Suskilinėję kulnai – ne tik estetinė problema
Aut. Teodora Vaitkutė
Kulnai suskilinėja, kai pažeidžiamas apsauginis odos barjeras. Taip gali atsitikti sergant kai kuriomis ligomis arba odai tapus labai sausa, tokių atveju gali padėti naudojamos kojų priežiūros priemonės Tai nėra tik estetinė pėdų problema, įtrūkimus skauda, dėl to tampa sunkiau vaikščioti, pro pažeistą odą gali patekti infekcija. Paradoksas: dėl odos sausumo kulnai ypač kenčia žiemą, tačiau mes tuo susirūpiname paprastai tik vasarai atėjus. Pėdas tinkamai prižiūrint visus metus, kulnai bus švelnūs ir glotnūs, nebekels jokių rūpesčių.
Išsiaškinkite, ar suskilinėję kulnai ne ligos požymis
Jeigu kulnai suskilinėja nuolatos ir jokios priemonės, kruopšti priežiūra to išvengti nepadeda, gydytojai dermatologai pirmiausiai rekomenduoja išsiaiškinti galimas priežastis. Tai gali lemti kai kurios odos ligos, dažniausiai egzema, atopinis dermatitas, žvynelinė, palmoplantarinė keratoderma (padų odos sustorėjimas). Taip pat grybelinė infekcija ir jos komplikacija, vadinama atleto pėda. Jeigu šias ligas gydysime kaip nurodė specialistai, kulnų įtrūkimai išnyks.
Kai kuriems žmonėms kulnai gali skilinėti dėl genetinio polinkio, sergant diabetu, ypač kai jis prastai kontroliuojamas, nėra gydymo efekto, kai kuriomis kitomis endokrininės sistemos ligomis, pavyzdžiui, susilpnėjus skydliaukės veiklai. Arba sergant Sjorgreno sindromu, reta autoimunine liga, kuri pažeidžia seiles ir ašaras gaminančias liaukas. Kai kurių šaltinių duomenimis, suskilinėję kulnai gali būti netgi gastrito, inkstų nepakankamumo, vienas iš venų varikozės požymių.
Ši problema dažniau vargina vyresnio amžiaus žmones, nes jų oda yra labiau linkusi sausėti, turinčius antsvorio, kuris padidina spaudimą pėdoms, trūkstant kai kurių vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, geležies ar cinko. Įtakos turi ir biomechaniniai faktoriai: plokščiapadystė, ilgalaikis stovėjimas, ypač ant kieto paviršiaus, pernelyg ankšti arba atviri batai. Nustatyta, kad kulnų oda labiau kenčia žiemą, kai lauke šalta, o patalpose oras sausas dėl šildymo.
Atkreipkite dėmesį į pirmuosius ženklus
Nebūna taip, kad vieną rytą atsikeli ir sulauki nemalonaus siurprizo – pastebi, kad kulnai įskilę. Jau iki tol paprastai jaučiamas mažesnis ar didesnis pėdų diskomfortas: sausumas, nemalonus tempimo pojūtis, oda tampa jautresnė ir dėl menkiausio mechaninio poveikio skausminga, gali šerpetoti, niežėti. Gali pakisti kulnų zonos odos spalva – ji iš pradžių pageltonuoja ar paruduoja, o vėliau pabąla, paraudonuoja, dažnai ir sukietėja, pasidaro šiurkšti, gali atsirasti nuospaudų.
Šie odos pakitimai sumažina natūralų jos elastingumą. Vaikščiojant bene didžiausias krūvis tenka kulnams, jiems tenka atlaikyti didelį svorį. Spaudimą šiek tiek amortizuoja po kulno kaulu esantis riebalinis sluoksnis, atliekantis minkštos pagalvėlės funkciją. Kai šioje vietoje oda išsausėja ir sukietėja, nebeatlaiko jėgos, kuria yra tempiama ir įtrūksta. Pradžioje įtrūksta tik odos paviršius, ir tai nekelia nepatogumų, nes vagelės vos matomos, jų neskauda.
Nekreipiant dėmesio ir nieko nedarant, smulkūs paviršiniai įtrūkimai palaipsniui gilėja, o vėliau gali pradėti ir kraujuoti. Tada tose vietose pėdas ima labai skaudėti, ne tik vaikščiojant, stovint, bet tiesiog atsirėmus į kietą paviršių. Į žaizdas patekus bakterijoms, jos parausta, patinsta, tampa dar labiau skausmingesnės, gali supūliuoti. Ypač atsargūs turi būti sergantieji diabetu, kuriems dėl sutrikusios kojų kraujotakos ant kulnų gali atsiverti sunkiai gyjančios žaizdos.
Svarbu: pirmoji pagalba ir prevencija
Jeigu jau atsitiko taip, kad aptikote kulnų įtrūkimus tik jiems virtus giliomis vagelėmis ar pradėjus kraujuoti, labai svarbu imtis tinkamų pirmosios pagalbos priemonių. Žaizdas reikia prižiūrėti kaip ir visas kitas: nuplovus su vandeniu ir muilu dezinfekuoti kokiu nors antiseptiniu tirpalu ar geliu, patepti gijimą skatinančiu tepalu ir užklijuoti pleistru, kad nepatektų nešvarumai. Suskilus kulnams nepamainomas skystas purškiamasis pleistras.
Įtrūkimams gydyti yra skirtos specialios kojų priežiūros priemonės: pėdų kremai, balzamai, losjonai. Paviršiniams įskilimams pašalinti primiausiai reikia pamirkyti kojas šiltame vandenyje, o po to nušviesti kosmetiniu šveitikliu ar pemza, kojų dilde. Šios priemonės turi pašalinti tik viršutinį suragėjusį odos sluoksnį, tačiau jos nepažeisti, todėl nenaudokite pernelyg grubios, aštrios. Kadangi įskilimai dažniausiai būna vertikalūs, braukite iš viršaus į apačią arba atvirkščiai. Galiausiai patepkite priemone įtrūkusiems kulnams. Nakčiai dar ir apsiavus kojines, efektas sustiprės.
Atsikračius kulnų įtrūkimų, kruopščiai prižiūrėkite pėdas kasdien, kad jų vėl neatsirastų. Svarbiausia, kad oda nebūtų sausa, sudirgusi, todėl plaukite ją švelniais prausikliais, pienelio ar kreminės konsistensijos, dar drėgnas patepkite drėkinamuoju tepalu, emulsija ar kita nuo įtrūkimų saugančia priemone. Nakčiai pravers drėkinanti pėdų kaukė-kojinės. Dėvėkite batus ne basnirčia, o tik su kojinėmis, rinkitės jas natūralaus pluošto, mažiau vaikščiokite basi.
Nustačius, kad kulnai skilinėja dėl ligos, gydykitės ją laikydamiesi specialistų nurodymų ir pėdų priežiūrai skirkite dar daugiau dėmesio. Būtinai naudokite profilaktines priemones, kurios apsaugos nuo įskilimų ir įtrūkimų – reguliariai šveiskite, drėkinkite, venkite kitų rizikos faktorių – ilgai nestovėkite ant kieto ar šlapio paviršiaus, atsikratykite antsvorio, atidžiai pasirinkite tinkamą avalynę, stebėkite, kad nesusidarytų nuospaudos, jas šalinkite laiku.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl kojų priežiūros priemonių naudojimo, turite klausimų dėl tinkamos priemonės pasirinkimo, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.