Slaptas prostatos gyvenimas: ko nežinome, bet nedrįstame paklausti?
Aut. Teodora Vaitkutė
Graikiško riešuto dydžio liauka, pasislėpusi mažojo dubens gilumoje, netoli šlapimo pūslės, savo šeimininko dėmesio dažnai sulaukia tik tuomet, kai jos veikla sutrinka. Nemaža dalis vyrų nežino, kokį svarbų vaidmenį šis organas atlieka, todėl jo sveikata nelabai rūpinasi. O vertėtų, nes prostatos ligos gali sukelti inkstų ir šlapimo, reprodukcinės sistemos veiklos sutrikimus, pabloginti seksualinio gyvenimo kokybę, kai kuriems pacientams kyla vaisingumo problemų. Daugelio šių nemalonumų išvengti įmanoma laiku pravėrus urologo kabineto duris.
Lieka tūnoti šešėlyje
Urologai prostatą vadina antrąja vyro širdimi. Ir tai ne tik vaizdingas pasakymas. Jos forma išties primena širdį, be to, jai tenka ne viena labai reikšminga funkcija. Prostatos gaminamas skystis yra sudedamoji spermos dalis, išlaikanti ją skystos konsistensijos ir aktyvinanti spermatozoidus, skatinanti jų judrumą. Nuo to priklauso spermos kokybė, kartu ir vaisingumas. Deja, laurai, susilaukus vaikų, paprastai atitenka kitiems reprodukciniams organams - prostata lieka šešėlyje.
Kita jos užduotis – saugoti šlapimo takus ir šlapimo pūslę nuo bakterijų, sukeliančių infekcijas, reguliuoti šlapinimąsi, užtikrinti normalų šlapimo nutekėjimą į šlapimo pūslę ir jo išstūmimą iš jos. Geriau suprasti, kaip vyksta šis procesas, padės anatominės žinios: prostatą, sudarytą iš 30-50 pūslelinių išsišakojusių liaukų, iš viršaus į apačią perveria šlaplė (šlapimkanalis, dar vadinamas uretra), iš išorės ji apsupta raumeninės fibrozinės kapsulės.
Ši liauka iš dalies atsakinga ir už vyro aistringumą, nes gamina biologiškai aktyvias medžiagas, būtinas jo seksualumui. Jos vadinamos prostaglandinais ir reikalingos normaliai vyro erekcijai bei ejakuliacijai. Prostata dalyvauja formuojantis lytiniam potraukiui ir orgazmui. Ji dar gamina baltymą – prostatos specifinį antigeną (PSA). Prostatos augimą ir veiklą reguliuoja vyriškas lytinis hormonas testosteronas, kurį gamina sėklidės, o nedidelę dalį ir antinksčiai.
Pasiekia citrinos dydį
Vyrui senėjant, keičiantis hormonų pusiausvyrai šis organas ima didėti ir tampa panašus į citriną. Prostatos didėjimas vyresniame amžiuje siejamas su sustiprėjusiu vyriško hormono dihidrotostesterono poveikiu. Tarp keturiasdešimtmečių prostatos padidėjimas diagnozuojamas vos 10 proc. vyrų, iš sulaukusiųjų 80 ir daugiau metų ja serga net 90 proc. stipriosios lyties atstovų. Padidėjus prostatai ima varginti nemalonūs simptomai, nes ji kuo toliau, tuo labiau užspaudžia šlaplę.
Tampa sunku pradėti šlapintis, silpnėja srovė, lydi jausmas, kad nebaigei šlapintis, vargina padidėjęs ar staigus noras šlapintis, naktinis šlapinimasis ir pan. Negydant liga toliau progresuoja. Sutrinka ne tik šlapinimosi funkcija, į šlapimo takus gali įsiskverbti infekcija, gali prasidėti lėtinis inkstų uždegimas. Kai kuriems atsiranda erekcijos sutrikimų, šlapimo takuose susidaro akmenys. Gresia ir pavojinga komplikacija – šlapimo susilaikymas, tokiu atveju būtina skubi operacija.
