Išlikimo vaistinėlė
Vieno „geriausio“ būdo, kaip pasiruošti išlikimo vaistinėlę nėra, nes joje esantis komplektas turi būti pritaikytas Jums ir Jūsų artimiesiems. Tai gerokai platesnis komplektas nei pirmos pagalbos vaistinėlė automobilyje ar biure. Pateiksime svarbiausius principus, kurių dėka galite tokią vaistinėlę susikomplektuoti patys. Tai padarę, gyvensite žymiai ramiau, nes atėjus „Dienai X“, būsite jai pasiruošę.
Jūsų komandai skirtos išlikimo vaistinėlės sudėtis priklausys nuo 5 pagrindinių veiksnių:
-
Kiek žmonių yra Jūsų šeimoje/komandoje?
-
Koks Jūsų artimųjų amžius?
-
Kokia kiekvieno jų sveikata?
-
Ar yra žmonių su ypatingais poreikiais, pvz., nėščiųjų, kūdikių ar žmonių, sergančių rimtomis lėtinėmis ligomis arba asmenų, priklausančių nuo vaistų?
-
Koks Jūsų pirmosios pagalbos ir medicinos žinių lygis?
Ruošiant išlikimo vaistinėlę iš anksto, svarbu suprasti, kokie sunkumai gali iškilti mūsų kelyje. Tik žinodami nelaimingų nutikimų realumą ir tikimybę, galėsime susidėti reikalingus daiktus. Dėl šios priežasties išsiaiškinkime, su kokiomis problemomis bei ligomis mums gali tekti susidurti ir kokios priemonės bus reikalingos, kovojant su įvardintomis problemomis.
Pirmiausia apžvelgsime dažniausiai nutinkančias nelaimes, kurioms turime būti pasiruošę. Planuodami komplektą, pagalvokite apie žmonių kiekį. Tas pačias žirkles, tepalą ar purškiklį gali naudoti ir keli žmonės, tačiau tvarčių, antklodžių, turniketų ir kitų asmeniškai naudojamų priemonių poreikis priklauso nuo asmenų skaičiaus. Jei grupė didesnė, ypač jei joje yra mažamečių ar neįgalių žmonių, keliems žmonėms susižaloti vienu metu tikimybė pakankamai didelė, todėl vieną priemonę skaičiuokite dviem, daugiausia trims asmenims.
Stiprūs trauminiai sužalojimai
Įvairaus sunkumo traumos yra labai dažnos stichinių nelaimių, karo, teroristinių išpuolių ar masinių riaušių metu. Griūnantys pastatai, dūžtantis stiklas, įvairios skeveldros gali sukelti rimtų sužalojimų.
Reikalingos priemonės (ką prisiminti):
Nudegimai
Karinius veiksmus, riaušes, gamtines nelaimes lydi gaisrai, tad turite mokėti suteikti pirmąją pagalbą nuo ugnies nukentėjusiam žmogui. Nudegimai, ypač apimantys daugiau nei 20% kūno ploto, gali būti pavojingi gyvybei.
Reikalingos priemonės (ką prisiminti):
-
Purškalai
-
Tepalai
-
Pincetas
-
Antiseptinis tirpalas
Nubrozdinimai ir nedidelės žaizdos
Nedidelės žaizdelės dažnai iš pradžių atrodo nepavojingos, bet antisanitarinėmis sąlygomis esant (pavyzdžiui, bėgant nuo karo ar slepiantis), žaizdos yra linkusios supūliuoti ir gali sukelti daug rimtų problemų. Norėdami to išvengti, turite mokėti išvalyti, dezinfekuoti ir prižiūrėti žaizdas.
Reikalingos priemonės (ką prisiminti):
-
Pleistrai
-
Sterilus bintas arba servetėlė
Judrumo problemos
Ar kada bandėte lipti per pastato griuvėsius ar bėgti gatvėmis, pilnomis nuolaužų? Kad ir koks atsargus būtumėte, yra didelė tikimybė, kad išsisuksite čiurną ar patirsite kitokią traumą. Šios traumos labai skausmingos, Jūs greičiausiai nebegalėsite eiti ir dėl to ne tik Jūs, bet ir visi Jūsų grupės nariai atsidurs pavojuje. Taigi, ruošdami vaistinėlę, pagalvokite, kaip gydysite raiščių, sąnarių ir raumenų sužalojimus.
