Specialūs šampūnai ir kitos priemonės plaukams ir odai
Galvos oda slepiasi po plaukais, todėl dažnai užmirštame, kad ir jai reikia priežiūros. Tačiau būtent nuo galvos odos būklės labiausiai priklauso ir pačių plaukų būklė. Ant odos kaupiasi bakterijos, plaukų formavimo priemonių likučiai, ji prakaituoja, gali tapti pernelyg sausa ar riebia, kartais užsikemša plauko folikulas. Už dėmesio trūkumą galvos oda atsilygina pleiskanomis, niežėjimu, paraudimu, bėrimais, riebalų pertekliumi. Dėl to ir plaukai prasčiau auga, slenka, lūžinėja, greitai riebaluojasi ar išsausėja. Jei pajutote šiuos simptomus, vien tik įprastas šampūnas ir kondicionierius šių problemų išspręsti nepadės, reikės specialių priežiūros priemonių.
Saugo nuo traumų ir infekcijų
Ar žinojote, kad galvos oda sudaryta net iš penkių sluoksnių, o ne iš trijų, kaip kitų kūno vietų? Trys viršutiniai – epidermis, jungiamasis audinys ir epikranialinė aponeurozė – yra susijungę į vieną, o likusieji du yra laisvieji areoliniai audiniai (jungiamojo audinio rūšis) ir perikranas, taip vadinama membrana, apimanti išorinį kaukolės kaulų paviršių. Dėl šios sudėtingos struktūros galvos oda ypač stipri ir elastinga. Kam to reikia? Nes ji atlieka ir fizinio barjero, saugančio kaukolę nuo traumų ir infekcijų, vaidmenį. Jeigu galvos oda sveika, sveiki ir gražūs bus ir mūsų puošmena – plaukai.
Be to, galvos odoje yra žymiai daugiau riebalų liaukų (daugiausiai visame mūsų kūne) ir maždaug 100 tūkst. plaukų folikulų. Plauko folikulu vadinama odos įduba, apsupta jungiamojo audinio sluoksnio. Plauko folikule yra plauko šaknis, riebalų liauka ir plauką pakeliantis lygusis raumuo. Greta plauko šaknies yra daug jį maitinančių kraujagyslių ir nervų. Galvos oda yra sveika, jei ji nesudirgusi, neparaudusi, ne per daug jautri, neturi jokio specifinio kvapo, nešerpetoja ir nepadengta apnašomis, taip pat jei nekelia jokių nemalonių pojūčių ar diskomforto.
Galvos odos būklę veikia visi tie patys faktoriai, kurie veikia ir kitas kūno dalis dengiančią odą. Tai yra UV spinduliai, aplinkos tarša, oro sąlygos ir klimatas, mityba, žalingi įpročiai, kasdienė higiena. Stresas, bendra organizmo ir imuninės sistemos būklė, ligos, kuriomis sergame, vaistai, kuriuos naudojame, taip pat palieka savo ženklus galvos odoje. Jos priežiūros taisyklės irgi nesiskiria: tai valymas, šveitimas, drėkinimas, maitinimas. Akivaizdu, kad įprastas plaukų priežiūros rinkinys – šampūnas, kondicionierius arba kaukė, kuriuos įprastai turime ir naudojame visi, visų galvos odos poreikių nepatenkins.
Giliai valantis šampūnas – būtinas
Jeigu vis dar neturite nei vienos specializuotos kosmetikos priemonės galvos odai, pats laikas pagalvoti, ar nebūtų verta įsigyti bent keletą jų. Ypač jeigu pajutote, kad plaukų būklė, išvaizda neaišku dėl kokios priežasties suprastėjo, nors niekas lyg ir nepasikeitė. Nelaukite, kol pajusite, kad galvos oda sudirgusi. Pirmasis pirkinys turėtų būti specialus giliai valantis šampūnas ar prausiklis galvos odai. Jo funkcija yra pašalinti negyvas galvos odos ląsteles, riebalų perteklių ir plaukų priežiūros bei formavimo priemonių likučius, ir tai labai svarbu daryti reguliariai, maždaug kartą per savaitę. Plaukų šampūnas šios užduoties neatliks.
Šampūną, skirtą galvos odai rinktis vertėtų pagal galvos odos tipą ir atsižvelgus į specifines galvos odos problemas. Galvos oda kaip ir veido gali būti riebi, sausa arba mišri ir normali. Ne visuomet paprasta tai nustatyti patiems, todėl visada verta pasikonsultuoti su kirpėju, kosmetologu ar vaistininku. Jei turite problemišką odą, pakalbėkite su gydytoju dermatologu. Jei galvos oda linkusi greitai sudirgti, pravartu įsigyti antibakterinį raminantį ir sutraukiantį galvos odos šampūną. Kai kuriuose šios rūšies šampūnuose būna mikrogranulių, jie netiks jautriai odai, bet puikiai išvalys riebią ar sausą.
