Sąnariais būtina rūpintis kasdien
Turbūt daugelis žino, ką reiškia sąnarių skausmai. Kai kuriuos iš mūsų jie vargina dažniau, kitus – rečiau, tačiau yra įprasta manyti, kad tai dažniau vyresnių žmonių problemos. Gydytojai linkę su tuo nesutikti ir pastebi, kad vis daugiau jaunų žmonių skundžiasi įvairiomis sąnarių ligomis. Tai lemia ne tik paveldimumas, tačiau ir gyvenimo būdas, mityba.
Sąnarių skausmais skundžiasi vis jaunesni
Sąnarių ligų simptomai – kojų ir rankų skausmas, nemalonus jausmas lankstant sąnarį, patinimas – gali būti juntami ir nesulaukus 25-erių ar 30-ies. Būna, kad sąnarį skauda tik fizinio krūvio metu, o vėliau nemalonūs pojūčiai vis stiprėja, skauda net ir ilsintis. Kodėl jauni žmonės kenčia nuo šių simptomų? Gydytojai tvirtina, kad sąnarių skausmas dažniausiai kankina tuos, kurie turi didesnį antsvorį. Tokiu atveju apkrova sąnariams būna daug didesnė ir jie dėvisi greičiau. Įtakos turi ir patirtos traumos, paveldimumas, stovimas darbas, tam tikros ligos. Juntamas skausmas gali būti įvairius: galite jausti aštrų skausmą, deginimo pojūtį ar pulsuojantį skausmą. Kartu su skausmu atsiranda patinimas, tampa sunku judinti galūnes. Įprasta, kad dažniau skauda kelių sąnarius, tačiau dažni yra pečių, klubo sąnarių skausmai. Viena dažniausiai sutinkamų sąnario skausmo atsiradimo priežasčių – artritas. Skiriamos dvi jo rūšys: osteoartritas ir reumatoidinis artritas. Osteoartritas - tai liga, kai pamažu mažėja sąnarį supančios kremzlės ir kaulai ima trintis vienas į kitą, todėl atsiranda sąnario sustingimas ir traškėjimas. Reumatoidinis artritas sukelia sąnarių uždegimą ir pasireiškia moterims, jauniems asmenims. Jis pasireiškia sąnarių tinimu, skausmu, paraudimu. Skausmą gali lemti ir traumos, pavyzdžiui, netaisyklingai pasisukus, dėl įtrūkusios kremzlės, plyšusio raiščio ar sausgyslės, patemptų raumenų ar įskilusio kaulo.
Kaip padėti sąnariams?
Kaip minėjome, labai svarbu palaikyti normalų kūno svorį. Fizinis aktyvumas taip pat turi didelę reikšmę. Vaikščiojant, plaukiant išlaikomas sąnarių mobilumas. Sportuojantys turėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip atlieka pratimus, o taip pats stebėti savo kūno siunčiamus signalus: apkrovas didinkite pamažu, nes staigūs pokyčiai gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Netaisyklingai daromi judesiai, praleistas apšilimas gali tik pakenkti sąnariams. Dar vienas svarbus faktorius: mityba. Joje neturėtų trūkti vaisių, daržovių. Sąnariams tinka citrusiniai vaisiai, nes juose slepiasi vitaminas C. Pupelės, lęšiai, vištiena yra gausūs baltymų. Rekomenduojama į mitybą įtraukti ir omega-3 riebalų rūgščių turinčio maisto (riebios žuvies, alyvuogių aliejaus, riešutų). Vitaminas D taip pat svarbus sąnariams. Jeigu nustatomas jo trūkumas, rekomenduojami maisto papildai.