Šeimai reikia vitaminų. Ką apie tai turime žinoti?
Šeimai reikia vitaminų. Ką apie tai turime žinoti?
Kiekvienas esame didesnės ar mažesnės šeimos dalis ir norime, kad mūsų artimieji būtų sveiki, stengiamės teisingai maitintis, būti fiziškai aktyvūs, išsimiegoti. Tačiau rudenį, vėstant orams jau ir to nepakanka. Grįžę į darbus, mokslus vėl įsisukame į kasdienį skubėjimą, ne visada turime laiko net pavalgyti.
JAV atlikti klinikiniai tyrimai parodė pagrindines priežastis, dėl kurių negauname visų taip reikalingų maistinių medžiagų:
- Maistas auginamas dirvožemyje, kuris dėl itin intensyvaus ūkininkavimo nualinamas, jame trūksta maistinių medžiagų.
- Vaisiai ir daržovės nuimami neprinokę ir gabenami dideliais atstumais, todėl maistinių medžiagų kiekis juose yra mažesnis.
- Kiekvienas savo aplinkoje dažniausiai turime išrankų valgytoją (paprastai, žinoma, tai būna vaikai), kuris valgo nepakankamai daržovių, vaisių, baltymų ar sveikų riebalų.
- Skubėdami vartojame daugiau atšildyto, apdoroto maisto, kuris yra mažiau maistingas.
- Vaikai dažnai mėgsta ypač saldų ar ypač sūrų maistą, kuris išeikvoja kalio ir kitų svarbių maistinių medžiagų atsargas.
- Net jei valgo tik sveikai, dažnai vaikai arba vyresni žmonės nevalgo pakankamai, tad negauna ir pakankamai maistinių medžiagų.
Štai taip „sveikuoliškumo“ balansas subyra, tačiau čia gelbėja modernus būdas savo racioną ir rutiną papildyti vitaminais, kurie gali užpildyti sveikos gyvensenos spragas.
Maisto papildai visai šeimai – puikus sumanymas, tačiau pradėjus ieškoti tokių, kurie tiktų visiems, galite būti kiek priblokšti pasiūlos gausumu. Be to, kiekvienas šeimos narys turi skirtingus poreikius, skiriasi jų amžius, lytis, tad atrasti vieną visiems tinkantį papildų kompleksą irgi gana sudėtinga.
Renkame vitaminus vaikams
Užtikrinti, kad vaikas kasdien gautų maistinių medžiagų, būtinų optimaliam augimui ir vystymuisi, yra labai nelengva. Kai kurie tyrimai rodo, kad dažniausi vaikų mitybos trūkumai yra geležis, kalcis, ląsteliena ir vitaminas D (įvairių tyrimu metu pastebėta, kad šio vitamino ypatingai trūksta paaugliams ir suaugusiesiems). Rudenį vaikų imuninei funkcijai palaikyti itin svarbūs vitaminai A ir C, taip pat selenas, cinkas ir B grupės vitaminai.
Vitaminai vaikams, taip pat ir paaugliams.
Multivitaminai vaikams ir suaugusiems – koks skirtumas?
Svarbu pabrėžti, kad multivitaminai vaikams nėra tik geras marketingo triukas – jei gydytojas nenustatė, kad vaikui trūksta vieno ar kito specifinio vitamino ir tiesiog norite rudeniui palaikyti vaiko imunitetą, iš tiesų verta ieškoti vitaminų ir mineralinių papildų, specialiai skirtų vaikams. Jie sukuriami atsižvelgiant į vaiko svorį, nes, pavyzdžiui, suaugusių multivitaminai yra skirti tiems, kurie sveria daugiau nei 45 kg. Per didelis vitaminų kiekis, kurį vaikas gautų su vitaminu suaugusiems, gali net ir pakenkti. Tuo tarpu vaikams subalansuoti, optimalios sudėties vitaminai turėtų užpildyti visas esamas spragas bei palaikyti imunitetą.