Judrumą gali riboti ir nedidelės žaizdos, pvz., pūslės. Iš pirmo žvilgsnio jos atrodo nereikšmingos, bet sopanti pritrinta pūslė ne tik Jus erzins, bet ir sulėtins.
Infekcijos
Stichinės nelaimės bei karas beveik visais atvejais atneša didžiules sanitarines ir higienines problemas. Pabandykite įsivaizduoti, kaip kelias savaites gyventumėte bombų slėptuvėje, kur nėra nei vandens, nei kanalizacijos. Arba kaip savaitę ar ilgiau pėsčiomis keliautumėte su šeima miškais, vengdami sutikti priešiškai nusiteikusius kareivius.
Pagalvokite apie vandens valymo priemones, kad pasibaigus atsargoms, Jums nereiktų gerti nešvarių skysčių iš paviršinių vandens telkinių. Nešvarus vanduo gali sukelti žarnyno infekcijas - viduriavimą, vėmimą, karščiavimą, kuriuos gydyti nelengva net ir nevykstant karui ar kitai suirutei (ypač jei suserga visa šeima). Pagalvokite apie rankų dezinfekavimą prieš valgį, kad išvengtumėte tų pačių žarnyno infekcijų. Atminkite, kad dėl higienos problemų didėja ir tikimybė į atviras žaizdas įnešti infekcijų.
Reikalingos priemonės (ką prisiminti):
-
Vaistai nuo viduriavimo
-
Vaistai nuo vėmimo
Visi atvejai
Yra ir keletas universalių priemonių, kurios gali būti pritaikytos ir reikalingos įvairioms situacijoms.
Reikalingos priemonės (ką prisiminti):
-
Dideli švirkštai (skirti žaizdoms praplauti). Patartina tokį švirkštą turėti kuo didesnį - bent 20 ml tūrio.
-
Pincetas
-
Antiseptinės servetėlės
Priemonės, rekomenduojamos įtraukti į išlikimo vaistinėlę
Kraujavimą stabdančios priemonės
Priemonė ir jos paskirtis:
-
Turniketas (2 vnt.). Turniketas veiksmingai stabdo didelį kraujavimą iš galūnių. Derėtų turėti apsirūpinus bent 2 kokybiškais turniketais. Daugiau informacijos apie turniketų naudojimą rasite ČIA.
-
Spaudžiamasis tvarstis (2-3 vnt.). Spaudžiamasis tvarstis susideda iš sterilios pagalvėlės, kuri dedama ant žaizdos, ir elastinio tvarsčio, kuris padeda sukurti papildomą spaudimą. Kai kurie spaudžiamieji tvarsčiai turi ir plastikinius spaudimo elementus papildomam spaudimui žaizdos link sukurti. Rinkitės 10-15 cm pločio spaudžiamuosius tvarsčius.
-
Hemostatinis tvarstis („Combat Gauze“, 1 vnt.). Šis tvarstis yra išmirkytas specialioje krešėjimą skatinančioje medžiagoje ir naudojamas tamponuojant žaizdas. Tvarstį įsigykite tuo atveju, jei mokate tamponuoti žaizdas.
Žaizdų priežiūros priemonės
Priemonė ir jos paskirtis:
-
Vienkartinės nitrilinės pirštinės. Svarbu atminti, kad kiekvienąkart tvarkant žaizdą, derėtų naudoti naują pirštinių porą.
-
Marlinis tvarstis (4-5 vnt.). Naudojamas žaizdoms, nudegimams tvarstyti, įtvarams pritvirtinti ir pan.
-
Sterilios servetėlės (5-10 vnt.). 10x10 cm ar panašaus dydžio, marlinės arba neaustinės medžiagos, naudojamos žaizdai valyti, jai pridengti.
-
Didelis švirkštas. Jis skirtas žaizdoms praplauti. Patartina turėti kuo didesnį - bent 20 ml tūrio.
-
Trauminės žirklės (1 vnt.). Tai tvirtos žirklės, skirtos drabužių, tvarsčių kirpimui.
-
Įvairių dydžių pleistriukai (daug vnt.). Skirti smulkioms žaizdelėms, nutrynimams, pūslėms gydyti.
-
Lipnus chirurginis tvarstis (5 vnt.). Gali būti 10x10 cm ar panašaus dydžio, skirtas didesnio ploto paviršinėms žaizdoms, kai jau nebeužtenka mažų pleistrų.
-
Medicininis ritininis pleistras (1 vnt.). Geriausia turėti kuo platesnį - apie 5 cm pločio. Jis nepamainoma priemonė, tvirtinant tvarsčius.
