Daržovių sultys – vitaminų šaltinis jūsų organizmui
Laikas išsispausti šviežių sulčių ir jomis atgaivinti organizmą. Sultyse esantys vitaminai ir mineralai padės palaikyti stiprų imunitetą. Pagal sulčių savybes galima atsirinkti tas, kurios jums bus naudingiausios ir reikalingiausios – tiesa, svarbu pasirinkti teisingai, nes, pavyzdžiui, jei paūmėjusi skrandžio opa, gerti šviežias sultis ar valgyti morkas reikėtų saikingai.
Burokėlių sulčių galia
Burokėlių sultys nėra itin skanios, tačiau turi išskirtinę vertę. Nuo seno populiarų burokėlių, morkų ir ridikų sulčių mišinį patariama gerti nusilpus organizmui (keletą mėnesių geriama po 1-2 šaukštus kasdien prieš valgį). Šiems šakniavaisiams gamta dovanojo baltymų, angliavandenių, riebalų, organinių rūgščių, ląstelienos, pektinų, karotino, daug vitaminų, įvairių mikroelementų. Burokėliai organizmą papildo geležimi, manganu, nikeliu, variu, boru, stronciu. Jodo burokėliai turi daugiau nei kitos daržovės, o šis itin svarbus normaliai pažinimo funkcijai palaikyti, taip pat jodas reikalingas normaliai energijos apykaitai, nervų sistemos veiklai, odos būklei. Be to, burokėliuose esanti geležis padeda palaikyti normalią raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, o unikalus natrio ir kalio santykis 10:1 padeda palaikyti normalią raumenų, nervų sistemos veiklą bei normalų kraujospūdį.
Sultyse esančios biologiškai aktyvios organinės medžiagos (betaninas, betainas) padeda palaikyti normalią homocisteino – didelės įtakos sveikai kraujotakos sistemai turinčio baltymo – apykaitą. Jei kankina padidėjęs kraujo krešumas, sergate gastritu, opalige, šviežias sultis ir burokėlius reikėtų vartoti saikingai.
Salierai – kalio ir natrio šaltinis
Salierai turi daug organizmui naudingų vitaminų ir mineralų: šakniastiebiuose gausu angliavandenių, riebalų, baltymų, organinių rūgščių, įvairių vitaminų, mineralinių druskų – ypač daug natrio ir kalio, kuris, kaip minėta, padeda palaikyti normalią raumenų, nervų sistemos veiklą. Dėl ypatingų savybių salierai tinka dietinei mitybai – ypač tada, kai valgoma mažai daržovių. Salierų ir morkų mišinyje esančios medžiagos palaiko ne tik normalią nervų sistemos veiklą, bet ir yra naudingos regėjimui.
Sveikuoliškų sulčių galima pasiruošti ir iš salierų lapų. Juose yra net 11 kartų daugiau kalio nei gumbuose. Karotino kiekiu salierai nenusileidžia burokėliams, morkoms, špinatams. Lapuose yra 30 kartų daugiau vitaminų ir 50 kartų daugiau karotino nei šakniavaisiuose.
Morkų sultys – ne tik akių šviesai
Morkų sultys labai maistingos, papildo organizmą naudingomis medžiagomis, palaiko apetitą, normalizuoja virškinimą.
Kasdien galima išgerti nuo 0,5 iki 3 l morkų sulčių. Morkų sultyse daug karotino (provitamino A, kuris padeda palaikyti normalią geležies apykaitą, normalią odos būklę, padeda išsaugoti normalų regėjimą) ir kitų vitaminų (B1, B2, B3, B6, C, D, E, K, PP), kalio, kalcio, kobalto, geležies, vario, jodo, fosforo druskų ir fermentų, daug augalinio insulino, iki 9 procentų cukraus.
Morkų sultys taip pat gali padėti palaikyti normalų apetitą bei virškinimą. Kelias savaites kasdien reikėtų išgerti po 0,5 l sulčių. Sumaišytos su medumi, sultys yra naudingos peršalus.
Paruoštas tarkuotas morkas reikia tuojau pat valgyti, o sultis – gerti, nes šviesos veikiamas karotinas skyla. Nuskustas morkas geriau laikyti inde be vandens, pridengtas švariu drėgnu audiniu, ne ilgiau kaip 2-3 val. Vandenyje greičiau suyra vitaminas C, prarandama mineralinių druskų. Tiesa, konservuotos sultys ne mažiau vertingos už šviežias. Vartojant labai daug morkų sulčių, oda gali įgauti gelsvą atspalvį, tačiau tai visiškai nepavojinga: nustojus gerti sultis, odos geltonis greitai išnyksta.
Sultis svarbu gerti tinkamu dienos metu
Tyrimai rodo, kad sultis geriausia gerti rytais, dar nepapusryčiavus – taip iš jų gausite maksimalią naudą. Sultyse esančios maistingos medžiagos tokiu būdu bus pasisavintos greičiau, nei geriant sultis kartu su maistu. Jei prieš pusryčius išgerti šviežiai spaustų sulčių nėra laiko, stenkitės pasirinkti bent pirmąją dienos pusę – sultyse yra kompleksinių angliavandenių, kurie dienai suteiks energijos. Antrąją dienos pusę patariama gerti žalių daržovių arba vaisių ir daržovių mišinio sultis.
Geriate kavą? Įsitikinkite, kad sultis vartosite bent valandą prieš arba po kavos gėrimo pertraukėlės, nes kavos rūgštingumas gal panaikinti šarminį sulčių poveikį. Žinoma, idealiu atveju geriausia būtų kavą pakeisti sultimis – jos suteiks ne mažiau energijos, nei kofeinas.
Žinoma, bet kokiu atveju šviežios sultys organizmui gali atnešti didelės naudos – kad ir kokiu paros metu jas gertumėte. Tik verta pasirinkti tinkamai ir pasistengti iš sulčių išgauti visą naudą – tada organizmas stiprybės pasisems visam ateinančiam šaltajam sezonui!