Kraujospūdžio matuokliai reikalingi ne tik sergantiems širdies ligomis
Kraujospūdis (arba arterinis kraujo spaudimas) yra svarbus rodiklis, parodantis kraujo slėgį kraujagyslių sienelėms. Tai viena iš esminių kūno funkcijų, užtikrinančių, kad kraujas būtų tinkamai tiekiamas visoms organizmo ląstelėms ir organams. Kraujospūdis išreiškiamas dviem rodikliais: sistoliniu ir diastoliniu kraujo spaudimu. Sistolinis spaudimas (viršutinis skaičius) nurodo kraujo slėgį arterijose, kai širdis susitraukia ir kraujas išstumiamas į kraujagysles. Diastolinis spaudimas (apatinis skaičius) rodo kraujo slėgį arterijose, kai širdis yra atsipalaidavusi tarp dviejų susitraukimų. Kraujospūdžio matavimui gali būti naudojami įvairūs kraujospūdžio matuokliai.
Aukštas kraujospūdis ir aritmija bei su tuo susijusios rizikos
Aukštas kraujospūdis – vadinamas hipertenzija – pavojingas sveikatai ir gali turėti rimtų pasekmių organizmui bei sukelti įvairių ligų riziką:
- Širdies ligų riziką: aukštas kraujospūdis padidina širdies apkrovą, nes šiuo atveju širdis turi įveikti didesnį kraujo slėgį, kad būtų užtikrintas kraujo tiekimas visam kūnui. Ilgainiui tai gali sukelti širdies raumens sustorėjimą (hipertrofiją), o tai padidina širdies ligų, tokių kaip širdies priepuoliai, širdies nepakankamumas ir ritmo sutrikimai, riziką.
- Insulto riziką: aukštas kraujospūdis gali pažeisti kraujagysles, ypač smegenų arterijas. Jei kraujagyslės susiaurėja arba užsikemša kraujo krešuliu, tai gali sukelti net smegenų kraujotakos sutrikimus ir smegenų audinių mirtį, t.y., insultą. Insultas yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių, o taip pat gali palikti žmogų su negalia.
- Jautrių organų pažeidimą: aukštas kraujospūdis taip pat gali pažeisti kitas svarbias kraujagysles ir organus, tarp jų inkstus, akis ir periferinius indus. Ilgalaikė hipertenzija gali sukelti inkstų nepakankamumą ir regos sutrikimus.
Svarbu pabrėžti, kad dauguma žmonių tokiais atvejais nepastebi jokių simptomų, todėl gali ilgą laiką net nežinoti apie padidėjusį kraujospūdį. Štai kodėl reguliarus kraujospūdžio matavimas yra ypač svarbus žmonėms, turintiems rizikos veiksnių, taip pat tiems, kurių šeimoje yra asmenų, turinčių kraujospūdžio sutrikimų.
Aritmija – terminas, apibūdinantis širdies ritmo sutrikimus. Aritmijos atveju širdis yra linkusi plakti per greitai (tachikardija), per lėtai (bradikardija), per anksti (priešlaikinis širdies susitraukimas) ar nereguliariai (prieširdžių plazdėjimas ir virpėjimas), šiuo atveju paveikdamas pumpuojamo kraujo kiekis. Kai kurios aritmijos net kelis kartus padidina insulto riziką lyginant su bendra populiacija. Aritmiją aptikti gali padėti šveicarų gamintojo „B.Well Swiss” sukurtas automatinis kraujospūdžio matuoklis PRO-33 ir PRO-35.
Kraujospūdžio matuokliai: jų rūšys
Kraujospūdžio matavimas yra vienas iš pagrindinių ir dažniausiai naudojamų metodų įvertinti žmogaus būklę. O kraujospūdžio matuokliai yra svarbus įrankis širdies ligų diagnostikai ir pacientų sveikatos stebėsenai. Matuokliai leidžia anksti aptikti ir padėti kontroliuoti aukštą kraujospūdį, kuris yra vienas iš pagrindinių širdies ligų ir insulto rizikos rodiklių. Tinkamai naudojami kraujospūdžio matuokliai gali padėti gydytojams paskirti tinkamą gydymą, bei stebėti pacientų sveikatos būklę ilguoju laikotarpiu. Kokį matuoklį pasirinkti? Yra automatiniai kraujospūdžio matuokliai ir mechaniniai kraujospūdžio matuokliai, jie skiriasi pagal matavimo būdą ir naudojamą technologiją.