-
Pincetas (1 vnt.). Naudojamas svetimkūniams iš žaizdų šalinti.
-
Tepalas su antibiotikais. Jis neleidžia supūliuoti žaizdoms. Tai receptinis vaistas, tad prieš naudojant, pasitarkite su savo gydytoju.
-
Purškiamas dezinfekantas. Naudojamas odai aplink žaizdą dezinfekuoti.
-
Antiseptinės servetėlės (10 vnt.). Skirtos paviršinių žaizdų valymui, odos aplink žaizdą dezinfekavimui.
Kaulų, raumenų, raiščių pažeidimams
Priemonė ir jos paskirtis:
-
Elastinis tvarstis (2 vnt.). Naudojamas imobilizuoti patemptą čiurną, kelį ir pan.
-
Trikampė skarelė (2 vnt.). Naudojama įtveriant rankos lūžius, tvirtinant įtvarus, tvarstant didelius odos plotus, gaminant improvizuotą turniketą ir kt.
-
Lankstus aliumininis įtvaras (2 vnt.). Rinkitės tokį, kuris būtų 90 cm ilgio, minkštas, lankstomas. Šis įtvaras naudojamas galūnių įmobilizavimui, kaulų lūžių ir raiščių patempimų atveju. Užima gan daug vietos, tad į mažesnę vaistinėlę netilps. Daugiau informacijos.
Vaistai
Yra daugybė nereceptinių vaistų, kuriuos verta turėti vaistinėlėje. Suskirstėme juos pagal paskirtį:
Vaistai nuo skausmo ir karščiavimo
Jie reikalingi gan dažnai, nes kilus ekstremaliai situacijai, žaizdos gan dažnos, o kilusi temperatūra - tai tik vienas iš kelių organizmo bandymų apsisaugoti nuo ligos ar užkrato sukėlėjų.
Reikalingos priemonės:
-
Paracetamolis, 500 mg
-
Ibuprofenas, 40 mg/ml
-
Deksketoprofenas, 25 mg tabletėmis
-
Sirupas vaikams
Vaistai virškinimo sistemos sutrikimams
Reikalingos priemonės:
-
Elektrolitai – tirpalo, gėrimo ar tablečių pavidalo mišinys, padedantis atstatyti organizmą po viduriavimo ar sunkaus fizinio krūvio
-
Loperamidas, 2 mg tabletėmis – viduriavimą slopinantis vaistas
-
Omeprazolas, 20 mg - kylančiai skrandžio rūgščiai malšinti (refliukso atveju)
-
Makrogolis, 10 g milteliai. Tai vidurius laisvinantys vaistai, skirti lėtiniam vidurių užkietėjimui
Vaistai kvėpavimo takų ligoms gydyti
Reikalingos priemonės:
-
Acetilcisteinas, 600 mg tabletėmis. Jis palengvina kosulį suaugusiems.
-
Acetilcisteinas, 20 mg/ml sirupas. Jis padės vaikams palengvinti kosulį.
-
Ksilometazolinas, 1 mg/ml purškalas. Jis sumažina nosies gleivinės paburkimą ir palengvina kvėpavimą pro nosį suaugusiems.
-
Ksilometazolinas, 0,5 mg/ml purškalas. Šis preparatas skirtas vaikiškoms sloguojančioms nosytėms.
-
Pastilės nuo gerklės skausmo. Jos mažina gerklės skausmą, perštėjimą, naikina bakterijas ir grybelius.
-
Pastilės gripo ir peršalimo simptomams lengvinti. Vienoje tabletėje yra kelios veikliosios medžiagos, kurios mažina skausmą, temperatūrą, nosies užgulimą ir slopina kosulį. Jei vartojate kartu su paracetamolio tabletėmis, būkite atsargūs ir neviršykite bendros 4 g paracetamolio paros dozės.
Vaistai nuo alergijos ir odos ligų
Reikalingos priemonės:
-
Loratadinas, 10 mg tabletėmis. Geriamieji vaistai nuo alergijos. Jie mažina alerginės slogos simptomus bei dilgėlinės sukeltą odos niežulį.
-
Difenhidraminas, 1% gelis. Jis mažina dilgėlinės, vabzdžių įkandimo, nudegimo saulėje sukeltą odos niežėjimą ir skausmą.
