Gastroezofaginis refliuksas nėštumo metu gali pasireikšti ir sutrikusiu virškinimu
Aut. Teodora Vaitkutė
Daugiau nei pusę, o kai kurių šaltinių duomenimis net du trečdalius vaikelio besilaukiančių moterų vargina gastroezofaginis refliuksas. Šis virškinimo sutrikimas gali pasireikšti arba nėštumo pradžioje, arba antroje jo pusėje, tačiau yra nėščiųjų, kurioms nemalonūs simptomai – raugėjimas, pykinimas, deginimo, sunkumo ir pilnumo jausmas, pilvo pūtimas tampa kasdieniu iššūkiu beveik visus devynis mėnesius. Dauguma jų iki tol nebūna susidūrusios su šia problema.
Lemia hormonų pusiausvyros ir mechaniniai pokyčiai
Gastroezofaginiu refliuksu vadinamas sutrikęs stemplės apatinio sfinkterio, apvalios raumeninės juostos, saugančios, kad skrandžio turinys nepatektų į stemplę, darbas. Jis atsiveria ryjant vos 0,5–1 sekundės ir iškart po to vėl sandariai užsidaro. Kai sfinkteris, kuris veikia tarsi vožtuvas, susitraukia nepakankamai, maistas, susimaišęs su skrandžio rūgštimis, iš skrandžio keliauja atgal į stemplę ir ją dirgina. Ilgainiui prasideda gleivinės uždegimas, gali atsirasti erozijų (smulkių žaizdelių).
Nėštumo metu gastroezofaginis refliuksas gali atsirasti dėl kelių priežasčių, jį gali lemti hormonų pusiausvyros ir mechaniniai pokyčiai. Šiuo laikotarpiu nėščiosios organizme padidėja hormonų estrogeno ir progesterono kiekis, o jie atpalaiduoja raumenis, taip pat ir stemplės, ir sfinkterio. Dėl to jis nebegali tinkamai atlikti vožtuvo funkcijos. Atsipalaidavus raumenims maistas stemple juda lėčiau, ilgiau virškinamas skrandyje. Be to, nėščių moterų stemplės gleivinė tampa jautresnė.
Įpusėjus nėštumui, kai vaisius paauga, padidėja gimda, sustiprėja spaudimas skrandžiui, kitiems pilvo vidaus organams. Nėščiajai vienu kartu suvalgius daugiau maisto ar po valgio iš karto atsigulus, būnant pasilenkus, skrandžio turinys stumiamas atgal į stemplę. Tai sukelia graužimą už krūtinkaulio, rūgštumą, nemalonų skonį burnoje. Gali atsirasti užkimimas, įkyrus sausas kosulys, krenkštimas, gerklės perštėjimas, skausmas krūtinės srityje ar viršutinėje pilvo dalyje.
Tos besilaukiančios vaikelio moterys, kurios ir iki nėštumo turėjo padidintą skrandžio rūgštingumą, jau sirgo gastroezofaginio refliukso liga ar turėjo stemplės išvaržą, dažniau jaučia būklės paūmėjimą. Joms simptomai gali būti stipresni ir jaučiami nuo pat nėštumo pradžios. Šios nėščiosios turėtų būtinai pasikonsultuoti su gydytoju gastrenterologu, nes negydomas gastroezofaginis refliuksas , ypač jei jį lydi stemplės gleivinės uždegimas, gali sukelti stemplės susiaurėjimą, rijimo sutrikimus.
Jeigu simptomų nepavyko išvengti, įmanoma sušvelninti
Jei išvardintų negalavimų nepavyko išvengti, juos galima bent jau sušvelninti, tačiau tam kurį laiką reikės pakeisti kai kuriuos savo įpročius. Nėščiosioms, kurios jaučia refliukso požymius, rekomenduojama valgyti mažesnėmis porcijomis, bet dažniau, valgymo metu nevartoti skysčių, atsigerti tarp valgymų. Svarbu valgant neskubėti, gerai sukramtyti kiekvieną kąsnį, daryti nedideles pauzes. Nepatartina gausiai užkandžiauti prieš pat einant miegoti, bent jau kelias valandas.