Ši patologija labai pablogina vyrų gyvenimo kokybę, sutrikdo miegą, neigiamai veikia seksualinius santykius. Įsivaizduokite, kad kai kuriems pacientams tenka keltis penkis ar šešis kartus per naktį. Tačiau, kadangi tai vyksta palaipsniui, vyrai įpranta prie dažnesnių apsilankymų tualete, galiausiai pradeda manyti, kad tai yra natūrali senėjimo dalis ir numoja į šią bėdą ranka. Tuo tarpu gydymas vaistais yra efektyvus, sušvelnina simptomus, padeda išvengti chirurginių intervencijų.
Ir jaunų vyrų problema
Kai kalbama apie prostatos ligas, labiausiai akcentuojamos prostatos hiperplazija ir prostatos vėžys, tuo tarpu prostatos uždegimas, vadinamas prostatitu, dažnai nepakliūva į dėmesio radarų zoną. Nors skaičiai iškalbingi: vienas iš šešių vyrų bent kartą gyvenime susiduria su šiuo sveikatos sutrikimu. Ir tai gali atsitikti jau paauglystėje. Problema, kad jauname amžiuje prostatitas dėl panašių simptomų dažnai painiojamas su šlapimo pūslės uždegimu ir gydomas netinkamai.
Urologai perspėja, kad vyrai šlapimo pūslės uždegimu serga retai, todėl skausmingas, dažnas šlapinimasis, deginimo pojūtis jo metu, maudimas pilvo apačioje, tarpvietės zonoje, skausmas nugaros apačioje, ypač lydimi karščiavimo, šaltkrėčio, neturėtų būti ignoruojami. Prostatitą gali nustatyti ir skirti reikiamą gydymą tik gydytojas, todėl reikia nedelsiant ieškoti pagalbos. Priešingu atveju jis gali kartotis, tapti lėtiniu, dėl to padidėja prostatos vėžio, hiperplazijos rizika.
Bakterijų sukeltas prostatos uždegimas, dėl kurio ji patinsta, atsiranda skausmas, šlapinimosi sutrikimai, nesunkiai įveikiamas antibiotikais. Tačiau yra ir kitų rūšių prostatitų, ir jie paplitę žymiai labiau (bakterinės infekcijos nustatomos tik 10-15 proc. ligos atvejų). Lėtinis nebakterinis prostatitas diagnozuojamas 90 proc. atvejų. Jo priežastį nustatyti sunku, dėl to gali būti kaltas stresas, dubens nervų ir raumenų patologijos, hormonų pusiausvyros sutrikimai, organizmo autoimuninės reakcijos.
Gydymas sergant šia ligos forma trunka nuo trijų-keturių savaičių iki kelių mėnesių, dažni paūmėjimai. Derinami skirtingus simptomus švelninantys medikamentai: mažinantys skausmą, palengvinantys šlapinimąsi, slopinantys norą šlapintis, stiprinamas imunitetas. Pacientams tenka saugotis, kad nesušaltų – nesimaudyti šaltame vandenyje, nesėdėti ant šaltų, drėgnų paviršių. Nebakterinis besimptomis prostatitas gali ir nepasireikšti jokiais požymiais, jis nustatomas atsitiktinai.
Svarbiausia – „pagauti“ laiku
Didžiausią grėsmę vyrų sveikatai kelia prostatos vėžys. Jis kasmet nustatomas maždaug 2 tūkst. Lietuvos gyventojų, deja, daliai pavėluotai, todėl nusineša apie 600 gyvybių. Tarp sergančiųjų yra ir nemažai jaunesnių, 50-55 metų vyrų, tai paneigia mitą, kad ši onkologinė liga gresia tik senukams. Deja, pirmos ir antros stadijos prostatos vėžys neturi būdingų simptomų, nes nesutrikdo nei šlapinimosi, nei lytinės funkcijos. Požymiai pasireiškia tik navikui didėjant. Gali būti jaučiamas maudimas tarpvietėje, apatinėje pilvo dalyje, šlapime gali atsirasti kraujo, šlapinimasis padažnėja, vėžiui išplitus, skauda kaulus, gali sutrikti inkstų veikla.
