Sporto įtaka sveikatai ir savijautai
Specialistai akcentuoja sporto poveikį geresnei žmogaus sveikatai ir savijautai. Kiekvienam sportuoti labai svarbu, nes taip kontroliuojamas svoris, reguliuojamas kraujospūdis, mažėja cholesterolio lygis, aktyvinama kraujotaka, stiprėja imunitetas, treniruojami raumenys, stiprėja kaulai, gerėja emocinė būklė.
Sportuodami kontroliuojate svorį
Visame pasaulyje, ypač išsivysčiusiose šalyse didėja nutukimo problema. Viršsvorio turintys žmonės patiria žymiai didesnę riziką susirgti hipertenzija ir širdies ligomis. Specialistų teigimu, pats geriausias būdas apsisaugoti nuo nutukimo ar sumažinti esamą viršsvorį yra sportas. Intensyvios fizinės veiklos metu veiksmingai ir greitai sudeginama nemažai nereikalingų kalorijų. Sportą derinant su sveika mityba, galima pasiekti ypač puikių rezultatų.
Tinkamas ir skanus maistas sportuojantiems
Patartina valgyti likus maždaug dviem valandoms iki treniruotės. Žmonės, pasirinkę tinkamą maistą, treniruotės metu nesijaučia apsunkę ir būna energingesni. Sportuojantiems siūloma valgyti baltymų, angliavandenių ir riebalų turinčio maisto. Po treniruotės verta rinktis sveiką ir subalansuotą maistą. Tinka liesa mėsa, žuvis, kiaušiniai su grikiais ar ryžiais.
Daug baltymų turi kiaušiniai, tunas, žemės riešutai, kalakutiena, graikiškas jogurtas, džiovintos moliūgų sėklos, avinžirniai, migdolai, avižų dribsniai, varškė, jautiena. Minėti produktai vertingi ne tik dėl baltymų gausos: pavyzdžiui, tunas – puikus omega-3 riebalų rūgščių šaltinis, žemės riešutuose gausu angliavandenių, širdį apsaugančių polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų, folio rūgšties ir vitamino E. Kalakutienoje gausu amino rūgšties triptofano, džiovintose moliūgų sėklose yra nemažai magnio, avinžirniuose – geležies, fosfato, kalcio, magnio, mangano, cinko ir vitamino K. Migdoluose randamas vitaminas E, varis ir magnis, o avižų dribsniuose – angliavandeniai, skaidulos, vitaminai, mineralai ir antioksidantai.
Sportuojantiems žmonėms reikalingų angliavandenių galima rasti grūduose ir jų produktuose: ryžiuose, dribsniuose, duonoje, makaronuose. Angliavandenių gausu ir daržovėse – daugiausiai angliavandenių turi šakninės, gumbinės daržovės ir sėklos: bulvės, morkos, pupos, lęšiai. Daug angliavandenių yra vaisiuose, riešutuose, pieno produktuose.
Sportuojantiems naudingi ir maisto produktai, turintys daug sveikų riebalų. Tarp tokių produktų – alyvuogių aliejus, sviestas, riešutai (migdolai ir žemės riešutai), sėklos, sojų pupelės, žuvys (ypatingai – lašiša), kiaušiniai, karvės pienas, avinžirniai, kukurūzai, pupelės, lęšiai.
Vandens svarba fiziškai aktyviems žmonėms
Kalbant apie maistą, tinkamą sportuojantiems žmonėms, pabrėžiama daržovių ir baltymų svarba, tačiau pamirštama, kad vanduo taip pat yra labai svarbus. Norintys pasiekti puikių rezultatų, privalo gerti pakankamai vandens. Rekomenduojama stiklinę vandens išgerti vos atsikėlus, prieš ir po valgio, prieš treniruotę ir po jos, taip pat prieš miegą. Vanduo suteikia energijos, todėl po treniruočių žmonės nesijaučia itin išsekę.
Maisto papildai sportui
Specialistai sportuojantiems asmenims rekomenduoja rinktis maisto papildus, turinčius bromelaino, hialurono rūgšties, gliukozamino ir chondroitino sulfatų, imbierų šaknų ekstrakto, cinko, vario, mangano, seleno, folio rūgšties, vitaminų D3, E, C, B12.
Rekomenduojami naudingiausi papildai sportui vyrams, kurių sudėtyje gausu vitaminų C, E ir mineralų – vario, cinko, mangano, seleno, padedančių saugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Taip pat svarbūs papildai, kurių sudėtyje yra vitaminų B12, B2, B6, B1, jodo, magnio, palaikančių normalią energijos apykaitą. Naudinga ir geležis bei vitaminas B2, kurie padeda palaikyti normalią raudonųjų kraujo kūnelių būklę. Verta vartoti folio rūgšties, geležies, vitamino B3, pantoteno rūgšties, padedančių mažinti nuovargį.
Papildai sportui moterims – panašūs, kaip ir maisto papildai sportui vyrams. Moterims praverčia proteinas, amino rūgštys, glutaminas, žuvų taukai, konjuguota linolo rūgštis, įvairūs vitaminų kompleksai.
Elektrolitų svarba organizmui
Sportuojantiems žmonėms itin svarbu pasirūpinti savo organizmo elektrolitų pusiausvyra, nes elektrolitai yra svarbi gyvybės egzistavimo sąlyga. Chemiškai elektrolitai yra medžiagos, virstančios į teigiamus ar neigiamus jonus tirpale bei sugebančios praleisti elektros srovę. Elektrolitai svarbūs tam, kad žmogaus ląstelės ir organai funkcionuotų. Jie yra kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose randami mineralų jonai. Šie mineralai gali būti rūgštinio, bazinio pobūdžio, taip pat druskos. Mums svarbiausi ir aktualiausi elektrolitai yra kalcis, magnis, chloras, fosforas, kalis ir natris. Pavyzdžiui, kalcis padeda palaikyti normalų nervų impulso perdavimą bei normalią raumenų veiklą.
Šiltas oras, ilgesnės dienos ir pavasariška nuotaika skatina daugiau judėti ir sportuoti. Sportuojantiems labai svarbu pasirinkti tinkamus maisto papildus bei kitas priemones, todėl jei turite klausimų ar norite pasitarti, galite užsukti į artimiausią ,,MANO vaistinę“ ar paskambinti internetinės ,,MANO vaistinės“ specialistui.