Suskilinėję kulnai: išsiaiškinkite priežastį ir imkitės priemonių
Aut. Teodora Vaitkutė
Ar jūsų kulnai nesuskilinėję? Jei jie išvagoti įtrūkimų, reikia išsiaiškinti priežastį ir imtis priemonių, kad pėdos atrodytų estetiškai ir būtų sveikos. Dažniausiai vagelių kulnų zonoje atsiranda todėl, kad per žiemą dėl sumažėjusio drėgmės kiekio ore ir šildomose patalpose jų oda tampa sausa, ne tokia elastinga ir nebeatlaiko spaudimo, patiriamo stovint ar vaikštant. Kulnai gali suskilti ir sergant kai kuriomis ligomis.
Kai kurie rizikuoja labiau
Jeigu įtrūkimai tik paviršiniai, galite ilgai nieko nejausti, o kai pajusite skausmą, juos užgydyti bus žymiai sunkiau. Nekreipiant dėmesio, įskilimai gilėja, gali imti kraujuoti, pro atsiradusias žaizdeles patekus infekcijai gresia rimtesni sveikatos sutrikimai. Pažeistos vietos gali supūliuoti, netinkamai gydant žaizdas jos negyja, kartais pažeidžiami ir aplinkiniai audiniai, kuriuos, jiems apmirus, tenka šalinti. Tokiais atvejais vargina skausmas, būna sunku ar net neįmanoma vaikščioti.
Kulnai dažniau linkę skilinėti sergant žvyneline arba egzema, kitomis odos ligomis. Daugiau dėmesio pėdų odai turėtų skirti žmonės, kuriems diagnozuotos inkstų ligos, o ypač – cukrinis diabetas. Viena cukrinio diabeto komplikacijų – sutrikusi galūnių kraujotaka, dėl kurios ant pėdų greičiau atsiranda pažeidimų, jie sunkiai gyja. Be to, sergant diabetu gali sumažėti pėdų jautrumas, ligonis gali nepajusti, kad skauda suskilusius kulnus net kai atsiranda gilių įtrūkimų.
Hipotiroidizmas, skydliaukės veiklos sutrikimas, dėl kurio sausėja, šiurkštėja oda taip pat padidina kulnų skilinėjimo riziką. Ši problema labiau vargina vyresniame amžiuje, kadangi oda suplonėja, praranda elastingumą, greičiau netenka drėgmės. Moterims tai būdinga menopauzės laikotarpiu, nes oda sausėja sumažėjus estrogenų gamybai arba dėl hormoninių svyravimų nėštumo metu. Dar viena priežastis – naudojami vaistai, pavyzdžiui, kraujospūdžiui mažinti, kurie taip pat sausina odą.
Per daug drėgmės irgi kenkia
Dėl to gali būti kaltas kai kurių vitaminų trūkumas, dažniausiai – A, C, E, D, B grupės vitaminų. Įtakos turi ir įpročiai. Pavyzdžiui, ilgai trunkantis nuolatinis vaikščiojimas. Bėdų dėl įskilusių kulnų dažniau kyla mėgstantiems vaikščioti basomis ar avėti batus be kojinių, ypač kai batai spaudžia, dėl jų modelio kulnas nestabilus, slidinėja. Įtakos gali turėti ir pomėgis ilgai praustis po karštu dušu ar mirkti karštoje vonioje, netinkami prausikliai, muilai. Stovimas darbas – irgi rizikos veiksnys.
Paradoksas, bet per daug drėgmės irgi kenkia. Dėl to sumažėja odos atsparumas tempimui ir ji lengviau plyšta. Tad jei kojos prakaituoja ar žmogus daug laiko praleidžia vandenyje, kulnai irgi gali imti skilinėti. Kaip ir nutukusiems, didelį antsvorį turintiems žmonėms, plokščiapadžiams, netaisyklingai vaikštantiems po traumų, dėl iškrypusio pėdos kauliuko, kitų deformacijų. Suskilinėti kulnai linkę sergant plantariniu fascitu, liga, kai ant kulnikaulio atsiranda kaulinės išaugos.
Statistiniai duomenys rodo, kad įskilimų ant kulnų dažniau atsiranda vasarą, bet taip gali būti ir dėl to, kad rudenį, žiemą jų tiesiog nepastebime. Kita vertus, būtent šiltuoju metų laiku dažniau vaikščiojame basi, nešiojame atvirą avalynę, nedėvime kojinių. Kulnai bent kartą gyvenime buvo suskilinėję net 29 proc. moterų, atskleidžia kai kurios studijos. Vyrams kulnai skilinėja gerokai rečiau, greičiausiai dėl to, kad jie nesižavi sandalais, basutėmis, batus avi su kojinėmis.
