Peršalau, aukšta temperatūra. Ką daryti?
Peršalimas - virusinės kilmės viršutinių kvėpavimo takų susirgimai, pasireiškiantys ryklės paraudimu ir skausmu, kosuliu, sloga, karščiavimu, galvos skausmu ir kitais simptomais. Nors žemesnės nei 38 laipsnių kūno temperatūros mažinti vaistais nereikia, jai pasiekus 38–40 laipsnių, patartina vartoti karštį mažinančių preparatų. Vienas populiariausių vaistų nuo peršalimo, skausmo ir karščiavimo greta aspirino ir ibuprofeno yra paracetamolis.
Kas yra paracetamolis?
Paracetamolis yra sintetinis neopioidinis paraaminofenolio darinys, priskiriamas nesteroidiniams (nehormoniniams) priešuždegiminiams preparatams ir skausmą, padidėjusią kūno temperatūrą mažinantiems vaistams. Vaistas dažniausiai naudojamas galvos, mėnesinių, dantų, raumenų skausmui malšinti, tačiau tinka ir kitam vidutiniam maudimui ir skausmui mažinti. Vaistas slopina prostaglandinus centrinėje nervų sistemoje ir dėl to malšina tam tikrą skausmą ar padidėjusią kūno temperatūrą. Dėl šio preparato gerėja odos kraujotaka, didėja prakaitavimas ir todėl mažėja kūno temperatūra, o vaisto poveikis pasireiškia po 11 minučių ir trunka 1–4 valandas. Paracetamolis gali būti gaminamas įvairiais pavidalais: granulėmis, milteliais, tabletėmis ir žvakutėmis, geriamąja suspensija ar infuziniu tirpalu. Šis vaistas dažnai naudojamas ne tik vienas, bet ir kaip sudedamoji dalis vaistuose nuo peršalimo ir gripo, ir įeina į daug sudėtinių nereceptinių vaistų, tokių kaip „Coldrex“, „Daleron Cold“, „Fervex“, „Gripex“, „Saridon“ ir kt.
Paracetamolio vartojimas
Nors acetaminofenas vartojamas uždegiminiam skausmui malšinti, jis nepriskiriamas nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (sutrumpintai – NVNU) grupei. Kadangi paracetamolis slopina tik tam tikrų medžiagų, aktyviai dalyvaujančių minėtų simptomų atsiradime, sintezę, svarbu žinoti, kad vaistas mažina tik ligos simptomus (skausmą ar karščiavimą), o ne juos sukėlusias priežastis.
Kalbant apie šio vaisto vartojimą, paracetamolį būtina vartoti tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas arba kaip parašyta pakuotės lapelyje – savarankiškai keisti paskirtos vartojimo dozės negalima. Pavartojus per didelę paracetamolio dozę, galimas apsinuodijimas vaistu, todėl reikia atsiminti, kad vaistas gali sukelti pavojingą nepageidaujamą poveikį ir šių tablečių reikia vartoti atsargiai. Vaistą derėtų vartoti po 1–2 tabletes kas 4–6 valandas, o didžiausia paros dozė yra 4 gramai (8 tabletės).
Suaugusiam pacientui, savo nuožiūra mažinančiam padidėjusią kūno temperatūrą, medikamento galima vartoti 3 paras, gerklės skausmą – 2 paras, kitokį skausmą – ne daugiau kaip 10 parų, o, be gydytojo nurodymo, skausmą bei karščiavimą malšinti paracetamoliu ilgiau kaip 10 parų (vaikui – ilgiau kaip 3 paras) draudžiama. Didžiausią paracetamolio paros dozę ilgiau negu 10 dienų galima vartoti tik gydytojo nurodymu ir jam nuolatos stebint jūsų sveikatos būklę, o jei medikamentas skausmą malšina gerai, dozė gali būti mažinama 50 % arba dar daugiau.
Derėtų atsiminti, kad nekramtytas paracetamolio tabletes patartina vartoti valgio metu, užgeriant ne mažiau kaip 250 ml sulčių, pieno ar vandens, nes tada mažiau dirginamas virškinimo traktas. Šio vaisto nederėtų užgerti kava ar kitais kofeino turinčiais gėrimais, nes tai gali sustiprinti neigiamą jo efektą kepenims. Vartojant paracetamolio, reikėtų vengti alkoholio, nes tai priežastis, dėl ko didėja kepenų pažeidimo rizika. Jei inkstų funkcija susilpnėjusi, ilgai vartojant vaistinį preparatą ir didelę jo dozę, didėja nepageidaujamo poveikio atsiradimo rizika, todėl medikamento galima vartoti tik būtinu atveju.
Visada atsiminkite, kad negalima vartoti vaistų, išrašytų kitam pacientui – preparatas gali pakenkti net ir tokiu atveju, jeigu ligos simptomai yra tokie patys. Paracetamolis yra receptinis vaistas, todėl jis turi būti paskirtas gydytojo ir vartojamas būtent taip, kaip jis nurodė. Saugokite save ir visada būkite sveiki!