Kasdienė kūdikio higiena: kas būtina ir dėl ko nereikėtų persistengti?
Aut. Teodora Vaitkutė
Tam, kad kūdikis augtų sveikas, reikia skirti nemažai dėmesio jo higienai. Be reguliaraus maudymo, sauskelnių keitimo ir užpakaliuko priežiūros dar reikia pasirūpinti akių, ausų, nosies, burnos, bambos, plaukų, rankų švara. Tačiau tai nereiškia, kad mažylis turi būti sterilus nuo galvos iki kojų, visi paviršiai namuose, jo žaislai, kiti daiktai nuolatos dezinfekuojami. Nors mažų vaikų imuninė sistema dar nėra iki galo susiformavusi, ir jie yra jautresni virusams, bakterijoms, kitiems mikroorganizmams, nereikia persistengti, nes dėl to ateityje jie gali tapti neatsparūs infekcijoms, padidėja ir alergijų rizika.
Akys
Kūdikio akis reikia valyti kiekvieną dieną, ryte. Jas patariama valyti švariu vatos tamponėliu ar diskeliu, suvilgytu kambario temperatūros vandeniu braukiant nuo išorinio akies kampo link vidinio. Geriausia kiekvienai akiai naudoti atskirą vatos diskelį ar tamponėlį. Galima įsigyti ir specialias sterilias vienkartines servetėles, skirtas akių vokų valymui. Jos pašalina nešvarumus ir dirgiklius. Pastebėjus, kad padaugėjo traiškanų arba atsirado gelsvos spalvos išskyrų, akys paraudo, paburko ar ašaroja, vaikutis jas dažnai trina, rekomenduojama pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, nes tai gali būti akių infekcijos, kitų akių ligų simptomai.
Ausys
Ausys taip pat turi būti valomos kasdien. Tam prireiks vienkartinės servetėlės arba vatos ir šilto vandens. Sudrėkinus servetėlę arba vatos diskelį būtina nuspausti, kad būtų pašalintas vandens perteklius. Servetėle patogu užsivynioti ant piršto ir švelniai išvalyti ausytės vidų giliai nekišant į ausies landą. Po to neužmirškite nuvalyti sritį už ausų, kur dažnai susikaupia nešvarumų ir visą ausies išorę. Muilo geriau nenaudoti, nes jis sausina jautrią kūdikio odelę, be to, jo gali pateikti į vidinę ausį. Jeigu naudojami kosmetiniai ausų krapštukai kūdikiams, jų negalima kišti giliai į ausį, valoma tik ta jos dalis, kurią galima pasiekti pirštu, kad nesužalotume ausies landos.
Plaukai
Kūdikio plaukus užtenka plauti du kartus per savaitę, kai jis maudomas, tam turi būti naudojamas vaikiškas šampūnas. Kadangi plaukučių mažyliai dažniausiai turi ne tiek daug, šampūno užtenka keleto lašų. Plaunama švelniais masažuojančiais judesiais, ypač momenėlio zonoje, jei jis dar neužsidaręs. Visada atidžiai perskalaukite plaukus, kad neliktų šampūno likučių, nes jie gali sudirginti galvos odą. Po to iššukuokite minkštu kūdikiams skirtu šepečiu ar šukomis. Jeigu ant galvos odos yra pleiskanų luobelė, kai kuriems mažyliams susidaranti dėl pernelyg aktyvios riebalinių liaukų veiklos, jos nereikia krapštyti, per keletą mėnesių ji išnyksta savaime, o pleiskanos pašalinamos šukuojant.
Burna ir dantys
Gydytojai odontologai pataria naujagimio dantenas pradėti valyti tada, kai dantys dar nėra išdygę. Po kiekvieno maitinimo išvalant dantenas drėgnu marlės gabalėliu sudaroma švari aplinka būsimiems dantims. Dantų šepetėlis neturi būti naudojamas iki tol, kol nepradeda dygti krūminiai dantys, priekinius paprasta nuvalyti tiesiog apie pirštą apvyniotu sudrėkintu marlės gabalėliu, arba nusipirkti kūdikių dantims valyti skirtą antpirštį. Naudojant šepetėlį jis būtinai turi būti minkštas, taip pat svarbu pasirinkti būtent kūdikiams skirtą dantų pastą, kuri pradedama naudoti išdygus dantims. Mažylių dantukai turi būti valomi du kartus per dieną, po maitinimų.