-
Naftifinas, 10mg/ml kremas. Kremas nuo odos grybelio. Jis naikina odos ligas (dedervinę, pienligę, tarpupirščių grybelinę ligą) sukeliančius grybelius.
-
Epinefrino (adrenalino) injekcinis tirpalas. Jis naudojamas ūminių anafilaksinių reakcijų (šoko, bronchų spazmo, kitokių sunkių alerginių reakcijų) gydymui. Gali būti automatinio švirkšto pavidalu arba ampulėmis (tuomet reiks 2 ml švirkšto su adata). Tai receptinis vaistas, tad prieš vartojimą pasitarkite su savo gydytoju.
Kiti vaistai
Reikalingos priemonės:
-
Geriami antibiotikai. Jie pravers užpuolus rimtoms bakterinėms kvėpavimo takų, šlapimo takų, žaizdų ir kitoms infekcijoms. Tai receptiniai vaistai, tad prieš vartojimą pasitarkite su savo gydytoju.
-
Kalio jodidas, 65 mg tabletėmis. Jis vartojamas atominio įvykio arba branduolinio reaktoriaus avarijos atvejais, norint apsisaugoti nuo radioaktyviojo jodo izotopų patekimo į skydliaukę.
Nepamirškite pasiimti ir kitų Jūsų nuolat vartojamų vaistų!
Išlikimo vaistinėlės krepšys
Vaistinėlės komplektavimą derėtų pradėti pasirenkant tinkamą krepšį, kuriame saugiai sutilptų visas vaistinėlės turinys, krepšio dydis priklauso nuo Jūsų daiktų ir žmonių kiekio, kuo kompaktiškesnis – tuo geriau. Negalite atsisakyti svarbių priemonių, vien dėl to, kad maža vietos, todėl išlikimo vaistinėlė realybėje bus gera kokybiška kuprinė, krepšys, o jei Jūsų šeimą/komandą sudaro daugiau asmenų – gali prireikti ir dviejų ar net daugiau krepšių.
Koks turėtų būti pirmos pagalbos krepšys?
Atsparus vandeniui
Įsivaizduokite, kad susižeidėte įkritę į upę arba papuolėte į didžiulę liūtį. Kokia nauda iš šlapių tvarsčių ar ištižusių tablečių? Dauguma specializuotų pirmosios pagalbos krepšių yra atsparūs vandeniui, tačiau jei renkatės turistinį ar buitinį krepšį, išsiaiškinkite, ar šis praleistų vandenį per siūles ir užtrauktukus bei kas atsitiktų krepšį panardinus po vandeniu?
Patvarus
Išlikimo vaistinėlės krepšys turėtų būti pagamintas iš tvirtos medžiagos, kad jo nebūtų galima lengvai suplėšyti ar pradurti. Krepšys turėtų atlaikyti kritimą, vilkimą, užkabinimus ir kitokį panašų aplinkos poveikį. Kitu atveju skylės ir įplyšimai praleis vandenį ar teršalus, kurie gali sugadinti viduje esančias priemones.
Kompaktiškas
Protingai sukomplektuotas išlikimo vaistinėlės rinkinys 4 žmonėms turėtų tilpti į maždaug 20x15x4 cm dydžio dėklą. Nepamirškite, kad Jūsų kuprinėje reiks vietos ir kitoms išgyvenimo priemonėms, tad taupykite vietą ir svorį.
Jei komplektuojate krepšį 1-2 specialiųjų poreikių neturintiems asmenims, viskas gali užimti šiek tiek daugiau vietos. Sveikai, ypatingų poreikių neturinčiai 3-4 asmenų šeimai skirtas išlikimo rinkinys turėtų tilpti į vieną vidutinio dydžio kuprinę. Tačiau jei komandoje bus kūdikių ar besilaukiančių, neįgalių ar kitokių specialių poreikių turinčių žmonių gali reikėti didesnės kuprinės arba net kelių kuprinių. Ypač, jei ruošiatės didesnei komandai, tarkime, jei ją sudarys ne tik šeimos nariai, bet ir seneliai, giminaičiai, draugai ar kiti artimieji. Apgalvokite, kas tą krepšį (ar krepšius) galės nešti, jei tektų keliauti pėsčiomis ir kokiu būdu tai bus daroma.
Galiausiai, kuprinę ar krepšį gali tekti rinktis tik pamačius visą jau supirktą turinį vienoje vietoje ar bent jau sudarius sąrašą.
