Antibiotikai turi būti vartojami saikingai
Lapkričio 18–ąją minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Pirmą kartą ji paminėta 2008 metais. Pagrindinis pirmosios Europos supratimo apie antibiotikus dienos tikslas – paskleisti žinią visuomenei apie bereikalingo antibiotikų vartojimo sustabdymo svarbą ir būtinybę. Žinia itin svarbi dėl bakterijų atsparumo šiems vaistams nuolatinio didėjimo. Pasak Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės Karolinos Rušinskienės, menkos visuomenės žinios apie netinkamo antibiotikų vartojimo pasekmes yra vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių vis didėjantį bakterijų atsparumo šiems vaistams vystymąsi.
Atsparumas ligoms – visuotinė problema
Bakterijų atsparumo didėjimas tampa itin aktualia visuomenės sveikatos problema dar ir todėl, kad antibiotikų vartojimo kultūra Europoje ir Lietuvoje yra ydinga. Viena iš netinkamo antibiotikų vartojimo formų – savigyda. Lietuvoje šis reiškinys yra gana paplitęs. Daugelis mano, kad antibiotikų likučius galima suvartoti susirgus kitą kartą, tačiau antibiotikai yra vaistai, kurie turi būti skiriami konkrečiai infekcijai gydyti. Vartojant antibakterinius vaistus savo nuožiūra, galima pabloginti esamą sveikatos būklę.
Perteklinis vaistų vartojimas ateityje apsunkins gydymą. „Antibiotikai praranda savo efektyvumą tokiu tempu, kad laikui bėgant galime likti „beginkliai“ prieš bakterines infekcijas (plaučių uždegimą, tuberkuliozę ir kitas ligas). Grėsmę didina ir tai, kad antibakteriniai vaistai yra vartojami sergant virusinėmis infekcijomis (peršalimu, gripu ir pan.). Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos sudaro apie 50 procentų visų populiacijoje pasitaikančių ligų ir apie 75 proc. visų vaikų ligų. Apie 90 proc. visų peršalimo ligų sukelia kvėpavimo takus pažeidžiantys virusai, kurių antibiotikai neveikia“, - sako K. Rušinskienė.
Mediciniškai įrodyta, kad jokia žmonių grupė negali išgyventi be antibiotikų, tačiau gausus ir neteisingas antibiotikų vartojimas turi būti mažinamas, siekiant pristabdyti atsparumo vystymąsi. Efektyviausias būdas tai padaryti – antibiotikus vartoti tinkamai ir pagrįstai.
Kaip pasirūpinti savo organizmu?
- Pirmiausia pasirūpinkite subalansuota mityba, kurioje netrūktų tokių vitaminų ir mineralų kaip vitaminas D, vitaminas C, cinkas, omega rūgštys. Vitamino D gausu riebioje žuvyse, kiaušiniuose, omega rūgščių yra randama lašišoje, riešutuose. Vitaminą C rasite geltonose paprikose, broliuose, kiviuose. Tačiau kai kada su maistu visų reikalingų medžiagų gauti nepavyksta, todėl gali būti vartojami maisto papildai.
- Be subalansuotos mitybos svarbu gerti pakankamą kiekį vandens.
- Užtikrinkite miego kokybę. Specialistai primygtinai rekomenduoja eiti miegoti ir keltis tuo pat metu. Ilgalaikis miego trūkumas ar režimo nebuvimas gali sumažinti organizmo atsparumą.
- Daug reikšmės turi gerosios bakterijos. Jų gausu raugintuose kopūstuose, varškėje, jogurte.