Profilaktinė moksleivių sveikatos patikra prieš naujus mokslo metus – ne formalumas, o būtinybė
Patikrinti savo mokyklinio amžiaus vaikų ir paauglių sveikatą artėjant rugsėjo 1-ajai – galvos skausmas daugeliui tėvų. Neretai tai prisimenama tik prasidėjus naujiems mokslo metams, dėl to susidaro eilės ir suspėti tai padaryti laiku ne visuomet pavyksta. Tačiau tai nėra beprasmis laiko gaišimas, profilaktinių sveikatos patikrinimų metu nustatomos sveikatos problemos ar sutrikimai, apie kuriuos nebuvo žinoma, nes simptomai dar nepasireiškė ar liko nepastebėti. Taip pat išsiaiškinami rizikos faktoriai, o tai padeda išvengti ligų ar jas atitolinti. Tai ypač svarbu, kadangi visiškai sveikų, jokiomis ligomis nesergančių moksleivių skaičius Lietuvoje kasmet mažėja.
Pirmauja kvėpavimo, virškinimo ir akių ligos
Lietuvos Higienos instituto duomenimis, 2020 m. 7–17 m. amžiaus vaikai ir paaugliai dažniausiai sirgo kvėpavimo sistemos ligomis, 350 asmenų iš 1 tūkst. Tarp jų vyravo ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos ir gripas. Nedaug atsilieka virškinimo sistemos ligos (327 atvejų 1 tūkst. šio amžiaus moksleivių). Šioje ligų grupėje didžiausią atvejų dalį sudarė įvairios burnos ligos.
Akies ir jos priedinių organų ligos diagnozuotos 309 iš 1 tūkst. moksleivių, dažniausia jiems nustatyta diagnozė buvo miopijos (trumparegystė). Vertinant pokyčius per penkerius metus, ypač didelis sergamumo augimas stebimas akių bei virškinimo sistemos ligų grupėse.
Įvairūs tyrimai atskleidžia, kad pastaraisiais metais prastėjo ir šalies moksleivių psichikos sveikata. Tam įtakos turėjo ir koronaviruso pandemija, karantinai, nuotolinis mokymasis. Daugėjo irzlumo, nervingumo, blogos nuotaikos, kilo nerimo lygis, atsirado kitų emocinių sutrikimų. Ir toliau mažėjo fizinis aktyvumas, dar daugiau laiko buvo praleidžiama pasyviai. Negerėjo ir mitybos įpročiai.
Dėl šių priežasčių Lietuvoje vis daugiau mokyklinio amžiaus vaikų ir paauglių turi antsvorio, jiems dažniau nustatomas ir nutukimas. Mokslininkams nerimą kelią vaikų fizinio pajėgumo prastėjimas, ypač suprastėję širdies ir kraujagyslių sistemos būklę atspindinčio ištvermės testo duomenys.
Mokėti nereikia, reikia tik laiku užsiregistruoti
Lietuvoje kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas įvertinant bendrą sveikatos būklę privalomas visiems vaikams iki 18 metų ir pilnamečiams mokiniams, kurie ugdomi pagal bendrojo ugdymo problemas. Tačiau akivaizdu, kad įvertinus prastėjančius moksleivių sveikatos rodiklius pasitikrinti verta ne vien dėl to, kad reikia pažymos, o siekiant išvengti ligų, jas nustatyti kuo anksčiau.
Profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas yra apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, todėl tėvams mokėti nereikia, reikia tik laiku užregistruoti savo dukrą ar sūnų pas šeimos gydytoją ir odontologą. Tai geriau padaryti dar vasarą, nelaukiant rudens.
Šeimos gydytojas profilaktinio patikrinimo metu išmatuoja paciento ūgį, svorį, įvertina jo augimą. Taip pat patikrina vaiko regėjimą ir klausą, pamatuoja kraujo spaudimą. Kartu įvertina kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę bei socialinę, emocinę raidą. Nustačius nukrypimus nuo normų, įtariant vieno ar kito organo, organizmo sistemų ligas, sutrikimus, vaikas siunčiamas pas atitinkamos srities gydytoją specialistą, skiriami papildomi tyrimai.
Gydytojas odontologas profilaktinio patikrinimo metu apžiūri vaiko dantis, žandikaulius, įvertina sąkandį. Jeigu reikia, rekomenduoja gydymą arba sudaro gydymo planą. Įprastai vaikams nuo 6 iki 14 m. pasiūloma nemokamai dantis padengti silantais, kurie apsaugo nuo ėduonies.
Nurodo fizinio pajėgumo grupę ir rekomendacijas
Patikrinimo metu turi būti atlikti kraujo ir šlapimo tyrimai, tačiau jei tokie tyrimai buvo atlikti mažiau nei prieš metus ir nenustatyta pakitimų, jų kartoti nereikia. Pasitikrinus sveikatą, elektroninėje sveikatos sistemoje atnaujinamas ugdymo įstaigoms reikalingas mokinio sveikatos pažymėjimas.
Jame pateikiami ne tik sveikatos patikrinimo duomenys, gydytojo išvados, bet ir rekomendacijos. Pavyzdžiui, yra nurodoma fizinio ugdymo grupė, pagal kurią vaikui parenkamas tinkamas fizinis krūvis kūno kultūros pamokose (arba vaikas atleidžiamas nuo kūno kultūros pamokų), mitybos rekomendacijos dėl turimų sveikatos būklių, ligų ar susijusios su rega.
Pradinukų tėvams vertėtų atkreipti dėmesį, kad reikės skirti daugiau laiko sveikatos patikrinimui ir apsilankyti pas daugiau specialistų, todėl jiems ypač aktualu neatidėti apsilankymo gydymo įstaigoje iki paskutinės minutės. Ikimokyklininkams, pakeitusiems ugdymo įstaigą ar pradedantiems lankyti pirmąją klasę, galioja išskirtinė profilaktinio sveikatos patikrinimo tvarka.
Be visų kitų aukščiau išvardintų patikrinimų, jiems dar atliekami išmatų tyrimai dėl kirminų kiaušinėlių nustatymo, privaloma išsami akių patikra, tad teks apsilankyti ir pas gydytoją oftalmologą, taip pat reikės padaryti ir elektrokardiogramą. Primename, kad moksleiviams sveikatą reikia pasitikrinti iki rugsėjo 15 dienos, o jaunesnius nei 16 metų amžiaus į gydymo įstaigą privalo palydėti tėvai ar globėjai.