Strijos: panaikinti sudėtinga, lengviau – išvengti
Strijomis vadinami odos pakitimai, atsirandantys dėl hormonų pusiausvyros sutrikimų, svyravimų arba dėl staigaus įtempimo. Tai ilgos, siauros juostelės, dryžiai, linijos rausvos, violetinės ar baltos spalvos. Jos dažniausiai atsiranda ten, kur oda plona ir ne tokia elastinga: ant šlaunų, pilvo, sėdmenų, klubų, krūtų, rečiau – ant apatinės nugaros, viršutinės rankų dalies. Šie odos defektai kartais išnyksta savaime laikui bėgant ar pašalinus jų atsiradimo priežastis. Bet kai kada prireikia įdėti nemažai pastangų norint jų atsikratyti.
Yra daug rizikos faktorių
Strijos dažniau atakuoja moteris, tačiau pasitaiko ir vyrams. Tai lemia įvairios priežastys, tarp kurių – staigus svorio priaugimas ar numetimas, didelis antsvoris, nėštumas. Net 50–75 proc. besilaukiančių moterų susiduria su šia problema. Strijos būdingos ir paaugliams dėl itin greito augimo, ypač, kai sparčiai tysta galūnės, ir lytinio brendimo, kuriam būdingas hormonų svyravimas. Įtakos turi ir paveldimumas. Strijų taip pat gali atsirasti ir raumenis auginantiems kultūristams.
Šių odos pakitimų gali atsirasti ir sergantiesiems kai kuriomis retomis ligomis, pavyzdžiui, Marfano arba Kušingo sindromais. Pirmuoju atveju taip atsitinka dėl sumažėjusio odos elastingumo, antruoju – organizmas ima gaminti pernelyg daug tam tikrų hormonų, dėl to ligonis nutunka, bet riebalai kaupiasi tik ant liemens, pilvo, krūtinės. Be to, oda, sergant šia liga, tampa jautresnė, ne tokia tampri. Strijų formavimąsi gali lemti endokrininės, lėtinės kepenų ligos.
Taip pat gali pasireikšti šalutinis kai kurių vaistų poveikis. Pavyzdžiui, ilgą laiką naudojant tepalus, kremus, losjonus su kortikosteroidais arba vartojant tabletes, kurių sudėtyje yra šio hormono. Šie vaistai skiriami tam tikroms odos, alerginėms, sąnarių, reumatinėms, uždegiminėms ligoms gydyti. Jie sumažina odoje esančio kolageno kiekį. Kolagenas stiprina odą ir palaiko jos stangrumą, o kai jo ima trūkti, padidėja strijų atsiradimo rizika.
Keičiasi spalva ir faktūra
Oda susideda iš trijų sluoksnių: išorinio arba epidermio, tikrosios odos dermos ir poodžio. Strijos arba linijiniai ruoželiai atsiranda tuomet, kai sutrūkinėja elastinės skaidulos, esančios dermos sluoksnyje. Strijos skirstomos į raudonąsias, kurių atspalvis gali būti rožinis ar violetinis, ir baltąsias. Raudonosios susiformuoja ankstyvojoje šio odos pažeidimo stadijoje, yra iškilios ir primena randus. Ilgainiui, sumažėjus pigmento kiekiui, jos išblunka, tampa baltosiomis, įdumba.
Strijų dažniausiai yra ne viena ar kelios, o daug, jos simetriškai išsidėsčiusios. Šie odos pažeidimai gali būti kelių centimetrų ilgio ir nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų pločio. Brendimo metu strijų atsiranda tose vietose, kurių apimtis sparčiai didėja: mergaitėms dažniausiai šlaunų, klubų, sėdmenų ir krūtų srityse, berniukams – pečių, šlaunų, sėdmenų ir juosmens-kryžkaulio srityse. Rečiau pasitaikančios vietos yra pilvas, žastai, kaklas ir pažastys.