Patogus naudoti
Masyvaus kraujavimo atveju kiekviena sekundė brangi. Tokiais atvejais negalima gaišti laiko pirmosios pagalbos priemonių paieškoms! Įsitikinkite, kad dėkle yra daug kišenių, pertvarų, elastinių laikiklių, kuriuose galima patogiai sudėti priemones, o svarbiausia – jas greitai rasti. Norėdami palengvinti priemonių radimą, galite ant vaistinėlės skyrių užlipdyti balto medicininio pleistro juosteles su užrašais, kas yra skyrelių viduje.
Dauguma vaistų, tvarsčių ir kitų pirmosios pagalbos priemonių pasižymi ilgu galiojimo laiku, tačiau būtina laikyti vaistinėlę tam tinkamoje vietoje, kad būtų išsaugotos jų savybes.
Pačiam rinkiniui galite naudoti vandeniui atsparų plastikinį indą, kuriame tilptų visi daiktai. Galite pasirinkti permatomą saugyklą, kad jos turinys būtų geriau matomas, arba pasirinkti specialią spalvą ir/ar užrašą išorėje, kuri prisimins savo paskirtį. Taip pat geriausia išimti vaistus tabletėmis ar milteliais iš dėžučių ir sudėti juos į plastikinius maišelius – tokiu atveju sutaupysite žymiai daugiau vietos. Dėl tikslumo, galite į plastikinius maišelius įdėti įlaminuotus lapelius su užrašais apie vaistų sudėtį ir paskirtį. Jei į rinkinį norite dėti vaistinių preparatų skysčių pavidalu, buteliukus taip pat patartina laikyti neperšlampančiuose plastikiniuose maišeliuose.
Vaistus galite suskirstyti į 5 pagrindines grupes (taip juos ir grupuokite maišeliuose):
-
Priemonės žaizdoms gydyti
-
Vaikų ar specialių poreikių žmonėms skirtos medicininės priemonės ir vaistai
Išlikimo vaistinėlių saugojimas
Šeima turėtų turėti bent vieną tokį rinkinį. Tačiau jei mėgstate toliau keliauti automobiliu ar daugiau laiko leidžiate toli nuo namų esančioje sodyboje, „Dienai X“ atėjus, namų galite ir nebepasiekti. Šiuo atveju gali būti pravartu pasiruošti ir prižiūrėti dvi ar daugiau išlikimo vaistinėlių.
Vaistinėlę laikykite sausoje, vėsioje ir saugioje vietoje
Puiki vieta rinkiniui laikyti – drabužių spinta arba sandėliukas, kuriame temperatūra pastovi, oras sausas, o ir patalpos nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Laikykite rinkinį toliau nuo vietų, kuriose gali būti labai karšta, labai šalta ar drėgna.
Įsitikinkite, kad vaistinėlė lengvai pasiekiama
Kiekvienas Jūsų šeimos narys turi žinoti, kur yra vaistinėlė, ir ji turi būti lengvai pasiekiama bet kuriam šeimos nariui nuo 12 metų. Jaunesniems asmenims ar naminiams gyvūnams prieiga visgi turėtų būti apribota.
Reguliariai tikrinkite priemonių galiojimo datas
Išgyvenimo vaistinėlę ruošiate kritiniam atvejui, „Dienai X“, kuri, tikėkimės, niekad neateis, tad tam tikrų priemonių galiojimo laikas gali ir pasibaigti. Komplektuodami vaistinėlę, pasidarykite visų priemonių ir vaistų sąrašą su galiojimo datomis, tokiu būdu galėsite lengvai jas sekti (tai ypač svarbu vaistams).
Kaip užtikrinti turinio kokybę?
-
Paskirkite už vaistinėlės priežiūrą atsakingą asmenį;
-
Sutarkite laiką, kada vaistinėlės turinys turėtų būti peržiūrimas ir atnaujinamas. Galite tai daryti kartą per 3-6 mėnesius, mažiausiai kartą per metus;
-
Svarbiausi klausimai, atnaujinant vaistinėlę:
-
Ar atsirado naujų poreikių? Gal pagausėjo šeima? Gal kažkas sunkiai susirgo? Gal kažko nebereikia?
-
Ar komplekte yra vaistų, priemonių, kurių galiojimo laikas baigsis iki kito patikrinimo? Jei taip, šiuos keiskite naujais, o senstančius vartokite kasdieniams poreikiams.
-
Ar nieko netrūksta? Galbūt prireikė kažką iš paruoštų atsargų panaudoti dar nesulaukus „Dienos X“? Atnaujinkite atsargas.
