Greipfrutai ir jų sultys gali susargdinti: jie nepageidaujami naudojant kai kuriuos vaistus
Daugelis yra girdėję, kad naudojant kai kuriuos vaistus reikia atsisakyti greipfrutų. Tačiau retas žino, dėl kokių priežasčių šio vaisiaus ar jo sulčių vertėtų vengti, todėl į šį įspėjimą nekreipia dėmesio. Priežastys yra dvi: vienų vaistų poveikį greipfrutai ir jų sultys gali susilpninti, o kitų – sustiprinti. Tai gali sukelti pavojų sveikatai, nes vaistai arba neveiks taip efektyviai, kaip turėtų, arba iškils perdozavimo rizika. Be to, kai kuriais atvejais gali stipriau pasireikšti jų šalutinis poveikis.
Koks mechanizmas veikia?
Mokslininkai nustatė, kad greipfrutuose ir jų sultyse esantys biologiškai aktyvūs junginiai – furanokumarinai – neutralizuoja tam tikrus fermentus, kurie skaido kai kurias vaistų sudėtines dalis. Dėl to sulėtėja toksiškų medžiagų šalinimo ir metabolizmo procesai žarnyne bei kepenyse, iš virškinimo sistemos į kraują patenka daugiau vaistinės medžiagos, ji ilgiau ten išlieka. Padidėjus jos koncentracijai sustiprėja veikimas ir gali stipriau pasireikšti šalutinis poveikis.
Greipfruto ir šio fermento sąveika gali trukti net 24 valandas, o kai kuriems ir kelias paras. Tai priklauso ir nuo konkretaus asmens bendros organizmo būklės, kitų individualių savybių. Pavyzdžiui, dėl įvairių priežasčių kai kurių žmonių žarnyne vaistus skaidyti ir šalinti padedančio fermento yra mažiau, o kitų – daugiau. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad net nedidelis kiekis greipfrutų sulčių ar suvalgytų vaisių gali sumažinti minėtų enzimų kiekį. Išgėrus stiklinę sulčių jų gali sumažėti net 47 proc.
Pastarųjų metų mokslinės studijos atskleidė ir priešingą greipfrutų sulčių efektą, apie kurį iki šiol nebuvo žinoma – jos gali sumažinti kai kurių vaistų poveikį, ypač jei yra geriamos prieš pat naudojant vaistus ar tuojau po to. Nustatyta, kad greipfrutų sultys gali neigiamai paveikti tam tikrų baltymų, vadinamų vaistų transportuotojais, kurie padeda vaistų veikliajai medžiagai patekti į ląsteles, kad būtų įsisavinta, aktyvumą. Todėl mažiau vaisto patenka į kraują ir sumažėja jo veiksmingumas.
Kokie deriniai pavojingiausi?
Yra daugiau nei 100 pavadinimų įvairių grupių vaistų, kuriuos naudoti kartu su greipfrutų sultimis ar vaisiais pavojinga. Tarp jų yra cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti skirti medikamentai, jeigu juos vartojantis žmogus gers greipfrutų sultis, šių vaistų koncentracija kraujyje gali pavojingai padidėti, o kartu didėja ir šalutinis poveikis. Kitas pavyzdys – reguliuojantys kraujospūdį (jį mažinantys) vaistai, jei gersite ir juos, ir greipfrutų sultis, kraujospūdis gali nukristi pernelyg daug.
Greipfrutų sulčių rekomenduojama atsisakyti ir tiems, kuriems išrašyti kai kurių rūšių širdies ritmo sutrikimams gydyti skirti preparatai. Taip pat kai kurie vaistai nuo alerginių reakcijų, kai kurie antibiotikai, nuskausminamieji, tam tikri vaistai maliarijai, Krono ligai, nerimo sutrikimams gydyti, antidepresantai. Atidesni turėtų būti pacientai, kuriems skirti kai kurie vaistai po organų transplantacijų atmetimo reakcijai išvengti, erekcijos funkcijai atstatyti, onkologinėms ligoms gydyti.
Minėtas nepageidaujamas reakcijas sukelia ne visi šių grupių vaistai, o tik kai kurie. Yra vaistų, kurių poveikis sumažėja, tarp jų ir kai kurie sezoninių alergijų simptomams sušvelninti. Įtakos turi ir dozė, kuo ji didesnė, tuo labiau išauga pavojingų reakcijų tikimybė. Todėl prieš vartojant bet kuriuos vaistus būtina atidžiai perskaityti informacinius lapelius ar pasitarti su gydytoju, vaistininku. Jei negalite apsieiti be greipfrutų sulčių, vaisių, gydytojai dažniausiai gali pasiūlyti kitą vaistų alternatyvą.
Ką svarbu žinoti kiekvienam?
Tik retkarčiais geriant nedidelius kiekius greipfrutų sulčių ar valgant vaisių, daugumai žmonių rizika yra minimali. Tačiau visko pasitaiko, kai kuriems reakcija gali pasireikšti stipriau, todėl reikia būti atidiems. Vaistų, kurių derinys su greipfrutų sultimis yra rizikingas, informaciniuose lapeliuose visada nurodoma, kokį kiekį šių vaisių sulčių gerti yra saugu. Riziką sumažina atsargumo priemonės, tokios kaip kiek įmanoma ilgesni laiko intervalai tarp mėgstamo gėrimo ir vaistų naudojimo.
Kai kurie šaltiniai nurodo, kad panašiu poveikiu kaip greipfrutų pasižymi kai kurie kiti citrusiniai vaisiai, tarkime, kartieji Sevilijos apelsinai, iš kurių paprastai gaminamas džemas. Taip pat egzotiški vaisiai pomelos, tangelos (pomelos ir tanžerino hibridas), mineolos. Vertėtų ir prieš perkant ar geriant įvairių vaisių sultis įsitikinti, ar jose nėra greipfrutų, jų gali būti citrusinių ar kitų sulčių mišinių sudėtyje. O jeigu vis dėl to sultis geriate, vaisius valgote, rekomenduojama stebėti savo savijautą, simptomus.
Pajutę nerimą keliančius pokyčius, lėtinių ir kitų ligų paūmėjimą nedelsiant kreipkitės į sveikatos priežiūros įstaigą. Medicininėje literatūroje aprašomi atvejai, kai ignoravę įspėjimus ir vartodami vaistus, mažinančius cholesterolio koncentraciją arba skirtus gydyti hipertenzijai, kartu kasdien po kelias stiklines gėrę greipfrutų sultis, valgę vaisius asmenys patyrė pavojingas gyvybei komplikacijas. Nors tokie atvejai yra reti, geriau nerizikuoti ir pasikonsultuoti su medikais.
Tai įdomu
Tai, kad greipfrutų sultys gali sutrikdyti kai kurių vaistų skaidymą ir įsisavinimą, nustatyta per atsitiktinumą dar 1989 m. Vienas gydytojas, tyrinėdamas vaistų kraujospūdžiui reguliuoti ir alkoholio sąveiką, degtinę skiedė greipfrutų sultimis, kad ne taip stipriai jaustųsi nemalonus skonis. Po kurio laiko eksperimentuotojas netikėtai pastebėjo, kad šios sultys gerokai padidino minėtų vaistų poveikį. Kaip veikia šis mechanizmas, nustatyta atlikus išsamesnius tyrimus.