Šiuolaikinis požiūris į žmogaus mikrobiotą
Žarnyno mikroorganizmų, kitaip dar vadinamų mikrobiota, svarbą geram virškinimui ir bendrai savijautai patvirtina daugybė tyrimų. Gerųjų bakterijų mūsų organizme yra netgi apie 2 kg ir daugiau nei 500 skirtingų rūšių. Sutrikus bakterinei pusiausvyrai, kai žarnyne sumažėja „gerųjų bakterijų“, o padaugėja patogeninių („blogųjų“) bakterijų ar grybelių, žmogus susiduria su disbiozę lydinčiais simptomais. Vieni dažniausių - pilvo pūtimas bei virškinimo sutrikimai.
Mikrobiotos pasikeitimams reikšmės gali turėti netaisyklinga mityba, vaistų vartojimas, infekcinės ir neinfekcinės ligos bei stresas. Žalingą šalutinį poveikį mūsų žarnynui turi ir kai kurie vaistai, kaip antai - antibiotikai. Jie sunaikina ne tik ligą sukeliančias bakterijas, bet ir gerąsias. Tad jei vartojate antibiotikus, būtina papildyti organizmą bakterijų kultūromis. Norint išvengti nemalonių simptomų, svarbu palaikyti normalų bakterijų balansą žarnyne, t.y. užtikrinti, kad naudingųjų bakterijų būtų daugiau nei blogųjų.
Virškinamojo trakto ertmėje esanti mikrobiota yra individuali, o tai reiškia, kad bakterijų santykis kiekvieno žmogaus organizme yra individualus. Todėl ir sutrikus mikrobiotos pusiausvyrai kiekvieno žmogaus virškinamosios sistemos mikroorganizmai atsistato skirtingai. Bendras ir visiems tinkantis patarimas - labai svarbu taisyklingai maitintis. Tai reiškia, jog būtina vartoti pakankamai skaidulinių medžiagų, valgyti kiek galima šviežesnį maistą, be konservantų, kurie neleidžia daugintis naudingosioms žarnyno bakterijoms. Jei yra poreikis – būtina papildomai vartoti bakterijų. Tik svarbu nepamiršti, kad neužtenka organizmą papildyti tik bakterijomis. Taip pat reikia užtikrinti tinkamą jų įsitvirtinimą ir dauginimąsi. Todėl renkantis papildomą gerųjų bakterijų šaltinį svarbu atkreipti dėmesį, kad kartu būtų gausu ne tik bakterijų kultūrų, bet ir ląstelienos, sudarančios tinkamą terpę joms tarpti.
Suaugusiam žmogui reikėtų suvartoti apie 25-30 gramų skaidulinių medžiagų per dieną. Jų gausu augaliniuose produktuose. Tačiau prieš keletą metų atliktas tyrimas atskleidė, jog lietuviai suvartoja jų nepakankamai (vidutiniškai 17,9 gramo per parą). Daug skaidulinių medžiagų turintis maistas yra ilgiau virškinamas, todėl ne taip greit išalkstame. Kaip pavyzdžiui, suvalgęs obuolį žmogus jaučiasi sotus, o išgėręs pusę stiklinės sulčių - ne, nors abiejų produktų kaloringumas vienodas. Sotumo jausmas kyla dėl obuolyje esančios ląstelienos.
Kaip pasirinkti efektyviai veikiantį gerųjų bakterijų papildą?
• Reikėtų rinktis produktą, kuriame yra bakterijų kultūros ir maistinės skaidulos.
• Kuo mažiau pašalinių priedų ir pagalbinių ingredientų, o idealu, kad jų visai nebūtų, todėl rekomenduotina rinktis miltelių, o ne tablečių ar kapsulių pavidalu.
• Jei yra aktualu virškinimo veiklos palaikymas, yra produktų, kurie papildyti ir natūraliomis augalinėmis virškinimą gerinančiomis medžiagomis (imbieras, pankolių sėklos, pipirmėtės, papainas ir pan.)
LEPICOL - unikalus, natūralių medžiagų trio ŽARNYNUI ir VIRŠKINIMUI. Sudėtyje yra ypatingai švelnių ir kokybiškų balkšvųjų gysločių sėklų luobelių bei dar vienos rūšies ląstelienos – inulino, kuris nėra suskaidomas žmogaus organizme, tačiau sudaro tinkamą terpę žarnyno bakterijų įsitvirtinimui ir dauginimuisi žarnyne. Be maistinių skaidulų, LEPICOL sudėtyje yra 5 rūšių gyvųjų žarnyno bakterijų, o LEPICOL PLUS papildytas dar ir augalinėmis virškinimą palaikančiomis medžiagomis. LEPICOL produktai pasižymi žarnyno bakterijų ir maistinių skaidulų sinergija, taip pat verta paminėti, kad produktų sudėtyje tik natūralios kilmės medžiagos, nėra jokių pagalbinių, sintetinių priedų.
Šaltinis: Lepicol Lithuania