Lietuviška vasara: ką daryti, kad netrūktų vitamino D?
Ilgą laiką pagrindiniu vitamino D šaltiniu vadinta saulė šiandien nebelaikoma patikima pagalbininke. Medikai pataria saugotis saulės, o vitamino D gauti iš kitų šaltinių. Biomedicinos mokslų daktaras Vaidotas Urbonas lietuviams pataria rimtai pasirūpinti, kad tiek jų, tiek jų vaikų organizmui netrūktų šio vitamino.
Gresia rachitas?
Lietuva nuo seno laikoma mažai saulės turinčio klimato šalimi. Ši aplinkybė ilgą laiką buvo pagrindinė priežastis, kodėl mažiems vaikams šioje šalyje buvo skiriami vitamino D preparatai. Socialinės platformos tėvams ir vaikams „Mažųjų ekspertų mokykla“ ambasadorius dr. V. Urbonas prisimena laikus, kai šalies poliklinikose 20–40 procentų vaikų buvo nustatomas rachitas – liga, kai mažiems vaikams suminkštėja kaulai. Pasak jo, net ir dabar rachitas galėtų būti nustatomas daugiau nei 10 procentų vaikų.
Lietuvoje, anot dr. V. Urbono, nėra daryta išsamių tyrimų apie vitamino D koncentraciją organizme. Vis dėlto apie vitamino D trūkumą lietuvio organizme galime spėti pagal kitose valstybėse – Skandinavijos šalyse ir Lenkijoje – atliktų tyrimų rezultatus. Vitaminas D yra svarbus padedant palaikyti normalią kalcio ir fosforo absorbciją ir įsisavinimą bei kalcio koncentraciją. Šis vitaminas taip pat dalyvauja palaikant normalią kaulų, raumenų bei dantų būklę.
Jis taip pat atkreipia dėmesį į ypač svarbų vitamino D poveikį vaikams. Įprasta manyti, kad vitamino D vaikų organizme trūksta mažiau nei žiemą ar rudenį. Vis dėlto ši stereotipinė nuomonė šiandien vertintina kritiškai. Ne visos dienos būna saulėtos, o ir saulėtomis dienomis mes įpratome naudoti apsauginius kremus nuo saulės. Todėl mažesniam vaikui profilaktinę 400 tarptautinių vienetų dozę (tai yra norma, skiriama 2–6 metų vaikams) greičiausiai reikėtų duoti ir vasarą.
Įvertinkite padėtį
Tiesa, dr. V. Urbonas atkreipia dėmesį, kad pasitaiko atvejų, kai vitamino D koncentracija kraujyje netgi didesnė nei reikėtų. Todėl, norint tiksliai sužinoti organizmo poreikį, geriausia išsitirti, kokia reali vitamino D koncentracija kraujyje. Šiam tyrimui imamas kraujas iš venos. Gydytojas atkreipia dėmesį, kad daugelyje lietuvių vartojamų kasdienių produktų vitamino D nėra daug, dėl to nėra paprasta iš maisto surinkti reikalingą normą. Tai greičiau pavyktų, vartojant dirbtinai vitaminu D praturtintus produktus. Jų galima rasti šalies parduotuvėse. Šiuo atveju irgi patartina skaičiuoti, kiek šio vitamino gauname su maisto produktais.
Visus, kuriems kyla klausimų apie vitamino D poreikį, ekspertas kviečia įvertinti šiuos veiksnius ir aspektus.
-
Įvertinkite, koks metų laikas, koks jūsų šalies klimatas, kiek laiko būnate saulėje ir kaip vartojate apsauginius kremus nuo saulės. Nepakankamas ultravioletinių spindulių kiekis sukelia riziką, kad vitamino D jūsų organizmas gauna nepakankamai.
-
Jei galite, išsitirkite vitamino D koncentraciją kraujyje. Tai jums padės įvertinti šio vitamino poreikį.
-
Puiki galimybė gauti vitamino D kartu su maistu – vartoti šiuo vitaminu praturtintus pieno produktus, kurie sykiu yra ir puikus kalcio šaltinis. Be to, tai yra skanūs ir vaikų mėgstami produktai.
-
Vartokite vaistinėse įsigytus vitamino D preparatus.
-
Nutarę įsigyti vitamino D preparatą, įvertinkite jo koncentraciją ir jūsų ar vaiko amžiui rekomenduojamas preparato vartojimo normas.