Greitieji narkotikų nustatymo testai – pagalbininkai įvairiose gyvenimiškose situacijose
Aut. Teodora Vaitkutė
Greitieji narkotikų nustatymo testai, kuriuos galima įsigyti vaistinėje ir atlikti savarankiškai namuose, praverčia įvairiose gyvenimiškose situacijose. Pavyzdžiui, kai tėvai nori įsitikinti, ar jų vaikai nenaudoja psichoaktyvių medžiagų. Arba kai suaugusieji įtaria, kad galėjo būti jų vartoję to nežinodami, kitiems asmenims turint nusikalstamų tikslų. Narkotinių medžiagų aptikimo aplinkoje narkotikų nustatymo testai ateina į pagalbą švietimo įstaigoms, siekiančioms išsiaiškinti, ar moksleiviai, studentai vartoja psichotropines medžiagas ir kokias, atliekant visuomenės sveikatos, kitus tyrimus.
Veikimas pagrįstas specifine reakcija
Testų, kurie nustato, ar organizme yra narkotinių medžiagų iš asmens seilių arba šlapimo, tikslumas siekia 98–99 proc., jeigu naudojate kruopščiai laikydamiesi instrukcijų, atsižvelgus į rekomendacijas. Narkotikų nustatymo testai labai paprastai naudojami – nereikia jokių specialių įgūdžių, o atsakymas gaunamas greitai – dažniausiai jau po kelių minučių. Be to, tai labai patogu – nereikia gaišti laiko ir vykti į sveikatos priežiūros įstaigą.
Greitieji testai psichiką veikiančioms medžiagoms nustatyti šlapime ir seilėse paremti imunochromatografijos metodu, kuris pagrįstas specifine imunochemine antikūno ir antigeno reakcija. Antikūnas yra medžiaga, patalpinta testo tyrimo ir kontrolės zonose, prie kurios jungiasi antigenas – tai yra ieškoma psichiką veikianti medžiaga arba jos metabolitas (apykaitos produktas).
Įmerkus testo juosteles į šlapimą ar užlašinus, arba užlašinus seiles tam skirtoje vietoje testo kasetėje, juose esanti psichiką veikianti medžiaga arba jos apykaitos produktas konkuruoja dėl galimybės susijungti su antikūnu. Jei su antikūnu susijungia antigenas esantis teste, susidaro spalvotas junginys – išryškėja juostelė. Tai reiškia, kad šlapime arba seilėse nėra laisvos psichiką veikiančios medžiagos ar jos metabolito.
Tuo metu jeigu šlapime yra tam tikras laisvos psichiką veikiančios medžiagos kiekis, jis laimi ir prisijungia prie antikūno, išstumdamas medžiagą, savo struktūra panašią į jį, ir juostelė neišryškėja. Būtina atsižvelgti į tai, kad psichoaktyvios medžiagos nustatymas priklauso nuo suvartotos dozės bei jos skilimo ir pašalinimo iš žmogaus organizmo greičio.
Kuo didesnė dozė buvo naudojamas, tuo didesnė tikimybė rasti medžiagą ar jos skilimo produktus vėliau. Atkreipkite dėmesį, kad daugumą narkotinių ir psichotropinių medžiagų galima nustatyti praėjus ne daugiau kaip 24–48 valandoms. Tai priklauso ir nuo kitų faktorių – nuo vartojimo dažnumo ir dozės, taip pat medžiagos ir jos metabolitų skilimo ir išsiskyrimo iš organizmo greičio.
Svarbu pasirinkti tinkamiausią rūšį
Greitieji narkotikų nustatymo testai būna įvairūs. Prieš įsigyjant testą pirmiausia teks apsispręsti, kokios psichiką veikiančios medžiagos ar medžiagų ieškote ir įsigyti būtent joms identifikuoti skirtą testą. Galima remtis pastebėtais elgesio, išvaizdos pakitimais ar kitais faktais, kurie taip pat gali padėti. Be to, reikia nuspręsti ar naudosimės testais skirtais vienai konkrečiai medžiagai ar tuos, kurie gali iš karto vertinti kelių medžiagų vartojimą.
Diagnostikos tikslais rekomenduojama naudoti testų kasete kelioms (5–6 ar daugiau) medžiagoms. Įsigyjant testų kasetes reikėtų atkreipti dėmesį, į tai, kokių psichiką veikiančių medžiagų rinkinius jie nustato ir pasirinkti tuos, kurie atitinka dažniausiai naudojamas svaiginančias medžiagas konkrečioje vietovėje, švietimo ar pramogų įstaigoje, jeigu yra prieinami tokie duomenys ar informacija.
