Pilnavertė mityba visais amžiaus tarpsniais
Bėgant metams mūsų kūnas keičiasi. Po truputį ima mažėti odos stangrumas, lėtėja kolageno gamyba, retėja širdies pulsas, mažėja kaulų tankis. Tai tik keletas iš daugybės pokyčių, kurių galime tikėtis senstant.
Vyresnio amžiaus žmonių mitybos poreikiai skiriasi nuo jaunesnių žmonių. Senstant organizme daugelis procesų lėtėja, todėl svarbu savo mitybą subalansuoti ir pritaikyti būtent šiam gyvenimo periodui ir pakitusiems organizmo poreikiams. Subalansuota mityba ir gyvenimo būdas leidžia ir toliau išlikti aktyviems, energingiems ir puikiai atrodyti.
Subalansuotos mitybos svarba
Daugelis esame girdėję, kad svarbu yra sveika ir subalansuota mityba, bet kas tai yra ir kodėl nuolat tai akcentuojama?
Subalansuota mityba apima plačią maisto įvairovę iš visų pagrindinių maisto medžiagų grupių tinkamomis proporcijomis ir kiekiais. Šios grupės tai:
- Vaisiai ir daržovės.
- Krakmolingi produktai, angliavandeniai.
- Pienas ir jo produktai.
- Pupelės, žuvis, kiaušiniai, mėsa ir kiti baltymai.
- Aliejai ir kiti riebalai.
Šios maisto produktų grupės padeda apsirūpinti visomis medžiagomis, reikalingomis organizmo funkcijoms, augimui ir atsistatymui.
Vaiko subalansuota mityba skiriasi nuo paauglio, suaugusiojo ar pagyvenusio žmogaus subalansuotos mitybos ne tik maisto kiekiu, bet ir pagrindinių maisto grupių proporcijomis. Pavyzdžiui, vaikai yra gerokai aktyvesni nei suaugusieji, todėl natūralu, kad jiems reikia didesnio kiekio, daug energijos suteikiančio maisto.
Ar vyrų ir moterų senėjimo procesai skiriasi?
Nors pats senėjimo procesas yra bendras abiems lytims ir abi jas paliečia vienodai, tačiau yra tam tikrų skirtumų.
Remiantis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis, moterų gyvenimo trukmė yra ilgesnė nei vyrų. Moterims tenka pergyventi menopauzės laikotarpį su savitais jo simptomais ir organizmo pokyčiais. Menopauzės metu atsiranda didesnis organizmo polinkis kaupti riebalus. Todėl labai svarbu užtikrinti tinkamą mitybą bei fizinę veiklą. Visa tai gali padėti išgyventi menopauzės laikotarpio pokyčius lengviau. Kai kuriais atvejais gali būti vartojami ir maisto papildai moterims.
Kita vertus, vyrams daug dažniau būdingas plikimas, jų oda storesnė ir sensta kitaip nei moterų.
Kokia mityba reikalinga vyresniame amžiuje?
Kaip ir anksčiau išlieka svarbu valgyti kuo įvairesnį maistą, bet tam tikros medžiagas tampa itin svarbios.
Vyresniame amžiuje svarbu, kad netrūktų vitamino D. Senjorams vitaminas D yra svarbus dėl keleto priežasčių. Pirmiausiai, jis padeda palaikyti normalų kalcio įsisavinimą. Vyresni žmonės neretai susiduria su retėjančiais kaulais, didesne jų lūžių rizika, todėl vartojamas vitaminas D kartu su kalciu padeda palaikyti normalią šio mineralo absorbciją.
Tam, kad išlaikytumėte sveiką kūną, reikėtų atsižvelgti į šias pagrindines sveikos mitybos taisykles:
- Mažinkite druskos kiekį. Per didelis druskos kiekis yra susijęs su aukštu kraujo spaudimu, o tai susiję su sunkiomis širdies ligomis, kurios yra pagrindinė mirtingumo priežastis tarp vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių.
- Vartokite daugiau maistinių skaidulų. Jos padeda sklandžiau veikti žarnynui, o taip pat mažina cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje. Bėgant metams jos tampa vis svarbesnės, nes padeda sumažinti širdies ligų išsivystymo riziką.
- Esant reikalui, gali būti vartojami ir maisto papildai.
VITABIOTICS maisto papildai vyresniems nei 50 metų žmonėms.
Vitaminai ir mineralai vaikams
Vaikai auga, todėl svarbu užtikrinti, kad jie gautų visas reikalingas medžiagas. Ypač tai svarbu tiems vaikams, kurių mityba nėra pavyzdinė. Tokiu atveju kartais gali būti vartojami net ir maisto papildai vaikams.
Nesenai Jungtinėje Karalystėje atlikta studija parodė, kad net 90% tėvų nėra tikri, ar žino, kokia turėtų būti taisyklinga vaikų mityba. Net 69% apklaustųjų pripažino, kad jiems trūksta žinių, kokie vitaminai, mineralai ir kiti mitybiniai elementai reikalingi jų vaikams, kad mityba būtų sveika, subalansuota ir pritaikyta konkrečiam amžiaus tarpsniui.
Vaikai turėtų gauti visus svarbiausius vitaminus ir mineralus su maistu. Tačiau šiuolaikinis gyvenimo tempas lemia tai, kad negalime užtikrinti galimybės kasdien vaikus maitinti pilnavertišku ir subalansuotu maistu.
Mažesni vaikai, ypač tie, kurie valgo mažai arba nenoriai valgo daržoves, mėsą, žuvį, kiaušinius, pilno grūdo produktus t.y. vadinamieji „nevalgiukai“, dažniausiai per mažai gauna vitaminų A, C ir D. Pastarųjų vitaminų stoka ypač būdinga:
- Valgantiems nereguliariai, nesubalansuotą maistą.
- Turinties tam tikrų sveikatos sutrikimų, vartojantiems vaistus.
- Vaikai, besimaitinantys veganiškai ar vegetariškai.
- Negalintys vartoti pieno produktų.
Kokie vitaminai ir mineralai yra būtini vaikams?
- Kalcis ir vitaminas D – kaulų ir dantų augimui.
- DHR – tai omega-3 rūgštis smegenims ir regėjimui.
- Jodas – jo trūkumas būdingas daugeliui Lietuvos gyventojų, tarp jų ir vaikams.
- Geležis – vaikų pažintinei funkcijai.
VITABIOTICS kompanija, bendradarbiaudama su mitybos specialistais, sukūrė vaikams subalansuotą WELLKID papildų liniją. Tėveliai tikrai išsirinks tinkamiausius.