- Mechaniniai kraujospūdžio matuokliai yra rankiniai. Matavimas jais vyksta dviem žingsniais: tankinis manžėtės pripūtimas oru ir pulso klausymas naudojant stetoskopą. Šiuos matuoklius dažniau naudoja profesionalūs gydytojai, nes jais naudotis reikia tam tikrų įgūdžių. Norėdami palengvinti naudojimąsi mechaniniais matuokliais namų sąlygomis, šveicarų gamintojas „B.Well Swiss“ sukūrė mechaninį matuoklį MED-63 su manžėtėje įmontuota stetoskopo klausymosi galvute. Tai leidžia paprastai ir patogiai pasimatuoti spaudimą pačiam, be specialisto pagalbos.
- Automatiniai žastiniai kraujospūdžio matuokliai yra elektroniniai, todėl automatiškai pamatuoja kraujo spaudimą. Jums tereikia uždėti manžetę ant viršutinės rankos, paspausti mygtuką ir matavimas prasideda. Matuoklis pripučia orą į manžetę, kad sustabdytų kraujo srautą, o tada automatiškai išleidžia orą ir registruoja kraujospūdžio vertes. Rezultatus matysite ekrane. Automatiniai kraujospūdžio matuokliai dažnai turi atminties funkciją, kad galėtų išsaugoti ankstesnius kraujospūdžio matavimo duomenis. Tai leidžia lengviau sekti kraujospūdžio pokyčius, pasitikrinti, kaip kraujospūdis svyruoja skirtingu metu, nustatyti, ar nėra priežasčių keisti gydymą. Šveicarų gamintojo „B.Well Swiss“ sukurtas automatinis kraujospūdžio matuoklis MED-53 turi net 90 rodmenų atmintį su datos ir laiko registravimu. Tai leidžia turėti maksimaliai ilgo laikotarpio matavimų istoriją
- Ypatingai tikslūs kraujospūdžio matavimai reikalingi pacientams, kurie turi padidėjusią riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, taip pat vartojantiems spaudimą reguliuojančius vaistus. Tam tikslui „B.Well Swiss“ sukūrė automatinį spaudimo matuoklį MED-55 su „3check“ režimu. „3check“ režimu prietaisas automatiškai atlieka tris matavimus iš eilės ir analizuoja rezultatus pagal specialų algoritmą. Kadangi kraujospūdis nuolat kinta, tokiu būdu nustatytas rezultatas yra patikimesnis už gaunamą atlikus tik vieną matavimą.
- Automatiniai riešiniai kraujospūdžio matuokliai yra lengvi, maži ir patogūs nešiotis, todėl ypač tinka tiems, kurie dažnai keliauja ar yra linkę naudotis kraujospūdžio matuokliais ne tik namuose, bet ir kelionėse ar darbe. Riešiniai kraujospūdžio matuokliai naudoja riešo manžetę, kuri yra paprastesnė ir patogesnė nei tradicinė žastinė manžetė. Tai ypač patogu tiems, kurie negali arba turi sunkumų (pvz. esant labai didelei žasto apimčiai) uždėti manžetę ant žasto. „B.Well Swiss“ tokiais atvejais rekomenduoja naudoti riešinį matuoklį MED-57, kuris pamatuoja ne tik spaudimą bet ir pulsą.
Kraujospūdžio matuokliai: modernus būdas stebėti savo būklę
Naujosios technologijos ir išmanieji prietaisai toliau tobulinami, siekiant pagerinti kraujospūdžio matuoklių tikslumą ir patogumą vartotojams. Be to, pacientų švietimas apie taisyklingą matavimą ir aplinkos veiksnius, kurie gali daryti įtaką matavimų rezultatams, taip pat gali prisidėti prie kokybiškesnės diagnostikos ir gydymo.
Norėdami užtikrinti, kad kraujospūdžio matavimai būtų tikslūs ir veiksmingi, svarbu laikytis gydytojų rekomendacijų ir naudoti tik patvirtintus bei kalibruotus prietaisus. Tik tuomet gydytojai galės skirti tinkamą gydymą. Jei pastebėjote padidėjusį kraujospūdį ar su juo susijusius simptomus, svarbu nedelsiant pasikonsultuoti su jus prižiūrinčiu gydytoju. Ankstyvas pakitusio kraujo spaudimo ar aritmijos diagnozavimas ir tinkamas gydymas gali padėti išvengti daugelio rimtų sveikatos problemų.
Reklamos davėjas UAB „Baltmetics“.
Paskelbta 2023.07.24.