Kaip palaikyti gerą imuninės sistemos veiklą?
Imunitetu vadinamas žmonių atsparumas užkrečiamosioms ligoms. Imunitetas atsako už du svarbiausius mūsų organizmo procesus: įvairių organų senas ir pažeistas ląsteles keičia naujomis, geba nepriimti infekcijos ir pašalinti bet kokį svetimą audinį ar organizmą: bakterijas, virusus, vėžines ląsteles. Deja, natūralų imunitetą gerokai susilpnina bet kokia liga, antibiotikai, psichologinės problemos: pervargimas, stresas, netaisyklinga mityba, nikotino ir alkoholio vartojimas ir begalė kitų veiksnių.
Kas padeda palaikyti gerą imuninės sistemos veiklą?
Imunitetą labai silpnina ilgalaikis stresas, fizinis ir emocinis nuovargis, endokrininės sistemos sutrikimai ir susilpnėjusi priešvirusinė gynyba. Dažniausi simptomai, pranešantys apie nusilpusį imunitetą, yra greitas nuovargis, mieguistumas bei ilgai trunkančios viršutinių kvėpavimo takų ligos su komplikacijomis.
Norint išvengti neigiamų padarinių, imuninę sistemą galima stiprinti būnant gryname ore, daugiau judant, gerai vėdinant patalpas. Be to, būtina sveikai maitintis, nes organizmas turi gauti visų jam reikalingų medžiagų. Žmogaus organizmui ypač svarbūs baltymai, kurių yra varškėje, kiaušiniuose. Organizmas taip pat turi gauti angliavandenių ir riebalų, todėl svarbu valgyti žuvį, mėsą, daržoves, vaisius, gerti įvairių sulčių ir vandens.
Liaudies medicina siūlo būdų, kaip palaikyti imunitetą valgant tam tikrus produktus. Populiariausi iš jų – česnakas, citrina, ežiuolė, medus. Česnakai – gerai žinoma ir plačiai naudojama priemonė, pasižyminti antioksidacinėmis savybėmis, palaikanti imuninės sistemos veiklą. Citrina turi daug vitamino C, palaikančio normalią imuninės sistemos veiklą. Jau beveik prieš 2 tūkstančius metų pastebėta, kad ežiuolės palaiko natūralią organizmo apsaugą, be to, tai – natūralus antioksidantas.
Yra pripažinta, jog laisvieji radikalai yra vienas svarbiausių faktorių, silpninančių imuninę sistemą, ir viena pagrindinių daugybės ligų priežasčių. Antioksidantai - medžiagos, padedančios neutralizuoti žalingą laisvųjų radikalų poveikį ir mažinančios ląstelių oksidacinį pažeidimą.
Antioksidantų žmogus gauna su maistu, o vieni geriausiai žinomų – vitaminai C, E, cinkas, manganas, selenas, varis. Svarbu pažymėti, jog, be to, kad skirtingi antioksidantai veikia drauge kaip sistema, organizmo audinių galimybės kaupti antioksidantus yra ribotos, tad pavienių antioksidacinių medžiagų, pavyzdžiui tik vitamino C, vartojimas didelėmis dozėmis nėra efektyvus. Efektyviam imunitetui palaikyti būtina antioksidantų įvairovė ir pakankami, tačiau ne per dideli, kiekiai.
Vitaminai D, C ir selenas yra vieni iš daugybės imuninės sistemos veiklą palaikančių medžiagų. Lietuvoje gauti pakankamai vitamino D yra ganėtinai sunku, kadangi saulėtų dienų turime ne tiek daug kaip pietinės šalys. Dar vienas iššūkis - su maistu suvartoti pakankamai seleno, kadangi mūsų platumų dirvožemyje jo yra nedaug. Taigi tokiame dirvožemyje užaugintuose javuose seleno būna mažiau negu užaugintuose kitose pasaulio vietose.
Dėl nežinojimo žmonės dažnai puola į kraštutinumus – vartoja didelius kiekius vitamino C ar kokio nors kito stebuklingo vitamino, pradeda ekstremaliai grūdintis ar imtis kitų priemonių, kurios gali net pakenkti sveikatai. Būtina atsiminti, kad imunitetas – kompleksinė, sudėtinga sistema ir viena medžiaga neužtikrins sklandaus visos sistemos veikimo.
Patys paprasčiausi saugaus imuniteto stiprinimo būdai – buvimas gryname ore, judėjimas ir ,be abejo, – taisyklinga ir įvairi mityba. Jeigu kasdien valgote vien kruopas arba miltus, nuo bado apsiginti tai padės, bet neapsaugos nuo viruso, nes tai mums neduos jokių naudingų maistinių medžiagų. Svarbu pabrėžti, jog gyvename laikais, kuomet kalorijų netrūksta, todėl, renkantis maistą, reikia prisiminti, kad ne tik sotumo pojūtis, bet ir maistinė vertė bei potenciali nauda yra nemažiau svarbios.
Mokslininkai daugybę metų tiria įvairius produktus ir priėjo prie išvados, kad per pastaruosius keliasdešimt metų maiste smarkiai sumažėjo vitaminų ir mineralų. Tad net maitinantis įvairiai ir subalansuotai vis sunkiau darosi gauti visų reikalingų maistingųjų medžiagų.
Efektyvus būdas papildyti savo organizmo resursus reikalingomis medžiagomis – kokybiški maisto papildai. Tačiau renkantis juos svarbu atsižvelgti į sudėtį, kad būtų efektyvūs ir saugūs kiekiai, pakankama sudėtinių medžiagų įvairovė.
IMMUNACE – galingas imunitetą palaikančių vitaminų derinys
Šiandien yra be galo didelės pasiūla imunitetą palaikančių produktų, todėl labai svarbu teisingai pasirinkti tai, kas yra efektyvu, kokybiška ir saugu.
Jungtinės Karalystės kompanija VITABIOTICS jau 5 dešimtmečius eina koja kojon su mokslo inovacijomis ir kuria vitaminų, mineralų ir kitų naudingų maistingųjų medžiagų kompleksus įvairioms sveikatos sritims palaikyti. Vienas efektyviausių kompleksų imuninei sistemai yra maisto papildas IMMUNACE, kurio sudėtyje yra platus spektras aukštos koncentracijos antioksidantų, būtiniausių vitaminų ir mineralų bei efektyvi ežiuolės dozė.
IMMUNACE tinka norintiems palaikyti imunitetą ir tiems, kurie dėl silpno imuniteto linkę sirgti infekcinėmis ligomis, taip pat dirbantiems užterštoje aplinkoje, rūkantiems.
Subalansuoto komplekso sudėtyje yra daugiau nei 20 aktyviųjų medžiagų - imuninei sistemai ir antioksidacinei ląstelių apsaugai nuo oksidacinio pažeidimo.
Tai – itin galingas derinys imuniteto palaikymui! Platus sinerginio poveikio antioksidantų spektras ir net 450 mg ežiuolių bei kitų imunitetą palaikančių elementų – vitaminų C, D, seleno, geležies ir kitų.
Maisto papildą imuninei sistemai itin patogu vartoti – pakanka 1 tabletės per dieną, o optimalus efektas pasiekiamas suvartojus 1-2 pakuotes. IMMUNACE – vertinantiesiems aukštą kokybę.