Nėštumo metu strijos dažniausiai atsiranda pilvo, krūtų ir šlaunų srityse, ypač paskutinį trimestrą. Jos dažniau pasitaiko jaunesnėms moterims pirmojo nėštumo metu nei vyresnio amžiaus nėščiosioms, taip pat toms, kurios nėštumo metu priaugo daugiau svorio arba kurių kūdikiai buvo didesnio svorio, ar gimė dvynukai, trynukai. Strijos, susijusios su kortikosteroidų terapija ir endokrinologinėmis ligomis, paprastai būna didesnės ir labiau išplitusios.
Gydymas – ilgas ir sudėtingas
Pasak specialistų, kuo anksčiau pradėsime šiuos odos pažeidimus gydyti, tuo geresnio rezultato galime tikėtis. Jei jie nelabai išplitę, galima pabandyti šį defektą įveikti naudojant įvairius kremus, tepalus, dažniausiai balinančius, kurie sumažina spalvų kontrastą, strijos tampa mažiau matomos. Kiti tepalai, aliejai veikia tuo pačiu principu, kaip mažinantys randus. Tiesa, šias priemones reikia naudoti labai ilgai, kol sulauksime efekto. Kartu odą reikia drėkinti ir stangrinti.
Strijoms šalinti yra įvairių procedūrų. Tai ir lazerinė terapija, pavyzdžiui, pulsiniu ar frakciniu lazeriu, arba naudojant kombinuotas lazerines sistemas, kurios stimuliuoja epidermį, skatina jį atsinaujinti, permodeliuoja kolageno skaidulas. Strijų plotas mažėja, jos būna ne tokios matomos. Taikoma ir paviršinė dermabrazija, cheminiai šveitimai, tokie kaip glikolio rūgšties. Efektyvios ir mikroadatinės procedūros – mezoterapija, trombocitais praturtintos plazmos leidimas.
Sudėtingais atvejais, ypač kai strijos bjauroja matomas kūno vietas, netgi gali būti pasitelkiama estetinė chirurgija. Pažeistų vietų oda jų metu patempiama, arba gali būti šalinamas jos perteklius. To dažniausiai prireikia drastiškai numetusiems svorį asmenims. Kai kuriems strijų varginamiems pacientams padeda šviesos terapija, vakuuminis masažas, ultragarso procedūros. Naujas ir daug žadantis strijų gydymo būdas – mikro ir nano riebalų persodinimas.
Verta pasirūpinti prevencija
Net ir visai sveikiems žmonėms pravartu pasirūpinti strijų prevencija. Paaugliams, ypač intensyvaus augimo metu, besilaukiančioms moterims būtina itin kruopšti kūno odos priežiūra: nuolatinis drėkinimas, kremų su kolageno gamybą stimuliuojančiomis medžiagomis naudojimas, galima pasitelkti specialias kosmetines priemones strijų profilaktikai. Riziką sumažinti padeda ir tam skirti tamprūs apatiniai drabužiai, pėdkelnės, ypač nėštumo metu, antroje jo pusėje.
Reikia sveikai maitintis, stengtis, kad netrūktų baltymų, todėl reikia valgyti mėsą, ankštines daržoves, riešutus, pasirūpinti, kad gautumėte pakankamai vitaminų A, E, C, cinko, silicio turinčių produktų. Mitybą taip pat gali papildyti ir maisto papildai. Svarbu gerti pakankamai skysčių. Šių nepageidaujamų odos pakitimų išvengti padės pastovaus kūno svorio palaikymas, jeigu reikia jį mažinti, tai rekomenduojama daryti palaipsniui, vengiant didelių staigių svyravimų.
Fizinis aktyvumas, ypač tempimo pratimai, mankšta su tam tikru sportiniu inventoriumi, pavyzdžiui, dideliais ar mažais gimnastikos kamuoliais, volais, gerina odos tonusą, padeda palaikyti jos stangrumą, elastingumą. Tačiau venkite pernelyg didelių krūvių, sunkių jėgos treniruočių, nes dėl jų gali atsirasti strijų. Kaip profilaktinė priemonė gali pasitarnauti reguliarūs masažai, įvairios vandens procedūros, net ir odos šveitimas bei kontrastinis dušas.