Būsimosioms mamytėms gali tekti atsisakyti kai kurių produktų, bet tai nedidelė kaina, nes savijauta paprastai tai padarius pastebimai pagerėja. Pirmiausia iš valgiaraščio vertėtų išbraukti šokoladą, vengti riebaus, aštraus, kepto, rūkyto, gausiai prieskoniais pagardinto maisto, natūralios rūgšties turinčių citrusinių vaisių ir jų sulčių, pomidorų ir jų sulčių, kitų gaminių su pomidorais, česnakų, svogūnų, mėtų, taip pat gazuotų gaiviųjų gėrimų ir gazuoto mineralinio vandens, gėrimų su kofeinu – kavos, juodos, žalios arbatos ir pan.
Pavalgius pravartu kurį laiką neskubant pasivaikščioti, nes tai paspartina virškinimą, pasėdėti tiesia nugara arba pastovėti, nebūti pasilenkus. Padeda ir tai, kad vilkimi nespaudžiantys, neaptempti drabužiai. Nėštumo metu svarbu maitintis sveikai, stengtis nepriaugti per daug svorio – papildomi kilogramai dar labiau pablogina būklę esant refliukso simptomams. Miegant galima pasidėti keletą pagalvių, kad viršutinė kūno dalis būtų pakelta šiek tiek aukščiau. Yra duomenų, kad geriau miegoti ant kairiojo šono, nes taip mažiau spaudžiamas skrandis.
Kentėti ir laukti gali būti pavojinga ir mamai, ir vaikeliui
Jeigu refliukso simptomų atsiranda jau nėštumo pradžioje, tikėtina, kad jie nėštumo eigoje tik stiprės, todėl verta pasikonsultuoti ir su gydytoju gastroenterologu. Devyni mėnesiai – ne toks trumpas laiko tarpas, todėl neverta kentėti ir laukti. Ilgainiui gali būti pažeidžiamos gerklos, atsiranda blogas burnos kvapas, apnašos ant liežuvio. Pasunkėja ir net tampa skausmingu rijimas. Ilgalaikis skrandžio rūgščių poveikis sukelia dantų ėduonį, pažeidžia jų emalį. Gali atsirasti miego sutrikimų.
Neužmirškite, kad pasikartojančius rėmens simptomus gali nulemti skrandžio, stemplės ar dvylikapirštės žarnos ligos – opaligė, stemplės, skrandžio uždegimai, polipai, navikai. Taip gali atsitikti sergant cukriniu diabetu sulėtėjus peristaltiniams stemplės judesiams, Zollinger-Ellison sindromu, kai skrandis gamina didelį druskos rūgšties kiekį. Gydytojas atliks tyrimus, kad atmestų ar patvirtintų šias diagnozes. Kuo anksčiau šios ligos bus nustatytos ir pradėtos gydyti, tuo mažesnė komplikacijų rizika.
Be to, refliuksą gali išprovokuoti nervų sistemos dirginimas sergant šlapimo takų infekcijoms, alergijomis, inkstų, psichikos, nervų sistemos ligoms. Stemplės rauko veiklą reguliuoja autonominė nervų sistema. Nustatyta, kad kai ji yra paveikta streso, įtampos, nerimo, kurie ypač pirmojo nėštumo metu dažnai pasitaiko nėščiosioms, nebepajėgia tinkamai atlikti savo funkcijos. Patiriant stresą didėja ir skrandžio rūgštingumas, kuris irgi yra viena iš galimų refliukso priežasčių.
Yra situacijų, kai vizitą į gydymo įstaigą neščiosioms atidėlioti pavojinga: tai būtina padaryti nedelsiant, kai refliukso simptomai vargina kiekvieną dieną, jeigu dėl jų pabundate naktį, pasunkėjus rijimui, tarsi kažkas būtų įstrigę gerklėje, esant įkyriam kosuliui, atsiradus dusuliui, spaudimui krūtinės srityje, jeigu išmatos tampa tamsios spalvos, kuomet dažnai ar stipriai skauda pilvą. Specialistas patars, kokios priemonės, preparatai nepakenks būsimajai mamai, dar negimusiam vaikeliui ir padės pasijusti geriau.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl priemonių nėšumo metu naudojimo, turite kitų klausimų dėl jų pasirinkimo, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.