Nosis
Ką tik gimusio vaikelio nosies gleivinė yra ypač jautri ir švelni, todėl jai reikia kasdienės priežiūros net tada, kai mažylis neserga kvėpavimo takų infekcijomis ir neturi slogos. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais rekomenduojama kūdikiams nosytės vidų valyti profilaktiškai, kiekvieną dieną, tam užtenka susukto vatos diskelio, sudrėkinto paprastu vandeniu. Jokiu būdu negalima naudoti kosmetinių krapštukų. Kūdikio nosies gleivinė fiziologiškai išskiria šiek tiek sekreto, kuris pašalina su įkvepiamu oru patenkančias dulkes ir kitus teršalus. Tačiau jo nosies kanalai labai siauri, todėl net ir nedidelis kiekis gleivių gali juos užkimšti ir sutrikdyti kvėpavimą.
Bamba
Naujagimio virkštelės likučio, kuris paprastai nukrenta per 7–21 dienas ir gyjančios bambos priežiūra yra viena svarbiausių higienos procedūrų. Bambą, kol virkštelė nenukritusi, reikia valyti vandeniu sudrėkintu vatos diskeliu ar marlės gabalėliu. Svarbu gerai išvalyti ne tik odą aplinkui virkštelę, bet ir po ja, sunkiau pasiekiamas vietas patogiausia valyti drėgnu kosmetiniu vatos krapštuku. Drėgmės perteklių reikėtų nusausinti. Pagal naujausias rekomendacijas dezinfekuojančių priemonių naudoti nepatartina, tačiau dėl to geriausia pasitarti su gydytoju, kuris įvertins individualią situaciją. Nukritus virkštelei reikia ir toliau rūpintis bambos švara, ypač jei ji įdubusi, nes tokiu atveju joje gali kauptis nešvarumai. Užtenka kūdikį maudant išplauti ir bambą, po to kruopščiai nusausinti.
Nagai
Pirmąsias dvi savaites naujagimiui nagų kirpti nerekomenduojama, tačiau jie yra gana aštrūs, todėl tokiais atvejais gali tekti užmauti pirštinytes, kad mažyliai neapsidraskytų. Naujagimiams nagai auga greičiau, tad rankų nagus kirpti gali teikti du ar tris kartus per savaitę, kūdikiams paprastai užtenka ir vieno karto. Kojų nagai auga lėčiau, juos kirpti užteks vieną arba du kartus per mėnesį. Nagų priežiūrai naudojamos specialios vaikiškos nagų žirklutės. Mažyliui paūgėjus galima naudoti ir žnyplutes, yra žnyplučių, prie kurių pritvirtintas didinamasis stiklas, kad suaugusiems būtų geriau matyti mažyčiai kūdikio nagai. Nukirpus nagus dar galima papildomai juos padildinti minkšta, lanksčia dilde, kad nebūtų aštrūs.
Rankos
Naujagimiui rankos plaunamos maudant arba nuvalomos apšluostant kūnelį. Reguliariai plauti rankas kūdikiui reikia pradėti tuomet, kai jis pradeda žaisti su žaisliukais ir aktyviau tyrinėti aplinką ne tik rankomis, bet ir burna. Tai reikia daryti kelis kartus per dieną, tekančiu vandeniu ir vaikišku muilu, arba apšluostyti drėgnu išmuilintu skudurėliu, kempinėle, po to peršluostyti švariu. Tinka ir specialios drėgnos servetėlės kūdikiams, jos ypač patogios keliaujant, būnant lauke. Kiekvieną kartą plauti kūdikio rankas prieš valgį rekomenduojama, kai jis pradeda bandyti imti maistą savarankiškai. Pradžioje jis tai daro pirštais ir delnais, juos kartu su maistu kiša į burną, todėl rankų švara šiuo laikotarpiu ypač svarbu pasirūpinti.