Kokių atsargumo priemonių imtis apsaugai nuo radiacijos?
Šiomis dienomis farmacininkai vis dažniau sulaukia klientų klausimų, kaip vartoti kalio jodidą branduolinės nelaimės atveju, kam kalio jodidas yra reikalingas, kokios dozės rekomenduojamos, kada pradėti vartoti preparatą bei koks galimas šalutinis poveikis. Atsakymus į visus klausimus apie kalio jodido vartojimą pateikia manovaistinė.lt specialistai.
Jodas ar kalio jodidas?
Jodas yra gaunamas su įprastu maistu: pieno produktais, joduota druska ir kt., o kai jo nepakanka, gydytojai gali rekomenduoti jodo turinčius preparatus. Specialistai pastebi, kad kai kurie žmonės klaidingai mano, jog, norint apsaugoti skydliaukę nuo radiacijos poveikio, galima vartoti maisto papildus su jodu ar jodo lašus. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, branduolinės avarijos atveju, norintiems apsaugoti skydliaukę, rekomenduoja vartoti tik stabilųjį jodą – kalio jodido tabletes. Siūloma atkreipti dėmesį į tai, kad spiritinis jodo tirpalas ar joduota druska neapsaugo skydliaukės nuo radiacijos poveikio.
Įvykus branduolinei nelaimei, radioaktyvusis jodas gali pasklisti aplinkoje. Įkvėpus juo užteršto oro arba suvalgius užteršto maisto, radioaktyvusis jodas gali susikaupti skydliaukėje, ją žaloti ir laikui bėgant sukelti onkologinius susirgimus. Siekiant, kad taip neatsitiktų, branduolinės nelaimės atveju, galime sulaukti Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų vartoti kalio jodido tabletes. Vertėtų įsidėmėti, kad kalio jodidas apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau nuo kitų, branduolinės avarijos metu sklindančių, medžiagų apsaugoti negali, todėl, įvykus branduolinei nelaimei, privaloma imtis ir kitų apsaugos priemonių: nebūti lauke, užverti langus, duris, sekti informaciją, ruoštis galimai evakuacijai arba vykdyti kitus iš atsakingų institucijų gaunamus nurodymus.
Jodidas: kada jį pradėti vartoti?
Branduolinės nelaimės atveju, Sveikatos apsaugos ministerija paskelbtų informaciją apie poreikį vartoti kalio jodidą. Pradėti vartoti vaistą galima tik išgirdus šios ministerijos nurodymą. Būtina vadovautis jos rekomendacijomis iki tol, kol nebus pranešta nutraukti vartojimą.
Specialistų teigimu, kalio jodidą reikėtų pradėti vartoti ne anksčiau nei prieš 24 val. iki galimo radiacijos patekimo į organizmą. Geriausiai skydliaukė apsaugoma kalio jodidu likus 6 valandoms iki radioaktyviojo jodo patekimo valgant užterštą maistą ar įkvėpimo. Jodas skydliaukei gali būti veiksmingas ir praėjus 2 valandoms nuo patekimo į vaiko ar žmogus organizmą, tačiau jį būtina suvartoti ne vėliau nei po 8 valandų nuo radiacijos gavimo. Labai svarbu nedelsti pradėti vartoti kalio jodidą, nes po tam tikro laiko jis negali apsaugoti nuo radioaktyvaus jodo, todėl rekomenduojama kalio jodido turėti namų vaistinėlėje.
Jodas skydliaukei: rekomenduojamos dozės
Įvykus branduolinei avarijai, kalio jodidas gali apsaugoti žmogaus organizmą nuo radioaktyviojo jodo 24 valandas. Gyventojams rekomenduojama suvartoti vienkartinę kalio jodido dozę. Kalio jodido dozė rekomenduojama atsižvelgiant į vaiko ar suaugusiojo amžių. Kitu atveju, kalio jodido vartojimas gali tapti žalingas organizmui.
Kalio jodido dozes, branduolinės nelaimės atveju, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija. Įvykus branduolinei nelaimei, rekomenduojama naujagimiams iki vieno mėnesio duoti ketvirtį tabletės (16 mg), vaikams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – pusę tabletės (32 mg), o nuo 3 iki 12 metų – vieną tabletę (65 mg). Vaikai nuo 12 metų ir suaugusieji turėtų suvartoti dvi tabletes (130 mg.). Gerti didesnių nei rekomenduojamos dozės – negalima. Nėščiosioms ir jodui alergiškiems žmonėms, prieš vartojant kalio jodidą, rekomenduojama pasitarti su specialistaisvaistininku.
Kalio jodido tablečių (65 mg) vienkartinė paros dozė įvairioms žmonių amžiaus grupėms:
Paprastai skydliaukės veiklos blokavimas kalio jodido tabletėmis kiek mažiau veiksmingas vyresniems nei 40 metų žmonėms, tačiau itin vertingas vaikams, paaugliams, besilaukiančioms moterims ir žindyvėms.
Galimi šalutiniai poveikiai perdozavus kalio jodido
Pasirenkant kalio jodido dozes, būtina laikytis aukščiau išvardytų Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų. Specialistai perspėja, kad perdozavimas gali pakenkti sveikatai. Perdozavus kalio jodido gali skaudėti galvą ir seilių liaukas. Seilių liaukos gali tinti. Žmogui gali pasireikšti karščiavimas, laringitas, ryklės patinimas arba uždegimas, virškinimo sutrikimas ir viduriavimas bei kiti simptomai, o ūmus apsinuodijimas jodu gali pažeisti gyvybiškai svarbius organus. Specialistai siūlo gyventojams rūpintis savo ir artimųjų sveikata, žiūrėti į ją atsakingai ir neužsiimti savigyda. Jei turite klausimų, visuomet pasitarkite su „MANO vaistinės“ specialistais.
Šiuo metu perkamiausi
Užsisakę kalio jodido tabletes, užsisakė ir šias prekes: