Įaugusių nagų rebusas: vieniems tai atsitinka nuolat, o kitiems – niekada
Ginčytis, kaip reikia kirpti nagus – beprasmiška. Jie turi būti kampuoti ir ne per daug trumpi. Jeigu jūsų favoritai – užapvalinti nagai, ir nenorite girdėti, ką sako dermatologai ar nagų priežiūros specialistai, laukite bėdos. Bausmė už nepaklusnumą gali būti nemaloni: nagai įauga į aplink esančią odą, o tada vargina skausmas, pirštas parausta, sutinsta, susidaro palankios sąlygos infekcijai įsiskverbti, tampa sunku vaikščioti. Uždelsus kreiptis pagalbos, gali tekti pašalinti visą ar dalį nago. Nagai gali įaugti ir dėl ligų, ir dėl anatominių savybių. Rankų odos, nagų priežiūros kosmetika - priemonės, kurios gali padėti išvengti nemalonumų.
Kas labiau rizikuoja?
Įaugti gali bet kurio piršto nagas, tačiau tik teoriškai, praktiškai tai dažniausiai atsitinka didžiojo piršto nagui. Kai nenorima atsikratyti netikusio įpročio ir jis kerpamas apvaliai, nago kraštai užsiriečia ir po truputį spaudžia odą, kol galiausiai ją pažeidžia ir ima skverbtis gilyn į audinius. Dažnai šis procesas vyksta nejučia, į padidėjusį jautrumą paprastai nekreipiame dėmesio, galvodami, kad gal nusimušėme ar nuspaudė nepatogi avalynė, ir kai pirštą ima skaudėti, pačiam ką nors padaryti greičiausiai jau nebepavyks.
O ir nepatartina rizikuoti, nes savarankiškas gydymas gali tik dar labiau pabloginti būklę. Žinoma, kad apvaliai nukirpus nagus kiekvieną kartą jie neįaugs, labiau tuo rizikuoja asmenys, kurių nagai iš prigimties linkę riestis, avintys ankštus batus, užsikrėtę nagų grybelio infekcija. Taip pat tie, kurių kojos labiau prakaituoja, kurie paprastai dėvi sintetinio pluošto kojines ar batus nešioja visai be kojinių. Na ir visi, kurie nesirūpina pėdų higiena, neskiria joms tiek dėmesio, kiek reikėtų, laiku nenusikerpa nagų ar daro tai kaip pakliuvo.
Tai labiau gresia tiems žmonėms, kurie prastai mato, taip pat kuriems dėl antsvorio ar kitų sveikatos problemų sunku pasilenkti, besilaukiančioms moterims, ypač antroje nėštumo pusėje, nes joms trukdo matyti pėdas ir susitvarkyti nagus padidėjęs pilvas. Ypač atidūs turėtų būti sergantieji cukriniu diabetu, jie sumažėjus pėdų jautrumui dėl pažeistų nervų gali nepajusti skausmo ir diskomforto laiku. Įtakos turi ir sutrikusi kojų kraujotaka, dažna komplikacija sergant šia liga. Vyresniame amžiuje nagai dažniau įauga dėl to, kad tampa kietesni.
Nagai dažniau įauga aktyviai sportuojantiems asmenims, kurie nuolatos spardo kokį nors objektą arba jų pėdos priekinei daliai ties pirštais tenka ilgalaikis fizinis krūvis, spaudimas, pavyzdžiui, žaidžiantiems futbolą, regbį, kikboksininkams. Tai gali pažeisti nago plokštelę ir dėl to padidėja tikimybė, kad nagas įaugs. Taip gali dažniau atsitikti baleto šokėjams, nes jų pirštai visą laiką yra spaudžiami, po kojų pirštų traumų, kurių metu pažeidžiamas nagas, pavyzdžiui, užkritus akmeniui, suspaudus, taip pat jeigu netaisyklinga laikysena ir eisena.
Įaugti nagas gali ir tiems, kurie nešioja per mažus (per trumpus) batus, dėl didelio spaudimo pirštams. Didesnė tikimybė, kad taip atsitiks moterims, kurios dažnai ar nuolat avi aukštakulnius, dėl to, kad būtent kojų pirštams tenka atlaikyti didžiąją kūno svorio dalį. Ilgainiui pėda, o ypač pirštai dėl to deformuojasi ir nagas įauga net tada, kai yra kerpamas taisyklingai. Jeigu jaunystėje tai ir nebuvo problema, ji gali kilti vyresniame amžiuje. Todėl aukštakulnių gerbėjos yra dažnos pėdų specialistų ar chirurgų, kurie tvarko įaugusius nagus, pacientės.
Kada reikia susirūpinti?
Jeigu matote, kad nagą nukirpote per trumpai ar jo kampučiai pernelyg apvalūs, atidžiai jį stebėkite. Pajutę bet kokį diskomfortą – odos jautrumą, paraudimą, pabrinkimą, spaudimą, karštį, nedelskite ir imkitės priemonių, kol nebuvo pažeista oda, neatsirado žaizda, uždegimas. Apie tai, kad į ją pateko infekcija gali byloti kraujavimas, po pažeista oda suskaupęs skystis, pūliai. Tokiu atveju reikia skubiai kreiptis į gydymo įstaigą. Vos pajutus pirmuosius įaugusio nago simptomus pasikonsultuoti su medikais turėtų ir sergantieji cukriniu diabetu.
