Šaltalankis – gamtos multivitaminas
Šaltalankio uogos – tai bene geriausia, ką mums gali pasiūlyti gamta. Pažengus medicininiams tyrimams, mokslininkai atranda vis daugiau šio nuostabaus augalo savybių ir įtraukia šaltalankį į naujų sveikatinimo produktų sudėtis. Hippophae rhamnoides, dar kitaip žinomo kaip šaltalankio, uogų savybes žmonės pastebėjo daug anksčiau nei jas nustatė mokslas. Įvairios kultūros šaltalankio uogas naudoja jau tūkstančius metų.
Šaltalankių naudingosios savybės minimos dar senovės graikų darbuose. Mite apie sparnuotąjį arklį Pegasą rašoma, jog jo kailis ypatingai žvilgėjo, nes šis buvo šeriamas šaltalankių lapais ir uogomis. Greičiausiai šios legendos kilmę galima sieti su tuo, jog geriausių Graikijos žirgų mitybos pagrindą sudarė šaltalankiai. Taigi graikai buvo susipažinę su šaltalankio nauda ir naudojo jį ne tik kaip pašarą gyvuliams, bet ir savo bendrai fizinei savijautai palaikyti.
Šaltalankių maistingosios medžiagos buvo žinomos ir svarbios Kinijos bei Indijos medicinoje. Įprastai jis buvo naudojamas normaliai imuninei, virškinimo sistemai, širdies veiklai bei odos būklei palaikyti.
Šaltalankio sudėtis turtinga vitaminais, mineralais bei biologiškai aktyviomis medžiagomis, taip pat reikalingomis ir gerai žmogaus savijautai palaikyti. Liaudies medicinoje buvo naudojamos ne tik uogos, bet visos šaltalankių dalys. Bet, žinoma, didžiausia naudingųjų savybių koncentracija sukaupta šaltalankių uogų sultyse ir aliejuje.
Šaltalankio uogos – gamtos multivitaminai
Kiekvieną rudenį šaltalankio krūmus nusėja smulkios, sodriai oranžinės spalvos, rūgščios uogos, kuriomis pasidengia visos krūmo šakelės. Uogų spalvą nulemia sudėtyje esantys karotenoidai.
Hippophae rhamnoides uogos pasižymi gausybe biologiškai aktyviųjų medžiagų (kurių mokslininkai nustatė apie 200 skirtingų rūšių). Dėl šios priežasties šaltalankį sunku prilyginti kuriam nors kitam vaisiui ar uogai.
Platus vitaminų ir kitų veikliųjų medžiagų arsenalas lemia ir įvairias panaudojimo sritis. Pagrindinės yra šios:
-
maistui praturtinti – uogose gausu vitaminų bei kitų veiklių medžiagų. Verta prisiminti, jog sutrintose ar sušaldytose šaltalankio uogose vitaminai bei kitos naudingos medžiagos išlieka iki kito pavasario. Todėl vertėtų dažniau jas naudoti mūsų virtuvėse, nes iš uogų galima pasigaminti įvairių gėrimų, išsivirti uogienių, drebučių, džemų, sirupų, kisielių ar pasiruošti padažų maistui gardinti;
-
kosmetikoje – šaltalankio uogose esantys aliejai plačiai naudojami kosmetikos produktų gamyboje;
-
sveikatinimui – šioje srityje šaltalankio naudingųjų medžiagų panaudojimas yra plačiausias.
Štai kelios rekomendacijos, kuomet patartina pasitelkti šaltalankio pagalbą:
-
Imuninei sistemai ir natūraliai organizmo apsaugai. Ypač naudinga vartoti šaltuoju metų periodu;
-
Kuomet organizme yra vitaminų trūkumas (mitybai praturtinti natūraliais vitaminais);
-
Virškinimui palaikyti (tačiau, sergant skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opalige nepatartina valgyti žalių uogų ar gerti sulčių. Neapdorotus šaltalankio produktus geriau rinktis sumažėjus skrandžio rūgštingumui, žarnyno veiklai palaikyti arba esant vidurių užkietėjimui. Apskritai, vaisių išspaudose gausu ląstelienos, todėl tai padeda palaikyti normalų virškinimą);
-
Širdies ir kraujagyslių sistemai palaikyti (šaltalankių uogos yra turtingas augalinis omega riebiųjų rūgščių šaltinis);
- Odai (padead palaikyti odos drėgmę).
Šaltalankio sudėtyje slypi turtingas ir platus naudingųjų medžiagų kokteilis:
-
Omega 3, 6, 7 ir 9
-
Antioksidantai - vitaminai A, C ir E
-
B grupės vitaminai
-
Vitaminai D ir K
-
Flavonoidai
-
Mineralai
-
Ir daugelis kitų
Šaltalankių vartojimo rekomendacijos:
Šaltalankių uogos yra labai maistingos, tačiau gana rūgščios. Jų sultys būna labai koncentruotos, todėl prieš vartojimą rekomenduojama jas atskiesti virintu vandeniu, galima saldinti medumi. Taip pat galima maišyti su obuolių ar vynuogių sultimis. Dėl stiprios koncentracijos šaltalankių uogų nepatariama valgyti žmonėms, turintiems virškinamojo trakto opų ar sergantiems šlapimo pūslės akmenlige, viduriuojant, sergant kepenų ir kasos ligomis.
Ypatingai šaltalankių produktus rekomenduojama vartoti intensyvia veikla užsiimantiems žmonėms, sportininkams, senjorams, diabetikams.
O apskritai, šaltalankių uogos gali būti valgomos visus metus. Viskas priklauso nuo jūsų, kokį jų išlaikymo variantą pasirinksite, nes išties uogas galima apdoroti ne vienu būdu - šaldyti, džiovinti, konservuoti, gaminti sirupus, uogienes.
Tačiau, jei neturite galimybės vartoti šviežių šaltalankio uogų ir pasiruošti jų ilgesniam vartojimui, elektroninėje vaistinėje manovaistine.lt galite įsigyti maisto papildų.
,,SUPERFOODS Hippophaes“ - tai maisto papildai, kuriuose gausu kokybiško šaltalankių uogų sėklyčių aliejaus, kuris išgaunamas specialiu inovatyviu gamybos būdu. Aliejus išgaunamas ne iš viso vaisiaus, o tik iš viduje esančių sėklyčių, nes jose yra didžiausia naudingųjų medžiagų koncentracija. 1 kapsulėje yra sukoncentruotos net 400 uogų naudingosios savybės!