Kalcio trūkumas – skaudžios pasekmės
Kalcis yra būtinas augančių vaikų organizmui. Tai vienas iš pagrindinių mineralų, esančių žmogaus organizme. Jis sudaro beveik du procentus viso suaugusio žmogaus kūno svorio. Didžioji dalis visų organizmo kalcio atsargų yra kauluose bei dantų audinyje.
Ypatingai svarbu pakankamą kalcio kiekį gauti dar ankstyvoje vaikystėje dėl greito kaulų augimo, dantų bei raumenų formavimosi. Vaikystėje ir paauglystėje kaulai auga savo tūriu ir stiprumu. Dauguma žmonių mano, jog osteoporozė tai tik pagyvenusių žmonių bėda, nes kaulų masė mažėja senstant. Tačiau vaikystėje ir paauglystėje sukauptas kaulų masės tankis lemia skeleto sveikatos būklę visam gyvenimui.
Trūkstant kalcio, lėtėja vaiko raida
Ne visi žino, kas gali nutikti tada, kai organizme pasireiškia kalcio trūkumas. Augantiems ir ypač sportuojantiems vaikams kalcis yra be galo svarbus. Kalcio trūkumas gali sąlygoti ne tokį greitą kremzlių sukietėjimą, pvz. kulne, tada atlaikyti sportinį krūvį be skausmų labai sudėtinga. Svarbiausia pastebėti kalcio trūkumą, kol jis nepasireiškė alinančiais skausmais ir bendru negalavimu. Sveikatos specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad iki paauglystės organizmas sukaupia tam tikrą kalcio kiekį, tik vėliau jis yra papildomas. Todėl labai svarbu stebėti, ką mūsų vaikai valgo, kokia yra jų sveikatos būklė. Kūdikystėje kalcis dalyvauja nervų sistemos veikloje, dėl jo trūkumo gali sulėtėti vaiko raida, jis gali blogai miegoti, prastai valgyti, dėl silpnų kaulų vėliau pradėti vaikščioti. Mažiems vaikams dėl kalcio stokos gali pasireikšti pilvo skausmai, dėmesio stoka, nuovargis.
Dėl kalcio stokos maži vaikai suserga rachitu, jiems gali išsivystyti neteisingas dantų sukandimas, stuburo iškrypimas, kreivakojystė, susilpnėti ir suplonėti pirštakauliai. Tuo metu paauglystėje sukeliamas augimo ir vystymosi sulėtėjimas, skausmo pojūtis kauluose, raumenų mėšlungis, greitas nuovargis, padidėja nervų sistemos jautrumas. Dantenų kraujavimas, polinkis į alergines reakcijas, odos bėrimas spuogeliais, plaukų slinkimas ir nagų lūžinėjimas gali būti ženklas, kad kalcio kiekis mityboje yra nepakankamas.
Kalcio šaltinis – sveikas maistas
Pagrindinis kalcio šaltinis yra maisto produktai, todėl sveika mityba – geriausias būdas papildyti kalcio atsargas. Daugiausia kalcio yra piene ir jo gaminiuose. Nemažai kalcio yra brokoliuose, špinatuose, petražolėse ir kitose tamsiai žaliose lapinėse daržovėse, džiovintuose vaisiuose, lašišoje, žuvų kauluose. Tačiau kita problema – retas vaikas pakankamai valgo visų šių produktų ir gauna pakankamą kalcio kiekį. Be to, kalcio pasisavinimas organizme priklauso nuo daugelio kitų medžiagų. Gerą jo pasisavinimą užtikrina pakankamas vitamino D ir tokių mineralų kaip magnis ir cinkas kiekis. Vitaminas D reguliuoja mineralinių medžiagų apykaitą bei palaiko normalią kalcio absorbciją žarnyne. Šio vitamino gamybą skatina buvimas saulėje, todėl šaltuoju metų laiku dažnai pasireiškia šio vitamino stoka, kuri gali skatinti ir kalcio nepakankamumą organizme.