Kokia turi būti odos priežiūra žiemą, kad išvengtumėme didelės žalos?
Aut. Teodora Vaitkutė
Slidės, pačiūžos, rogutės ar pasivaikščiojimas apsnigtame miške – šie malonumai lauke, į kuriuos pasineriame atėjus tikrajai žiemai, teikia daug džiaugsmo. Bet dažnai tuo visai nesidžiaugia mūsų veido oda, kuri ypač jautriai reaguoja į žvarbų vėją, šaltį, darganą, temperatūros svyravimus. Primename, kad svarbu tinkama odos priežiūra žiemą, kad oda būtų sveika ir švytinti, neprarastų gyvybingumo.
Priverstinė mankšta – ne į naudą
Kaip bebūtų šalta ir žvarbu lauke, veido oda paprastai lieka neuždengta, bent jau didžioji jos dalis, todėl ją apsaugoti sunkiau. Be to, oda visą laiką nori nenori mankštinama: patalpose oras šiltas ir sausas, iš jų išėjus šaltas ir drėgnas. Jeigu visą savaitę didžiąją paros dalį praleidžiame namuose ar biure, gryname ore būname labai trumpai, o savaitgalį išsiruošiame kelioms valandoms ar pusdieniui, odai bus sudėtingiau atlaikyti šiuos staigius pokyčius, ji gali labiau nukentėti.
Dažniausiai šaltuoju metų laiku oda išsausėja ir dėl to gali pradėti šerpetoti, suskilinėti, kartais tampa šiurkštesnė, parausta, atsiranda spalvos netolygumų, ją niežti, dilgčioja, būdingas tempimo pojūtis, padidėjęs jautrumas prisilietus, bendras sudirgimas. Šie nemalonūs pojūčiai ypač vargina tuos, kurių oda ir šiaip sausa ar jautri. Sergantiems odos ligomis, tokiomis kaip egzema, rožinė dedervinė, žvynelinė, aknė, kai kuriomis alerginėmis ligomis žiemą gali paūmėti simptomai ir bendra būklė.
Ką galime padaryti, kad taip neatsitiktų? Įprastai veido odą nuvalome specialiomis priemonėmis ir po to nuskalaujame vandeniu du kartus per dieną, ryte ir vakare. Žiemą, jeigu jaučiate, kad oda tapo sausesnė, rekomenduojama tai daryti tik vakarais, o rytais nusiprausti tik su vandeniu, be jokių prausiklių. Vanduo turi būti vėsus. Atkreipkite dėmesį, kad šiuo metu geriau rinktis drėkinamąsias valymo ir prausimosi priemones, tam tinka veido losjonai, pieneliai, kreminiai prausikliai, aliejaus pagrindo, o ne putų konsistencijos.
Patartina nepiktnaudžiauti odos šveitimo procedūromis, jas daryti ne dažniau nei kartą per savaitę, o dar geriau – tik kartą ar du per mėnesį. Jeigu oda ne tik sausa, bet šerpetoja, šiurkšti, rinkitės lengvą cheminį šveitiklį, pavyzdžiui, su fermentais, o ne su mikro granulėmis ar kitomis šiurkščiomis abrazyvinėmis dalelėmis. Netiks ir rūgštiniai šveitikliai, jie gali dar labiau išsausinti odą. Ypač sudirgusią odą – paraudusią, įtrūkusią, verčiau palikti ramybėje, kol šie simptomai išnyks ir tik tada šveisti.
Padeda drėkinimo sluoksniavimas
Dar viena svarbi taisyklė – renkantis veido priežiūros kosmetiką žiemos sezonui, ypač jei oda linkusi sausėti, įsitikinkite, kad jos sudėtyje nėra alkoholio, alfa hidroksilinių rūgščių, pavyzdžiui, glikolio rūgšties, kvapiųjų medžiagų. Naudojantys veido kosmetiką su retinoliu ar kitais retinoidais (vitamino A dariniais) turėtų įsivertinti, ar žiemą jų oda netapo jautresnė, tokiais atvejais retinolio ir retinoidų reikėtų atsisakyti, o galbūt vartoti rečiau arba tepti ant odos sumaišius su drėkinamuoju kremu.
Dermatologai, kalbėdami apie odos priežiūrą šaltuoju sezonu naudoja terminą „drėkinimo sluoksniavimas“, tai reiškia, kad visos naudojamos odos priežiūros priemonės turėtų būti drėkinančios – pradedant prausikliu. Jeigu norite, kad oda būtų sveika, nekeltų rūpesčių, drėkinamieji serumai, kurie, kadangi yra labiau koncentruoti ir geriau prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius, efektyviai padeda atstatyti prarastą drėgmę. Yra specialių serumų, kurie sustiprina apsauginį odos barjerą.