O kadangi vyrai, ypač jauni, neturi įpročio reguliariai profilaktiškai tikrintis, anksti diagnozuoti prostatos vėžį pasiseka ne visiems. Trečdaliui sergančiųjų jis nustatomas pavėluotai, kai net ir radikalios gydymo priemonės ne visuomet padeda. Tuo tarpu ankstyvųjų stadijų prostatos navikų išgydoma 90 proc. Vilties suteikia Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos rezultatai – ryškėja tendencija, kad ateinančių pasitikrinti pagal ją vyrų amžius jaunėja. Jiems atliekamas PSA tyrimas, šis rodiklis padidėja sergant ne tik prostatos vėžiu, bet ir kitomis prostatos ligomis, tarp jų ir hiperplazija, prostatitais, tai padeda jas pagauti.
Pasitikrinti turėtų visi, sulaukę 50 metų, o jei šeimoje, artimų giminaičių tarpe yra sirgusiųjų prostatos, krūties ar kiaušidžių vėžiu (ypač jei sirgo tėvas ar brolis), tai padaryti rekomenduojama jau nuo 45–erių, nes tokiu atveju rizika susirgti išauga ženkliai. Specialistai tikina, kad ši diagnozė jau senokai nebėra nuosprendis. Daliai pacientų nustatomas kliniškai nereikšmingas prostatos vėžys, kurį siūloma tik aktyviai stebėti. Ši taktika išgyvenamumo ir gyvenimo kokybės prasme pasiteisina.
Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 100 prostatos vėžio su metastazėmis kauluose, limfmazgiuose atvejų. Tačiau naujo medikamentinio gydymo, radioterapijos, gydymo radžiu, laparoskopinių operacijų, inovatyvių tyrimų, tokių kaip multiparametrinė magnetinio rezonanso tomografija, prognostiniai genetiniai testai, trimatė echoskopija su histoskenavimu ir kitų dėka, šių pacientų išgyvenamumo kreivė ženkliai išaugo, o gyvenimo kokybė pagerėjo.
Prostata siunčia SOS signalą, kai:
- Padažnėja poreikis šlapintis;
- Tenka keltis į tualetą naktį dažniau nei iki šiol;
- Užeina staigus noras šlapintis;
- Skausmas arba deginimo pojūtis šlapinantis;
- Susilpnėjusi šlapimo srovė šlapinimosi pradžioje ar/ir pabaigoje;
- Sunkumas šlapinimosi pradžioje ir varvėjimas pabaigoje;
- Sumažėjusi šlapinimosi trajektorija;
- Jausmas, kad pasišlapinote ne iki galo;
10 patarimų, kurie padės išsaugoti prostatos sveikatą
- Penkis kartus per dieną valgykite daržovių ir vaisių.
- Rinkitės pilno grūdo duoną, miltus ir makaronus;
- Naudokite mažiau raudonos ir perdirbtos mėsos, ją keiskite žuvimi, paukštiena be odelės, ankštinėmis daržovėmis, kiaušiniais;
- Prioritetą suteikite sveikiems riebalams – alyvuogių aliejui, riešutams, avokadams; Venkite transriebalų;
- Atsisakykite saldintų gėrimų, nepiktnaudžiaukite vaisių sultimis, saldumynais smaližiaukite tik retkarčiais;
- Mažinkite druskos kiekį;
- Mažinkite porcijas, valgykite lėtai ir sustokite, kai tik pasisotinate;
- Pasirūpinkite, kad racione būtų cinko, B grupės vitaminų, seleno turinčių maisto produktų. O esant jų trūkumui, gali būti vartojami maisto papildai vyrams.
- Tyrimai rodo, kad fiziškai aktyvūs vyrai rečiau kenčia nuo gerybinio prostatos išvešėjimo, reikšmingas net nedidelis, tačiau reguliarus fizinis krūvis;
- Mokslininkai nustatė, kad sergantiems lėtiniu prostatitu vyrams simptomus palengvina ir greičiau pasveikti padeda aerobinės sporto rūšys, tokios kaip greitas vaikščiojimas, bėgiojimas, važinėjimas dviračiu;
- Nustatyta, kad fiziškai aktyvūs vyrai rečiau serga aukštos rizikos prostatos vėžiu.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl preparatų vartojimo, turite klausimų dėl tinkamų papildų, vitaminų pasirinkimo, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.