Renkame vitaminus suaugusiesiems
Vitaminą D vasaros mėnesiais – nuo kovo pabaigos/balandžio pradžios iki rugsėjo pabaigos – mūsų kūnas gali pagaminti iš saulės spindulių. Tačiau žiemos mėnesiais, sumažėjus dienos šviesai, daugumai žmonių, ypač paaugliams ir suaugusiesiems, šio vitamino ima smarkiai trūkti. Štai kodėl savo racioną būtina papildyti saulės vitaminu – tai svarbu tam, kad kaulai, dantys ir raumenys būtų normalios būklės.
Svarbu: vyresni nei 60 metų žmonės D vitamino atveju laikomi rizikos grupe, kadangi tokio amžiaus žmonėms natūraliai organizmas vitamino D įsisavina gerokai mažiau, nei reikėtų.
Vitaminas C suaugusiems, kaip ir vaikams, palaiko imuninę sistemą, apsaugo nuo laisvųjų radikalų ir mažina oksidacinį stresą. Priešingai populiariai nuomonei, vitamino C vartojimas profilaktiškai neapsaugo nuo infekcijos, tačiau, kaip ir vaikams, padeda palaikyti normalų imunitetą. Vitaminą C šaltuoju sezonu jį reiktų vartoti reguliariai.
Svarbu: senstant, vitamino C poreikis tik didėja, nes senesni žmonės tampa jautresni ligoms ir susirgimams.
Folio rūgštis dalyvauja daugelyje svarbių organizmo procesų. Jos paprastai gauname iš žalialapių daržovių, tačiau folio rūgštis yra labai jautri karščiui ir šviesai. Kadangi žiemą valgome daugiau karšto maisto arba vartojame mažiau daržovių, folio rūgšties gali imti trūkti.
Svarbu: šis vitaminas yra vadinamas „nėščiųjų vitaminu“ – padeda nėštumo eigai ir vaisiaus vystymuisi, nes jis padeda susidaryti vaisiaus nerviniam vamzdeliui. Vartoti vitaminą papildomai naudinga planuojantiems nėštumą ar jau besilaukiantiems.
Cinkas suaugusiems, kaip ir vaikams, padeda palaikyti normalią imuninės sistemos funkciją, tad, esant peršalimų sezonui, jį naudinga gerti reguliariai.
Svarbu: taip pat žinoma cinko nauda odai – tyrimų duomenimis, cinkas normalizuoja itin jautrią odą, teigiamai veikia aknę.
Geležis taip pat yra svarbus mineralas, padedantis palaikyti normalią imuninę sistemą. Svarbu paminėti, kad, norint įsisavinti geležį, svarbu gauti pakankamai vitamino C, nes jis padeda mūsų organizmui įsisavinti geležį.
Svarbu: negerkite per daug kavos ar juodosios arbatos, nes šie gėrimai slopina geležies įsisavinimą, todėl tai gali iššaukti nuolatinio nuovargio jausmą.
Multivitaminai moterims, vyrams ir senjorams – koks skirtumas?
Paprastai didžiausias skirtumas tarp vyrų ir moterų vitaminų yra geležis. Menstruacijų metu moteris praranda daug geležies, todėl tam, kad jo atsargos būtų papildytos, vitaminuose moterims šio mineralo dažnai būna daugiau.
Moterims po menopauzės reikia mažiau geležies nei jaunesnėms moterims, tačiau aktualesnis tampa kalcis, padedantis palaikyti normalią kaulų būklę.
Kitas skirtumas yra tas, kad senjorams skirtuose vitaminuose paprastai yra daugiau vitamino D. Kaip minėta anksčiau, to priežastis yra ta, kad senstant mūsų odai tampa vis sunkiau sintetinti vitaminą D nuo saulės. Taip pat buvo nustatyta, kad vyresnio amžiaus žmonėms gali būti sunkiau įsisavinti ir kitas maistines medžiagas, tokias kaip vitaminas B12, todėl senjorams skirtuose vitaminuose turėtų būti didesnė šio vitamino koncentracija.
Nusprendę rudenį pastiprinti savo ir savo šeimos narių imunitetą, apsvarstykite ir pasirinkite tokius vitaminus, kurie atitiktų kiekvieno individualius poreikius. Jei reikia patarimo, užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ ar tiesiog paskambinkite. Modernūs vitaminų kompleksai padės užpildyti sveikuoliško gyvenimo spragas – ir mažiausiems, ir vyriausiems šeimos nariams!