Nagų kramtymas – ne toks jau nekaltas įprotis
Dažniausiai nagus kramto vaikai, paaugliai ir jauni suaugusieji. Tai viename ar kitame gyvenimo tarpsnyje daro nuo 20 iki 30 proc. pasaulio gyventojų. Taip gali pasireikšti ir įvairios psichologinės problemos, ir rimti psichikos sutrikimai. O kai kuriems žmonėms nagų kramtymas gali būti nulemtas genetiškai. Bet kuriuo atveju nereikėtų į šį įprotį numoti ranka, nes jis gali sukelti audinių infekciją, pažeisti nagus ir dantis. Maisto papildai nagams, odai. Kosmetika rankoms.
Kai kurie tai daro nesąmoningai
Nagų kramtymas yra lėtinė būklė, o jos prigimtis – nekontroliuojama, nesuvaldoma. Žmogus, varginamas šio sutrikimo, tai paprastai daro nesąmoningai ir jaučia nuolatinį poreikį. Toks pasikartojantis elgesys, vadinamas kompulsija, gali būti atsakas į įkyrias mintis, kurių niekaip nepavyksta atsikratyti. Jos dažnai yra susijusios su nerimo sutrikimais, depresija. Kai kuriems toks noras kyla tik esant tam tikroms aplinkybėms ar tam tikrose situacijose.
Tiesa, tyrimai atskleidžia, kad dalis nagus kramtančių asmenų suvokia, ką daro, supranta, kad tai negerai, ir bando šio įpročio atsikratyti. Ne viena mokslinė studija patvirtina, kad paveldimumas yra svarbus rizikos faktorius. Daugiau nei 30 proc. šių pacientų turi artimųjų, kurie kenčia ar tam tikru gyvenimo tarpsniu kentė nuo šio sutrikimo. Jeigu nagus kramtė abu tėvai, rizika, kad tai darys ir jų vaikai padidėja net 3– 4 kartus.
Kai nagučius graužia vaikai (paprastai sulaukę trejų-ketverių metų), tai gali lemti ir kitos priežastys, pavyzdžiui, nuobodulys, smalsumas. Kai kuriems mažyliams nagų kramtymas padeda nusiraminti, panašiai kaip čiulptukas ar buteliukas. Jeigu vaikas anksčiau buvo įpratęs prieš užmigdamas čiulpti nykštį ar antklodės kampą, vėliau gali vietoje to imti graužti nagus. Gera žinia, kad didžioji dalis vaikų paūgėję jų nebekramto.
Gali sukelti sveikatos problemų
Ribą, kada šis įprotis tampa patologiniu, nubrėžti nelengva. Jeigu nagai kramtomi tik retkarčiais, nepažeidžiant aplink nagą esančios odos ir nago plokštelės, nerimauti lyg ir nėra pagrindo. Tokiu atveju tai labiau yra estetinė problema, nekelianti pavojaus sveikatai. Tačiau kai aplinkui nagus atsiranda žaizdelių, kyla infekcijos rizika. Burnoje yra daug įvairių bakterijų, todėl žaizdelės gali supūliuoti.
Dažniausia nagų kramtymo komplikacija yra minkštųjų audinių, supančių nagą, lėtinis uždegimas, dar vadinamas paronichija. Pro pažeistą odą lengviau prasiskverbia ir herpes bei papilomos virusai, dėl jų ant pirštų ir kitų plaštakų vietų gali atsirasti karpų, pūslelinis bėrimas. Nuolatinis nagų plokštelės traumavimas juos kramtant gali sukelti progresuojantį nagų trumpėjimą ar nago guolio degeneraciją, rimtą ir sunkiai išgydomą pažeidimą.
Nuo šio netikusio įpročio kenčia ir dantys. Į burną patenka infekcijos ligų sukėlėjai, kurių yra ant rankų, todėl greičiau galime jomis užsikrėsti. Padidėja ir rizika užsikrėsti koronaviruso infekcija. Gali užklupti ir dantenų, burnos gleivinės ligos, dantys greičiau nudyla, gali imti skilinėti. Nuo nuolatinio kandžiojimo gali atsirasti ortodontinių sutrikimų – dantys neretai deformuojasi, iškrypsta, kyla sąkandžio problemų ir panašiai.
Gydo multidisciplininė komanda
Kadangi nagų kramtymas tiek vaikams, tiek suaugusiems dažnai būna susijęs su psichologinėmis ar psichikos problemomis, jo varginamus pacientus pirmiausiai konsultuoja psichologai, o esant poreikiui ir psichiatrai. Jie nustato šio įpročio priežastį ir ją stengiasi pašalinti – teikia psichologinę, psichoterapinę pagalbą, naudoja įvairias elgesio koregavimo technikas, terapijas, gali skirti ir medikamentinį gydymą. Šis gydymas ilgai trunka, jį gali tekti kartoti ligai paūmėjus.
Jeigu dėl kramtymo pažeista oda ir audiniai aplinkui nagus, patys nagai, prireiks ir gydytojų dermatologų pagalbos. Jie išgydys pažeidimus, o po to rekomenduos prevencines priemones tiems, kuriems sunku atsispirti šiam įpročiui. Tokiais atvejais gali būti naudojamas specialus bespalvis lakas nagams, jis turi kartų ar aštrų skonį ir tokiu būdu atgraso nuo nagų kramtymo. Ši priemonė netiks, jeigu pacientui nustatytas obsesinis kompulsinis sindromas.
Yra specialių tepalų, kurie suminkština nagus, suteikia jiems lankstumo ir juos nugraužti tampa sunkiau. Kai kurių tepalų sudėtyje taip pat yra nemalonaus skonio medžiagų. Galima nagų odeles ištepti vitaminu E, ypač jei jos kraujuoja, pleišėja. Kai nagai stipriai pažeisti, o pacientas juos vis tiek graužia ir kyla infekcijos, kitų komplikacijų pavojus, nagus pabandykite apklijuoti pleistru. Kai grėsmė sveikatai itin didelė, pirštai gali būti aptvarstomi elastiniais tvarsčiais.
Praktiniai patarimai
Nagus kramtantiems asmenims labai svarbu tinkamai juos prižiūrėti. Nagai turi visuomet būti nepriekaištingai švarūs, tvarkingai nukirpti, kraštai nudildinti.
Kuo trumpesnis lieka nagas, tuo sunkiau jį nukąsti.
Kai kurie tyrimai rodo, kad mergaites, paaugles nuo jų graužimo atgraso estetiškas profesionalus manikiūras.
Vaikams šio įpročio atsikratyti gali padėti dekoratyvūs nagų lipdukai.
Suaugusiems atsispirti nagų graužimui padeda nuolat dėvimos pirštinės.