Gilūs įtrūkimai sunkiau gyja
Kol neprasiskverbia pro epidermį į gilesnius odos sluoksnius, įskilimai atrodo neestetiškai, tačiau diskomforto nesukelia ir juos nesunku pašalinti. Tokiais atvejais kulnus šiek tiek pamirkius šiltame vandenyje (tačiau ne per ilgai ir ne per karštame) reikia lengvai pašveisti kojų dilde ar šveitikliu, kad pašalintumėte suragėjusį odos sluoksnį, o kartu ir įtrūkimus. Po to būtina pėdas ištepti specialiu drėkinančiu kremu ar tepalu. Tai daryti rekomenduojama du–tris kartus per dieną.
Jeigu vageles ant kulnų aptikote tik tada, kai ėmė skaudėti ar pradėjus joms kraujuoti, labai svarbu tinkamai prižiūrėti žaizdeles. Nuplovus pažeistą odą su vandeniu ir muilu reikia ją dezinfekuoti antiseptine priemone, patepti gijimą skatinančiu tepalu ir užklijuoti pleistru, kad nepatektų nešvarumai. Patekus infekcijai, gali prireikti gydymo antibiotikais, kuriuos skiria gydytojas. Suskilus kulnams nemalonių pojūčių išvengti padeda ir skystas purškiamasis pleistras.
Odos įtrūkimus efektyviai gydo pėdų kremai, balzamai, losjonai su šlapalu, kuris neleidžia odai prarasti drėgmės, arba propoliu, kuris ją suminkština, salicilo ar pieno rūgštimi – šios medžiagos skatina savaiminį odos atsisluoksniavimą, o kartu – atsinaujinimą. Galima įsigyti eglės sakų tepalo, skatinančio žaizdų ir kitų gilių odos pažeidimų gijimą, mažinančio uždegimą. Nuo trūkinėjimo odą patikimai saugo lipidai iš augalinių aliejų, todėl verta įsigyti priežiūros priemonių su jais.
Stenkitės nekartoti klaidų
Jeigu kulnai linkę skilinėti, tai kartosis. Kai ši problema atsiranda dėl kokios nors ligos, reikia ją gydyti ir laikytis gydytojų nurodymų. Kitais atvejais įtrūkimų išvengti padės tinkama kasdienė kojų priežiūra. Svarbiausia, kad pėdų oda nebūtų sausa, sudirgusi, todėl plaukite ją švelniais prausikliais, pienelio ar kreminės konsistencijos, dar drėgnas patepkite drėkinamąja priemone. Nakčiai galite užsidėti drėkinančią pėdų ar kulnų kaukę-kojines. Kojų priežiūros priemonės yra specialiai pritaikytos atsižvelgiant į kojų odos ypatumus.
Dėvėkite batus tik su kojinėmis iš natūralaus pluošto, mažiau vaikščiokite basi. Padeda kojinės su paminkštintu padu. Atidžiai rinkitės avalynę, jei kulnai skilinėja nuolatos, ieškokite su paminkštintu vidpadžiu ar įsigykite didesnio dydžio, kad būtų galima įsidėti specialų vidpadį ar minkštinančią pagalvėlę, amortizuojančią krūvį kulnui ir padedančią paskirstyti svorį visai pėdai. Galima įsigyti silikoninius kulnų kaušelius, kurie palaiko odos drėgmę ir apsaugo kulno pagalvėlę nuo plėtimosi.
Venkite ilgai stovėti vienoje pozoje, ypač – ant kieto paviršiaus, stenkitės reguliariai pavaikščioti, pramankštinti kojas, ilgai nelaikykite jų sukryžiavę. Saugokite pėdas nuo ekstremalių temperatūrų, pavyzdžiui, nevaikščiokite basi ant įkaitusio smėlio, akmenų, betono. Šiltuoju metų laiku atsisakykite įsispiriamų šlepečių, basučių. Žiemą stenkitės pėdų nesušalti, avėkite šiltus, esamai temperatūrai pritaikytus, drėgmės nepraleidžiančius batus.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl kojų priežiūros priemonių naudojimo, turite klausimų dėl kosmetinės priemonės pasirinkimo, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.