Koronavirusas grįžta
Nors Lietuvoje dar pavasarį panaikinta prieš tai buvusi ekstremalioji situacija dėl koronaviruso infekcijos išsiplėtimo šalyje grėsmės, o kaukių dėvėjimas ir saviizoliacija nebeprivalomi, tačiau pats virusas niekur nedingo. Šaltuoju periodu atsparumas ligoms mažta, sparčiai kimba įprastos peršalimo ligos, o Covid-19 jau tampa viena iš jų. Apie sunkias šios ligos formas bei liūdnas, ilgai nepraeinančias šios ligos pasekmes girdime nuolat, tad saugotis verta. Ką daryti, kad sumažintume riziką užsikrėsti pavojinguoju virusu?
Kodėl svarbu dėvėti kaukę?
Siekdami apsisaugoti nuo koronaviruso ir apsaugoti kitus, jei to nežinodami patys esame užsikrėtę, apsaugines kaukes dėvėti turime. Medicinines arba medžiagines – šiuo metu galime rinktis savo nuožiūra. Abi alternatyvos tinkamos, jei tik teisingai jas dėvime. Vis dar galime pamatyti žmonių, kurie jomis dengia tik burną ar jos dalį. Kai kurie vienkartines kaukes naudoja daug kartų, netinkamai jas užsideda ar nusiima, o tai ženkliai padidina užsikrėtimo riziką.
Ekspertai rekomenduoja - kiekvienas žmogus, dėvintis kaukę, privalo pilnai uždengti tiek burną, tiek nosį, svarbu, kad ji gerai priglustų. Be to, siekiant užtikrinti aukščiausią saugumą, negalima liesti jos rankomis, išskyrus raištelius. Jeigu to išvengti nepavyko, rankas reikia kruopščiai nuplauti ar dezinfekuoti dezinfekcine priemone. Taip pat ekspertai įspėja, kad kaukėms sudrėkus, jas rekomenduojama keisti kas 4 valandas, o po kiekvieno naudojimo vertėtų išmesti.
Jeigu kaukę žmogus dedasi siekdamas apsaugoti ne save, o kitus, ją užsidėjus ir keletą kartų, jei bus įsitikinęs, kad ant kaukės nepateko virusas, apsauga išliks, nors ir ne tokia efektyvi. Tačiau jei priklausote rizikos grupei, to daryti nepatartina, net jei kurį laiką kaukę laikysite saulėje ar automobilyje. Medicininė kaukė suteikia tik dalinę apsaugą, kuri siekia 30 – 50 proc. Visgi ją dėvint ir sergančiam, ir galinčiam užsikrėsti asmeniui, viruso transmisija sumažėja net 10 kartų.
Medžiaginės kaukės, respiratoriai ir skydeliai
Manoma, kad tinkamai pagamintos medžiaginės kaukės viruso perdavimo galimybę sumažina 7 kartus, kai jas dėvi tiek sergantis, tiek ir sveikas asmuo. Tokios kaukės turi būti pasiūtos iš trijų medžiagos sluoksnių – tankaus audinio arba dviejų sluoksnių su vidine kišenėle trečiam sluoksniui įdėti, turi sugerti drėgmę. Ši kaukė turi būti vientisa, nepermatoma, be skylių, uždengti nosį ir burną. Ją reikia keisti, kai sudrėksta, o skalbti ne rečiau kaip kartą per dieną karštame vandenyje su muilu ar skalbikliu.
Respiratoriai palyginus su medicininėmis ar siūtomis kaukėmis yra nepalyginamai efektyvesni. Jų efektyvumas siekia 90–95 proc. Respiratorius rekomenduojama dėvėti sveikatos sektoriaus darbuotojams, patiriantiems didžiausią riziką užsikrėsti. Siūloma naudoti daleles filtruojančius respiratorius FFP2 arba FFP3, kurie gali būti naudojami ne ilgiau kaip 8 valandas. Galima rinktis ir daugkartinio naudojimo kaukes-respiratorius su keičiamu filtru.
Kartu su respiratoriumi siūloma naudoti ir apsauginį skydelį, nes dėvint abi priemones kartu apsauga padidėja.
Kaip teisingai naudoti kaukę?
-
Prieš liesdami kaukę nusiplaukite rankas;
-
Patikrinkite ar kaukėje nėra skylių;
-
Raskite priekinę kaukės pusę, kurioje yra metalo gabaliukas arba standus sulenkimas;
-
Įsitikinkite, kad spalvota kaukės pusė yra išorėje;
-
Metalinę dalį ar standų sulenkimą priglauskite prie nosies, kad gerai priglustų;
-
Kaukė privalo uždengti burną, nosį ir smakrą;
-
Įsitikinkite, kad tarp kaukės ir veido nėra tarpų;
-
Venkite veidą liesti rankomis;
-
Kaukę nusiimkite suėmę už galinių raištelių;
-
Patraukite nuo veido ir laikykite toliau nuo savo aprangos;
-
Iškart išmeskite panaudotą kaukę į užsidarančią šiukšliadėžę.
Ką daryti susirgus?
Koronaviruso, kaip ir kitų virusų sukeltų infekcijų atvejais gydymas yra simptominis. Tai reiškia, kad namų vaistinėlėje būtina turėti karščiavimą mažinančių vaistų, tačiau juos gydytojai rekomenduoja naudoti tik temperatūrai pakilus aukščiau nei iki 38,5 laipsnio C. Taip pat būtina gerti kuo daugiau skysčių. Jeigu skauda gerklę, vargina kosulys, sloga – kaip ir įprastų peršalimų metu, naudokite įvairius šiuos simptomus lengvinančius preparatus. Patartina turėti čiulpiamų ir purškiamų vaistų nuo gerklės skausmo, vaistų nuo kosulio, lašų ar purškalų nuo slogos. Vyresnio amžiaus gretutinių ligų turintiems asmenims pravartu įsigyti pulsoksimetrą, prietaisą, matuojantį deguonies kiekį kraujyje. Jeigu tampa sunku kvėpuoti, jaučiamas spaudimas krūtinės srityje, nekrenta temperatūra ir bendra savijauta blogėja, būtina skubiai kviesti greitosios pagalbos medikus.
Jei reikia konsultacijos ar patarimo pasirenkant apsaugos ar gydymo priemones Jums mielai patars ,,MANO vaistinės“ specialistai.