Tyrimui šlapimas paimamas į švarų plastikinį ar stiklinį indą. Testui atlikti reikia nedidelio kiekio šlapimo, kurio nereikia specialiai ruošti. Jeigu šlapimas ant testo lašinamas, reikalingi 2–4 lašai užlašinimui, jeigu reikia į šlapimą įmerkti indikacines membranas, šlapimo reikia kiek daugiau – 5–10 ml. Geriausia tyrimą atlikti šlapimo paėmimo dieną arba šlapimas iki 7 dienų gali būti saugomas 2–8 ºC temperatūroje.
Prieš atliekant tyrimą, šlapimą reikės kurį laiką palaikyti kambario temperatūroje. Atliekant tyrimą kasetėmis, prieš tai nusiplovus rankas, testo kasetė ir vienkartinė pipetė išimami iš įpakavimo. Šlapimo iš indelio pritraukiama į vienkartinę pipetę ir, laikant pipetę vertikaliai, maždaug 2–3 lašai šlapimo užlašinami tam skirtoje vietoje, dažniausiai tai yra nedidelis apvalus langelis.
Atliekant tyrimą juostelėmis, testas išimamas iš įpakavimo, nuimamas apsauginis dangtelis nuo tyrimo juostelių ir juostelės įmerkiamos į šlapimą iki atžymos. Svarbu, kad juostelė nebūtų įmerkta į šlapimą aukščiau nurodytos atžymos. Juostelės palaikomos šlapime apie 20 sekundžių ir išimamos. Testo rezultatai vertinami po instrukcijoje nurodyto laiko. Juostelės, išryškėjusios vėliau, nevertinamos.
Būtina įvertinti įvairius faktorius
Greitieji narkotikų nustatymo testai iš seilių turi savo privalumą – seilės paimamos gydymo įstaigos personalo akivaizdoje, nėra galimybės pateiktą iš namų atsineštą ar kito asmens šlapimą. Jie turi specialų laikiklį su kempinėle, kuri laikoma po liežuviu. Jai sudrėkus, seilės išspaudžiamos ant imunologinių juostelių ir vertinimas atliekamas, kaip ir šlapimo testų. Pavartojus opioidus, slopinama seilių sekrecija, todėl tais atvejais rekomenduojama tirti šlapimą.
Dažniausiai naujos kartos narkotikų nustatymo testai yra skirti 5–10 narkotinių medžiagų nustatyti šlapime, seilėse, o kai kurie ir prakaite, nuo rankų ir nuo paviršių: kokainui, amfetaminui, metamfetaminui, marihuanai, opiatams, benzodiazepinams, metadonu, ekstaziui, tricikliniams antidepresantams, barbitūratams. Galima įsigyti multitestą, naudojamą tik paviršiams ir rankoms testuoti.
Narkotinės medžiagos aplinkoje aptikimo testas identifikuoja 21 narkotiką: heroiną, metamfetaminą, hamfetaminą, amfetaminą, ekstazį / MDMA, metadoną, ketaminą, PCP, PMA, DMT, MDPV, mefedroną, PMMA, mCPP, MPA, bufedroną, MDPBP, katinoną, metkatinoną, metiloną, kokainą. Šis testas neaptinka marihuanos, sintetinių kanabinoidų, LSD, GHB, barbitūratų, flunitrazepamo, benzodiazepine, morfinų. Tačiau galima įsigyti specialų marihuanos aptikimo ant paviršių testą.
Nors šie narkotikų nustatymo testai yra aukščiausios kokybės ir didelio jautrumo, jų rezultatus rekomenduojama patvirtinti atliekant ir laboratorinius tyrimus gydymo įstaigoje, jei yra tokia galimybė. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad šiais testais neretai nustatoma ne konkreti psichiką veikianti medžiagą, o tik tam tikra šių medžiagų grupė. Pavyzdžiui, amfetamino grupės medžiagas nustatantis testas reaguos ir į metamfetaminą, ekstazį.
Tiesa, testas parodo tik ar asmuo 1–2 dienas prieš tyrimą vartojo narkotinių ar psichotropinių medžiagų. Todėl neigiamas testas nebūtinai reiškia, kad tos medžiagos nevartojamos. Taigi, naudojant testus, gaunami tik preliminarūs rezultatai. Esant teigiamiems preliminarinio tyrimo testais rezultatams, juos būtina kartoti, aptarti su gydytojais, esant reikalui atlikti medicininę apžiūrą ir laboratorinius tyrimus.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl testų naudojimo, turite klausimų dėl tinkamo testo pasirinkimo, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.