Jeigu atsirado vienas ar keli minėti simptomai, pirmiausia kurį laiką neavėkite ankštų batų, spaudžiančių pirštus, aukštakulnių, dar geriau, jei avalynė bus atvirais pirštais. Maukitės gerai sugeriančias drėgmę kojines. Jei nagas dar nepažeidė odos, gali padėti mirkymas šiltame vandenyje, du, tris ar daugiau kartus per dieną. Po to būtina kojas itin gerai nusausinti, kosmetiniu krapštuku galima lengvai atstumti odą nuo nago, už jo užkišti dantų siūlo gabaliuką ir kartoti tai kasdien, kol nagas paaugs tiek, kad būtų galima taisyklingai nukirpti.
Kai nagas įaugęs, yra žaizdelė, oda paraudusi, bet netinsta, nevargina skausmas, galima gydytis patiems kaip įprastai gydomos nedidelės žaizdos. Tai yra, dezinfekuoti antiseptiniu skysčiu, patepti gijimą skatinančiu geliu ar kita priemone. Jei per tris-penkias dienas simptomai nepraiena ar būklė blogėja, pasikonsultuokite su šeimos gydytoju, o šis patars, į kokį specialistą krieptis – dermatologą ar chirurgą. Matydamas, kad prasidėjo uždegimas ar kaupiasi pūliai jis, išvalęs žaizdą, gali skirti geriamų antibiotikų arba tepalo su antibiotikais.
Sudėtingais atvejais dalį ar visą nagą gali tekti pašalinti. Dalies nago (tos, kuri yra įaugusi) pašalinimas yra efektyvus net 98 proc. pacientų. Po šios operacijos paprastai skiriamas tepalas su antibiotikais, uždedamas specialus neprilimpantis tvarstis. Jeigu vargina skausmas, skiriami nuskausminantys preparatai. Kelias dienas tenka avėti šlepetėmis atvirais pirštais, vengti daug vaikščioti. Visą nagą dažniausiai tenka šalinti, kai jis įauga dėl to, kad yra sukietėjęs. Pašalinus dalį nago, jis atauga po kelių mėnesių, pašalinus visą tai gali užtrukti iki metų.
Kai kurie pacientai, bijodami chirurginės procedūros, užsiima savigyda net žaizdai užsikrėtus ir supūliavus. Gydant ją netinkamai, infekcija gali pažeisti net kaulą. Retai, bet gali pasitaikyti dar sudėtingesnių komplikacijų, pavyzdžiui, ilgai negyjant žaizdai žūsta audiniai aplinkui ją, juos tenka šalinti chirurginiu būdu. Kartais audiniai gali per daug išvešėti ir juos taip pat tenka šalinti. Asmenims, kuriems nagai įauga dėl genetinio polinkio, ši problema gali kartotis ir sukelti daug nepatogumų. Juos nuolatos kankina skausmas, sunku vaikščioti, pablogėja gyvenimo kokybė.
Ar yra efektyvi prevencija?
Diabetu sergantiems žmonėms, ypač jeigu liga yra prasčiau kontroliuojama, yra kraujotakos, kitų komplikacijų, pėdų priežiūrą reikėtų patikėti specialistui. Senyviems žmonėms, ligoniams nagus nukirpti turėtų artimieji ar slaugytojai, jei jie gyvena globos, slaugos įstaigose. Geriau kirpti juo ne žirklėmis, o specialiomis žnyplutėmis, jos nagams suteikia taisyklingą kampuotą formą, tuo metu paparastomis lengviau juos nejučia per daug suapvalinti. Galima įsigyti specialias žirklutes kojų nagams karpyti, kurias patogu naudoti dėl ilgesnių rankenėlių.
Jeigu nagas tik pradėjo įaugti, bet odos dar nepramušė, padės specialūs spaustukai kuriuos reikia uždėti ant pažeisto nago ir laikyti kelias savaites, kol jis paaugs ir nebekels diskomforto. Prieš tai jis suminkštinamas specialiu skysčiu. Vaikų chirurgų teigimu, kojų nagai gana dažnai įauga ir mažiems vaikams, dažniausiai dėl traumų, anatominių savybių ar tėvams nesugebant tinkamai juos nukirpti. Vien tik Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų ligoninėje kasmet išoperuojama daugiau nei 150 mažųjų pacientų, kuriems įaugo kojų nagai.
Vaikams gali įaugti ir rankų nagai, dažniausiai kai jie turi įprotį juos kramtyti. Suaugusiems taip gali atsitikti tada, kai jie daug dirba rankomis, dažnai jas plauna, nuo to apsaugos dirbant mūvimos pirštinės, odos priežiūros priemonės – drėkinantis kremas, losjonas. Arba tiems, kurie mėgsta krapštinėti aplinkui nagus esančią odą, kai kada nevalingai. Kai kuriems žmonėms, dažniausiai dėl traumų į odą įauga ne nago šonai, o užlinkęs priekis. Tai gali būti ir įgimta problema. Tokiems asmenims ypač svarbu taisyklingai juos kirpti.
Jeigu nagai yra silpni, sluoksniuojasi, skilinėja, jie taip pat labiau linkę įaugti. Reikėtų pirmiausia išsiaiškinti priežastį, dėl ko taip atsitinka. Galbūt organizmui trūksta tam tikrų vitaminų ar mineralų, pavyzdžiui, B grupės ar folinės rūgšties ir tereikia papildyti jų atsargas. O galbūt sergate nagų grybeliu, tik to nežinote ir nesigydote. Pasak gydytojų dermatologų, nagus gali pažeisti ir kai kurie naudojami vaistai, dažnas mirkimas chloruotame vandenyje, pavyzdžiui, kai nuolatos plaukiojama baseine ir pan.