūties vėžį ankstyvoje stadijoje daugeliu atvejų gydymas yra labai efektyvus. Ne visos moterys žino, kad ilgas vaikelio žindymas žymiai sumažina šios lokalizacijos vėžio riziką, tai lemia hormoniniai pokyčiai organizme žindymo metu.
„MANO vaistinėje“ platus prekių, skirtų mamoms pasirinkimas: vaistažolės ir arbatos moterims, žolelių arbatos laktacijai, maisto papildai, vitaminai moterims. Visuomet geros kainos, patogus bei greitas pristatymas.