Pirmos pagalbos ir medicinos žinios
Svarbiausia, įsitikinkite, kad Jūs bei kiti Jūsų šeimos nariai žinote, kaip naudotis visomis pirmosios pagalbos vaistinėlėje esančiomis priemonėmis! Net pačios geriausios priemonės ar medikamentai bus beverčiai, jei nežinosite, kada ir kaip jais naudotis. Jei abejojate savo žiniomis – užsirašykite į pirmosios pagalbos mokymus arba bent jau įdėmiai perskaitykite Sveikatos apsaugos ministerijos paruoštą pirmos pagalbos atmintinę, kurią galite atsisiųsti čia.
Atspausdinkite bei įlaminuokite šią atmintinę ir įsidėkite į savo vaistinėlę, kad lengvai rastumėte kritinės situacijos atveju.
Asmeniniai medicininiai poreikiai
Išgyvenimo vaistinėlėje turėtų būti ir visų šeimos narių nuolat vartojamų vaistų ar medicinos priemonių atsargos, taip pat kiti dažnai vartojami vaistai. Kiekvieno komandos nario poreikius susirašykite ir rimtai apgalvokite. Jei įmanoma, planuokite atsargas, pakankamas 2-4 savaičių laikotarpiui. Tam tikri nuolat vartojami vaistai gali būti receptiniai, o jų įsigijimas ribojamas.. Komplektuojant išlikimo vaistinėlę, reikėtų sukaupti tokių vaistų papildomą atsargą, tad jų gavimą ir laikymą derėtų aptarti su vaistus išrašančiu gydytoju. Svarbu sekti tokių vaistų galiojimo laiką ir juos nuolat atnaujinti.
Specialūs poreikiai
Jei šeimoje yra nėščiųjų ar kūdikių bei mažamečių vaikų, nepamirškite, kad jiems taip pat reikalingi tam tikri vaistai bei kitos medicininės priemonės (sauskelnės, čiulptukai ir pan.). Įsigykite šių prekių, nes atėjus „Dienai X“, galimybės, kad tokių daiktų turės kaimynai ar sutikti žmonės, tikrai mažai. Taip pat, jei šeimoje yra senyvo amžiaus žmonių ar asmenų, sergančių lėtinėmis ligomis, nereiktų pamiršti, kad jie kasdien turi vartoti tam tikrus vaistus. Dėl šios priežasties apsilankykite pas gydytoją, kuris patars, kokių ir kokiais kiekiais vaistų derėtų įsigyti ir turėti su savimi bent kelioms savaitėms į priekį. Moterims taip pat nederėtų užmiršti priemonių, skirtų asmeninei higienai mėnesinių ciklo metu. Įsigykite bent po kelis paketėl tam skirtų priemonių, kurios tikrai išgelbės, jei ekstremali situacija tęsis ilgesnį laiką.
Medicininiai bei asmens dokumentai
Išlikimo vaistinėlėje verta turėti šeimos narių sąrašą su svarbiausia informacija bei tai įrodančių asmeninių ir medicininių dokumentų kopijas:
-
asmens tapatybės kortelė ar pasas
-
neįgalumo ar kitokie pažymėjimai
-
išrašas ar pažyma apie lėtines ligas (teiraukitės gydytojo)
-
dokumentas (kopija) su nurodyta kraujo grupe
-
sveikatos ar gyvybės draudimą (jei turite) patvirtinantys dokumentai
-
dokumentai su kita svarbia informacija
Taip pat apgalvokite, kas gali praversti, patekus į gydymo įstaigą užsienyje.
Šiuos dokumentus išlikimo vaistinėlės krepšyje laikykite tvarkingai, neperšlampamoje movoje, atskirai nuo vaistų ir kitų priemonių. Verta šią informaciją nuskenuoti ir elektronines kopijas nusiųsti į savo el. pašto dėžutę, kurią galima nesunkiai pasiekti svetimu kompiuteriu ar telefonu (pvz. GMAIL), ar į kitą lengvai prieinamą elektroninę duomenų saugyklą (iCloude, Google Drive ar pan.).
Nepamirškite apgalvoti asmeninės informacijos ar dokumentų apsaugos nuo svetimų asmenų klausimą.
Straipsnis parengtas ir remdąmasi taktinės medicinos instruktoriaus Mindaugo Grinevičiaus įžvalgomis ir patarimais.