Kita būtina galvos odos priežiūros priemonė – šveitiklis. Jeigu galvos oda linkusi raudonuoti, niežėti, rinkitės šveitiklį su jūros druska, jis efektyvus, tačiau nesuerzins. Ypač jautriai galvos odai tinkamas šveitiklis su moliu ar anglimi. Šveitikliai su aliejumi palepins išsausėjusią galvos odą. Dar vienas produktas galvos odai atgaivinti – tonikas. Kai ji sausa, linkusi pleiskanoti, gali padėti drėkinantis. Tonikų būna ir detoksikuojančių, raminančių. Probleminei galvos odai puoselėti skirti ir serumai – drėkinantys, raminantys. Pavyzdžiui, su arbatmedžio aliejumi ar alaviju sudirgusiai odai, su hialuronu sausai, skirtas riebiai – su siera arba dilgėlių ekstraktu.
Šampūnas nuo pleiskanų: kokį rinktis?
Problema, su kuria bent kartą gyvenime greičiausiai esame susidūrę kiekvienas (vyrai dažniau nei moterys) – pleiskanos. Ji susijusi su netinkama galvos odos priežiūra arba atsiranda dėl to, kad šios kūno dalies odai trūksta dėmesio, nes mes užmirštame ją egzistuojant. Už tai gali tekti brangiai sumokėti, nes pleiskanų atsikratyti ne taip lengva. Tai ne tik neestetiška, pleiskanojančią galvą niežti, skauda. Priežasčių, dėl kurių susiformuoja pleiskanos, yra ir daugiau: taip gali atsitikti suaktyvėjus riebalų liaukų veiklai, dėl aplinkos taršos, tam tikrų mitybos įpročių.
Pleiskanų gali atsirasti užsikrėtus grybeline infekcija arba mieliagrybiu malassezia, kuris skatina odos ląstelių dauginimąsi. Taip pat naudojamai plaukų priežiūros kosmetikai sukėlus kontaktinį dermatitą, per dažnai ir ilgai būnant saulėje be galvos apdangalo, nuolat dėvint kepurę ar skrybėlę, kuri spaudžia. Net pernelyg intensyviai šukuojant plaukus, kai suerzinama jautri galvos oda. Arba kai nepakankamai gerai šampūnu išplaunami plaukai, kai jo naudojama per mažai ar per daug, per dažnai plaunant plaukus. Pleiskanos gali varginti ir kai oda per daug sausa.
Geriausiai atsikratyti šios problemos padeda specialus šampūnas nuo pleiskanų. Prieš naudojant jį, reikia atidžiai perskaityti naudojimo instrukciją ir jos laikytis. Dermatologai gali skirti du skirtingos sudėties šampūnus nuo pleiskanų, naudojant juos pakaitomis, poveikis stipresnis. Šampūnas nuo pleiskanų būna praturtintas seleno sulfidu, cinko piritionu, , pasižyminčiais antimikrobiniu, fungicidiniu poveikiu., Vieni šampūnai būna skirti sausoms pleiskanoms, kiti – riebioms. Pirmosios lengvai atsiskiria nuo galvos odos ir nubyra, o antrosios būna prie jos prilipusios, panašiai kaip žvynelių sluoksnis. Kai kurie šampūnai nuo pleiskanų yra su granulėmis, todėl kartu nušveičia galvos odą. Galima įsigyti ir specialų šveitiklį pleiskanojančiai galvos odai.
Sausas šampūnas – ir jautriai odai
Kai galvos oda jautri, linkusi sudirgti ar problemiška, svarbu pasirinkti tinkamas plaukų priežiūros priemones, svarbiausios jų – šampūnas ir kondicionierius. Jautrią galvos odą turintiems žmonėms skirtose plaukų priežiūros priemonėse dažnai būna kokoso, argano, vynuogių sėklų aliejų, alijošiaus ekstrakto, kurie drėkina ir ramina. Priemonės praturtintos arbatmedžio ar levandų aliejumi, ramunėlėmis, rožių vandeniu, avižų pienu, mėtomis, rozmarinu, puikia tinks paraudusiai, sudirgusiai galvos odai..
Tiesa, jautrios galvos odos savininkams reikėtų vengti plaukų priežiūros priemonių, kurios savo sudėtyje turi mikrogranulių, kvapiųjų medžiagų. Rekomenduojama rinktis bekvapes, pagamintas iš natūralių sudedamųjų medžiagų, kasdienio naudojimo priemones.
Gamintojai siūlo daugybę sauso šampūno alternatyvų, skirtų tiems, kurių galvos oda yra per daug riebi ar sausa, alergiška, dirgli. Jie gaminami su pantenoliu, kuris gaivina, miceliniu vandeniu ar anglimi, kurie švelniai valo. Sausas šampūnas su baziliko ir pipirmėčių aliejumi maitina ir gaivina. Kai kuriuos galima naudoti kelis kartus per dieną. Tai naujos kartos sausi šampūnai, pagaminti pagal inovatyvias technologijas, nekenkia nei plaukams, nei galvos odai. Riebalai ir nešvarumai sugeriami ypač efektyviai, ir lengvai pašalinami iš plaukų.