Maisto papildai gerai senjorų savijautai
Pagyvenusiems žmonėms neretai diagnozuojamas vitaminų trūkumas, kuris atsiranda dėl skurdžios ir nesubalansuotos mitybos bei dėl prastėjančios natūralios fermentų sistemos veiklos. Dėl šių priežasčių organizmui pradeda trūkti įvairių vitaminų ir tai gali atsiliepti sveikatai.
Imunitetui
Nusilpus imunitetui padažnėja peršalimo ligos, alerginės reakcijos, pūslelinė, oda tampa blyški, jaučiamas nuolatinis nuovargis, galvos skausmas, silpnumas. Esant šiems požymiams ar daugumai jų – reikia pagalvoti apie imunitetą. Vienas svarbiausių vitaminų imunitetui yra vitaminas C. Vitamino C poreikis vyresnio amžiaus žmonėms yra didesnis, nei jauniems, todėl senjorams šio vitamino neretai trūksta. Vitaminas C padeda palaikyti normalią organizmo medžiagų apykaitą ir normalią imuninės sistemos veiklą. Jo galima gauti vartojant citrusinių vaisių, špinatų, paprikos, juodųjų serbentų, raugintų kopūstų, svogūnų. Su maistu gaunant nepakankamai vitamino C, patariama vartoti maisto papildų, kurių sudėtyje yra šio vitamino. Normaliai imuninės sistemos veiklai palaikyti svarbūs ir vitaminai A, B6, B12, D. Taip pat, norint palaikyti normalų imunitetą, patariama vartoti maisto papildų, kurių sudėtyje yra cinko, foliatų, geležies, seleno, vario.
Maisto papildai virškinimui ir kepenims
Vyresniame amžiuje prastėja ir virškinimo trakto bei kepenų veikla. Norint palaikyti normalią šių organų funkciją, rekomenduojama vartoti maisto papildų, kurių sudėtyje yra rozmarino, pipirmėtės, asiūklio ir kraujažolės. Normalų virškinimo fermentų veikimą padeda palaikyti kalcis, todėl vyresniems žmonėms patariama vartoti maisto produktų, kuriuose jo gausu: riebios žuvies, natūralaus jogurto, avinžirnių, žalios spalvos daržovių, sūrio, sviesto, o jaučiant, kad šių produktų valgoma per mažai, rekomenduojama vartoti maisto papildų, kurių sudėtyje yra kalcio. Vitaminas D gali padėti palaikyti normalią kalcio absorbciją ir įsisavinimą.
Šiauriečiams ypač svarbus vitaminas D
Senjorams, kaip ir kitų amžiaus grupių atstovams, reikėtų nepamiršti vartoti vitamino D, kurio ypač trūksta gyvenantiems šiaurinėse zonose, taigi ir Lietuvoje. Saulėje žmogaus organizmas vitamino D pasigamina ir pats, tačiau saulės mūsų šalyje trūksta, tad ir vitamino D gamyba yra nepakankama. Žinoma, vitamino D yra riebioje žuvyje ir kiaušiniuose tačiau vitamino D trūkumo kompensuoti greičiausiai nepavyks net ir valgant ypač daug šio maisto. Todėl medikai beveik vienbalsiai sutaria, kad šiaurės šalių gyventojai šaltuoju metu, nuo spalio iki gegužės vitaminą D turėtų vartoti papildomai, rinkdamiesi atitinkamus maisto papildus ar vitaminus. Reikėtų žinoti, kad vitaminą D rekomenduojama vartoti kartu su maistu. 50–60 metų žmonėms kasdien rekomenduojama 600 tarptautinių vienetų (TV) vitamino D dozė per parą, o 70 metų ir vyresniems žmonėms rekomenduojama dozė padidėja iki 800 TV per parą. Jei vitaminą D vartojate ne kasdien, o periodiškai, per metus bent kartą ar du rekomenduojamas 3 mėnesių kursas, kasdien išgeriant po 4000 tarptautinių vienetų dozę.
Papildai normaliai protinei veiklai ir nervų sistemai
Vyresniame amžiuje itin svarbu palaikyti normalią protinę veiklą ir normalią nervų sistemą, įveikti nuovargį, išlaikyti budrumą ir dėmesingumą, tačiau senjorai dažnai jaučia įvairių nemalonių simptomų. Jie skundžiasi susilpnėjusia atmintimi, pablogėjusia dėmesio koncentracija, svaigstančia galva, miego sutrikimu. Visi šie pojūčiai gali pabloginti vyresnio amžiaus žmonių gyvenimo kokybę. Siekiant palengvinti šiuos pojūčius, siūloma vartoti maisto papildų su pipirmėte bei gudobele, padedančiomis palaikyti miego kokybę. Taip pat normalią nervų sistemos veiklą palaikyti padedančių B grupės vitaminų, tiamino, riboflavino, B6, B12, magnio, niacino, biotino, vario bei jodo. Naudinga ir pantoteno rūgštis, padedanti palaikyti normalią protinę veiklą, bei biotinas, foliatai, magnis, niacinas, tiaminas, B6, B12, padedantys palaikyti normalią psichologinę funkciją. Vyresnių žmonių organizmui naudingi cinkas, geležis ir jodas, padedantys palaikyti normalią pažinimo funkciją. Pavargimo jausmą ir nuovargį padeda mažinti B grupės vitaminai B6 ir B12, C, riboflavinas, niacinas, pantoteno rūgštis, foliatai ir geležis.
Nepamirškime ir kitų organizmo funkcijų
Senjorams ypač svarbu rūpintis regėjimu. Normalų regėjimą išsaugoti padeda vitaminas A, vitaminas B2 ir cinkas. Cinkas ir selenas padeda palaikyti normalią plaukų ir nagų būklę. Palaikyti normalią odos būklę padeda vitaminas A, niacinas, riboflavinas, jodas, biotinas. Foliatai padeda palaikyti normalią kraujodarą, o geležis – raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino susidarymą. Tiaminas padeda palaikyti normalią širdies veiklą. Kalcis, vitaminas D, magnis, manganas, cinkas padeda palaikyti normalią kaulų būklę. Vertingi ir antioksidantai – vitaminai E, C, B2, cinkas, selenas ir varis, padedantys apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.
Tinkamų maisto papildų pasirinkimas itin svarbus, todėl jei turite klausimų ar norite pasitarti, galite užsukti į artimiausią ,,MANO vaistinę“ ar pasikonsultuoti su internetinės ,,MANO vaistinės“ specialistais.