Menstruacinės taurelės privalumus įvertina jau nebe pirma karta
Pastaraisiais metais pasaulyje išpopuliarėjo menstruacinės taurelės – tvari alternatyva higieniniams įklotams ir tamponams. Ši daugkartinė higienos priemonė turi ir kitų pranašumų: sulaiko daugiau kraujo, yra saugesnė ir gali būti naudojama ilgiau. Be to, kai kurių rūšių menstruacinės taurelės tinka ir toms moterims, kurioms įdėta nuo nėštumo sauganti hormoninė spiralė. Menstruacinės taurelės kai kada gali būti geresnė alternatyva, nes nesausina gleivinės, nesukelia prakaitavimo, iššutimo bei bėrimų.
Kaip išsirinkti tinkamiausią?
Menstruacinė taurelė yra varpelio formos, pagaminta iš gumos, silikono ar termoplastinio elastomero. Ji dedama į makštį menstruacijų metu išsiskiriančiam kraujui surinkti. Šių higienos priemonių yra daug rūšių, todėl išsirinkti geriausiai tinkančią neretai gana sudėtinga. Prieš įsigyjant menstruacinę taurelę ar kilus su jos naudojimu susijusiems klausimams, abejonėms vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju akušeriu ginekologu arba vaistininku.
Daugelis gamintojų siūlo dviejų dydžių menstruacines taureles – mažas ir dideles. Renkantis reikia atsižvelgti į moters amžių, gimdos kaklelio ilgį, menstruacijų metu išsiskiriančio kraujo gausumą, taip pat svarbu, ar esate gimdžiusi ir kaip: ar natūraliai, ar jums buvo atliktas Cezario pjūvis. Taip pat patartina įvertinti taurelės lankstumą, stangrumą, talpą, dubens dugno raumenų stiprumą, atsižvelgus į tai, kad šie raumenys natūraliai su amžiumi silpnėja.
Mažesnės menstruacinės taurelės paprastai rekomenduojamos jaunesnėms nei 30 metų amžiaus moterims, kurios nėra gimdžiusios natūraliu būdu, vyresnėms – po kai kurių chirurginių operacijų, aktyviai sportuojančioms. Didesnės menstruacinės taurelės dažniausiai tinkamesnės vyresnėms moterims, kurios gimdė natūraliai, taip pat toms, kurios mėnesinių metu kraujuoja itin gausiai, stambesnėms, didesnio svorio moterims.
Kai kurie gamintojai gamina trijų dydžių menstruacines taureles. S dydis skirtas paauglėms ir merginoms iki 18 metų amžiaus, kurios nėra gimdžiusios. Tinka ir labai smulkioms moterims, kurių menstruacijos nėra gausios ir kurios nebuvo gimdžiusios per makštį. M dydis rekomenduojamas, kai menstruacijos vidutiniškai gausios, negimdžiusioms ar gimdžiusioms, jei jų makšties raumenys nelabai silpni. L tinkamiausias, kai menstruacijos yra gausios, moterims virš 25 metų, gimdžiusioms vaginaliai.
Įprasti prireiks kantrybės
Norinčioms išbandyti menstruacines taureles reikėtų nusiteikti, kad išmokti jas teisingai įsidėti ir tinkamai naudoti reikės laiko ir įgūdžių. Prie jos priprasti gali prireikti ir kelių mėnesių. Natūralu, kad pradžioje gali būti jaučiamas diskomfortas, kuris vėliau daugeliui moterų praeina. Pirmą kartą, jeigu savarankiškai tai daryti nedrąsu, galima paprašyti pagalbos gydytojo akušerio- ginekologo ar slaugytojos.
Labai svarbu atidžiai perskaityti naudojimo instrukciją, gamintojo rekomendacijas ir jų kruopščiai laikytis. Priklausomai nuo dydžio menstruacines taureles reikia ištuštinti kas 6–12 valandų. Tačiau būtina įvertinti ir savo mėnesinių gausumą, kuris gali skirtis skirtingomis ciklo dienomis ar gyvenimo laikotarpiais. Todėl galbūt vienoms teks ją išimti praėjus jau 4 valandoms, o kitos galės ją naudoti maksimalų nurodytą laiką.
Prieš įsidedant menstruacinę taurelę reikia gerai nusiplauti rankas vandeniu su muilu. Jos kraštus patartina pirmiausia suvilgyti vandeniu arba vandens pagrindo lubrikantu, kad kuo mažiau dirgintų makštį ir taurelė lengvai į ją pateiktų. Po to taurelę reikia sulenkti C arba S forma ir įsikišti į makštį, kur ji turi pati atgauti formą ir gerai priglusti prie makšties sienelių sudarydama vakuumą. Išsiskleidusi taurelė neturi laisvai sukiotis.
Išimant prisipildžiusią menstruacinę taurelę taip pat neužmirškite nusiplauti rankas. Po to ją reikia lengvai patraukti už specialaus kotelio ir atsargiai išimti vos suspaudus sieneles, kad neišsilietų jos turinys. Geriausia tai daryti sėdint ant klozeto. Traukiant taurelė gali dirginti jautrią makšties gleivinę, bet nemalonūs pojūčiai greitai praeina. Tinkamo dydžio ir formos, gerai įdėta ir laiku ištuštinama taurelė neturėtų pratekėti.
Svarbu pasirūpinti švara
Prieš naudojant pirmą kartą ir po kiekvienų menstruacijų, taurelę reikia dezinfekuoti, geriausia – kelias minutes pavirinti, jeigu taip nurodyta naudojimo instrukcijoje ar palaikyti specialiame tam skirtame tirpale. Kiekvieną kartą ištuštinus taurelę prieš pakartotinį naudojimą reikia švariai išplauti vandeniu, nusausinti. Galima praplauti su intymiai higienai skirtu bekvapiu prausikliu, pagamintu vandens pagrindu arba išvalyti specialia tam skirta servetėle, kai nėra galimybės išplauti.
Tinkama higiena užtikrins, kad į makštį nepatektų bakterinė infekcija. Ypač pavojinga stafilokokinė infekcija, kuri gali sukelti toksinio šoko sindromą. Tiesa, jis pasitaiko itin retai. Užmiršus laiku išpilti taurelę ar jai pratekėjus dėl kitos priežasties ją išplauti reikia kuo greičiau ir ypač atidžiai, taip pat vertėtų apsiplauti ir tarpvietę, nes kraujas yra mikroorganizmams daugintis ypač palanki terpė.
Niekada nelaikykite taurelės plastikiniame maišelyje ar hermetiškuose induose, geriausiai tam tinka specialiai tam skirti tekstiliniai maišeliai, kuriuos rasite taurelės pakuotėje. Reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių, be to, neplaukite menstruacinės taurelės cheminiais plovikliais, nes gali dėl to taurelė gali tapti nesandari. Jokiu būdu nenaudokite taurelės, jei ji įplyšta, pradeda praleisti kraują.
Įdomūs faktai
- Menstruacinės taurelės tinkamai prižiūrint gali tarnauti nuo 6 mėn. iki 10 metų.
- Pirmoji menstruacinė taurelė buvo sukurta 1870 m., tačiau didelio populiarumo nesulaukė. Antrąjį kartą 1930 m. jos gamybą pradėjo kita kompanija, bet šis produktas ir tada nebuvo plačiai naudojamas.
- Susidomėjimas menstruacine taurele kaip vienintele efektyvia ir saugia daugkartinio naudojimo higienos priemone, naudojama menstruacijų metu, išaugo XX amžiaus pabaigoje, suaktyvėjus tvarios gyvensenos iniciatyvoms.
- Viena menstruacinė taurelė gali sutaupyti 2400 vienkartinių įklotų, tamponų ir jų pakuočių, kurie įprastai užterštų gamtą.
- Šiuo metu pasaulyje gaminamos beveik 200 rūšių menstruacinės taurelės, jos naudojamos maždaug 100 šalių.
- Medicininis silikonas, iš kurio gaminamos menstruacinės taurelės, mechaniškai atsparus ir nesukelia alerginių reakcijų.