Ypač tinkami žiemai serumai, kurių sudėtyje randamas vitaminas C, hialurono rūgštis, omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštys, keramidai, antioksidantai, niacinamidas. Kitas žingsnis – drėkinantis kremas. Jis turėtų būti šiek tiek riebesnis ir sunkesnis, nei naudojamas pavasarį, vasarą. Rekomenduojami kremai su emolientais ir humektantais. Emolientai odos paviršių padengia barjerine plėvele, kuri padeda sumažinti drėgmės išgarinimą, o humektantai pritraukia ir sulaiko drėgmę viršutiniame odos sluoksnyje.
Reikia atsižvelgti ir į tai, kiek laiko praleidžiate lauke, ir kiek patalpoje. Jei lauke būnate trumpai, pakanka drėkinančio kremo. Jeigu ilgiau, prireiks ir dieninio maitinančio, geriau apsaugančio nuo šalčio ir žvarbos. Jį atidžiau reikėtų rinktis tiems, kurių oda riebi, kad neužsikimštų poros. Išeitis – vakare naudoti drėkinantį kremą, o ryte – maitinantį. Arba ryte pasitepus drėkinančiu palūkėti, kol jis susigers, apie pusvalandį, ir prieš išeinant dar pasitepti ir maitinančiu.
Būtina apsauga ir nuo saulės
Tiems, kurie planuoja gryname ore praleisti daug laiko kai šalta, vėjuota, drėgna, taip pat tiems, kurių oda itin jautri, sukurti specialūs apsaugantys nuo žalingo aplinkos poveikio kremai. Tai aktualu žiemą lauke sportuojantiems žmonėms, vaikams ir su jais ilgiau būnantiems lauke suaugusiems, mėgstantiems ilgesnius pasivaikščiojimus bet kokiu oru. Žiemai skirtų apsauginių kremų sudėtyje dažniausiai yra ir SPF filtras, saugantis odą nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio.
Jeigu naudojate paprastą dieninį kremą, atkreipkite dėmesį, ar jis yra su apsauga nuo saulės. Dieninis veido kremas su SPF turėtų būti turėti ne mažesnį SPF nei 30. Daugelis žmonių šaltuoju metų laiku pamiršta, kad reikia saugotis ultravioletinės spinduliuotės. Ji yra silpnesnė, tačiau kai šviečia saulė ir yra sniego, dalis ultravioletinių spindulių atsispindi nuo jo papildomai. Žiemą kaip ir vasarą ir apniukusiomis dienomis apsauga reikalinga, o ilgai būnant lauke kas dvi valandas reikia pakartotinai išsitepti apsaugine priemone.
Pravers patalpų oro drėkintuvas
Asmenims, kurie ypač kenčia nuo odos sausumo šildymo sezono metu ir daug laiko praleidžia patalpose, bent jau namuose vertėtų įsigyti oro drėkintuvą. Jeigu yra galimybė, pravartu reguliuoti patalpų oro temperatūrą, kad ji nebūtų pernelyg aukšta. Visai pakanka 21–22 laipsnių šilumos, nors daugelis yra įpratę prie 23–25 laipsnių. Ypač naktį patartina miegoti vėsiau, tam galima praverti langą. Kuo šilčiau, tuo sausesnis oras, drėgmę praradusiai odai tai tikrai ne į naudą.
Ar nepamiršote pasirūpinti lūpomis?
Kartais žiemą besirūpindami veido oda užmirštame lūpas. Jų oda žymiai plonesnė ir jautresnė, nei likusios veido dalies, be to, jos neturi riebalinių liaukų, todėl nesusiformuoja lipidinė plėvelė ir išoriniai faktoriai ją pažeidžia greičiau. Lūpos praranda drėgmę pačios pirmosios, dažniau suskilinėja. Nepakanka jas patepti lūpų balzamu tik prieš einant į lauką ar ten būnant, tai reikia daryti ir namuose, kas kelios valandos, būtinai ir prieš miegą. Tinkamiausias žiemai apsaugantis ir kartu drėkinantis lūpų balzamas.
Tai įdomu
Dermatologai žiemos metu dažnai sulaukia pacientų, kuriems aplinkui burną ir ant kaklo atsiranda aknės bėrimai. Jų teigimu, dėl to kalti nešvarūs šalikai ir paltų apykaklės, kurios nuolatos liečia veidą ir kaklą. Reikėtų neužmiršti juos reguliariai plauti ar valyti.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl kosmetikos priemonių naudojimo, turite kitų klausimų dėl tinkamos priemonės pasirinkimo, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.