Gestacinis diabetas: nereikia pulti į paniką, bet įpročius ir gyvenimo būdą teks keisti
Gestacinis diabetas – tai nėštumo metu pasireiškiantis angliavandenių apykaitos sutrikimas, dėl kurio kraujyje padidėja gliukozės kiekis. Pastaraisiais metais tokių atvejų daugėja, manoma, kad su šia problema susiduria net iki 20 proc. kūdikio besilaukiančių moterų. Gera žinia, kad gestacinis diabetas praeina po gimdymo. Tačiau tai padidina riziką vėliau gyvenime susirgti antrojo tipo diabetu.
Specifiniai simptomai nėra ryškūs
Kai kurių moterų organizmas nėštumo metu išskiria nepakankamai insulino, kontroliuojančio gliukozės kiekį kraujyje ir padedančio reguliuoti maisto medžiagų apykaitą. Kita galima priežastis – nėščiajai išsivysto laikinas atsparumas insulinui. Tai susiję su kasos veiklos, hormonų pusiausvyros pokyčiais šiuo gyvenimo laikotarpiu. Įtakos gali turėti ir pasikeitę įpročiai – gausiau, ne taip sveikai valgoma, mažėja fizinis aktyvumas.
Dažniausiai gestacinis diabetas nustatomas 24–28 nėštumo savaitę. Specifiniai simptomai pasireiškia retai arba būna neryškūs, todėl gydytojai paprastai skiria tyrimą šiam sutrikimui nustatyti įvertinę individualius rizikos faktorius ar profilaktiškai. Požymiai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį yra nuovargis, padidėjęs troškulys, dažnas šlapinimasis, sutrikęs regėjimas, pykinimas ir vėmimas. Gali pablogėti apetitas, sumažėti svoris.
Atidžiau stebėti savo savijautą turėtų nėščiosios, kurių kraujospūdis, cholesterolio kiekis padidėjęs, šeimoje, artimųjų tarpe yra sergančių diabetu, kurios turi antsvorį, yra fiziškai neaktyvios, nėštumas daugiavaisis, pagimdė daugiau nei 4 kilogramų svorio kūdikį, ankstesnių nėštumų metu sirgo gestaciniu diabetu, patyrė persileidimą dėl neaiškios priežasties arba pagimdė anksčiau laiko. Taip pat sergant policistiniu kiaušidžių sindromu. Didesnė gestacinio diabeto rizika yra vyresnėms nei 35 metų amžiaus nėščiosioms.
Gestacinis diabetas: kodėl svarbu diagnozuoti kuo anksčiau
Jei atlikus tyrimą cukraus kiekis būsimosios mamytės kraujyje viršija 5,1 mmol/l, diagnozuojamas gestacinis diabetas ir moteris siunčiama gydytojo endokrinologo konsultacijai. Jis, įvertinęs indikacijas, sprendžia, ar moteriai skirti gydymą insulinu nėštumo laikotarpiu. Gliukozė iš motinos kraujo lengvai pereina per placentą ir stimuliuoja vaisiaus kasą, kuri išskiria daugiau insulino ir skatina vaisiaus augimą.
Gydant insulinu išvengiama galimų komplikacijų, keliančių pavojų vaisiui, tokių kaip sulėtintas plaučių formavimasis, pernelyg didelis svoris. Kai vaisius labai didelis, išauga tikimybė, kad mama pati nepagimdys, prireiks cezario operacijos, didėja gimdymo traumų rizika. Esant poreikiui, gali būti skiriama ir gydytojo dietologo konsultacija, jis padės pakeisti mitybos įpročius, susidėlioti tinkamą valgiaraštį, pasidalins praktiniais patarimais.
Besilaukiančioms moterims, kurioms nustatomas šis sutrikimas, dažniau nei sveikoms atliekamas vaisiaus ultragarsinis tyrimas, kuris leidžia įvertinti vaisiaus vystymąsi, vandenų kiekį. Būdinga, kad kai nėščioji serga gestaciniu diabetu, vaisiaus vandenų kiekis būna padidėjęs. Vaisiaus, kuris gamina daugiau insulino, kraujyje po gimimo gali būti mažas gliukozės kiekis, todėl naujagimiui gali prireikti specializuotos pagalbos.
Matavimo režimas ir siektini rodikliai
Svarbu gestacinį diabetą nustatyti kuo anksčiau ir laikytis gydytojų rekomendacijų, nenumoti į jas ranka. Gestacinis diabetas gali būti dviejų tipų, pirmasis pakankamai efektyviai valdomas pakeitus mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius, o antrasis gydomas insulinu ar kitais medikamentais. Diagnozavus šį gestacinio diabeto tipą teks apsišarvuoti kantrybe ir likusį nėštumo laiką nuolat tikrinti gliukozės lygį, leistis arba gerti vaistus.
Nepriklausomai nuo to, ar gestacinis diabetas koreguojamas keičiant įpročius, ar naudojant medikamentus, reikia atidžiai stebėti gliukozės rodiklius: jos kiekis nevalgius neturi viršyti 5,3 mmol/l, valandą po valgio – 7,8 mmol/l, 2 val. po valgio 6,7 mmol/l. Gliukozės kiekį kraujyje matuoja specialus matuoklis, kuriuo matuoti reikia kelis kartus per dieną, nes reikia stebėti, kaip keičiasi gliukozės kiekio rodikliai, priklausomai nuo to, ką valgai, ar esi fiziškai aktyvus, išsimiegojęs ir pan.
Pradžioje, siekiant geriau suprasti, kas vyksta organizme, kaip jis reaguoja į maistą, vaistus, rekomenduojama gliukozės kiekį matuoti dažnai, geriausia:
- ryte nevalgius, 1 val. po pusryčių ir 2 val. po pusryčių,
- prieš pietus, 1 val. po pietų ir 2 val. po pietų,
- prieš vakarienę, 1 val. po vakarienės ir 2 val. po vakarienės
- prieš miegą.
- nakties metu, tuo atveju jei norisi užkandžiauti, neramiai miegate, dažnai atsibundate.
Vėliau matavimo dažnį galima mažinti iki 3 kartų nevalgius ir po 3 pagrindinių valgių.
Ar žinote, kad:
- Jeigu esate rizikos grupėje susirgti gestaciniu diabetu, ją galima sumažinti koreguojant gyvenimo būdą. Nuo pat nėštumo pradžios reikia maitintis kuo sveikiau, reguliariai mankštintis. Jeigu turite antsvorį ar esate nutukusi jau planuojant nėštumą patartina pasitarti su specialistais, kaip saugiai ir efektyviai sumažinti svorį. Labai svarbu ne tik matuoti, bet ir registruoti gliukozės rodiklius. Patogiausia tai daryti su gliukomačiu susietoje programėlėje telefone. Taip galima pastebėti visus rodiklių svyravimų dėsningumus, tai padės kaip šiuos pakitimus valdyti.
- Vertinant gliukozės kiekį kraujyje tyrimas nėščiajai atliekamas du kartus. Pirmą kartą nevalgius, ryte, tiriama glikemija kraujyje apie 9–13 nėštumo savaitę.
- Jei pirmojo tyrimo metu gliukozė neviršija normos, antrą kartą tyrimas pakartojamas 24–28 nėštumo savaitę, atliekamas gliukozės tolerancijos mėginys iš trijų dalių. Ryte, nevalgius, atliekamas kraujo tyrimas, tuomet nėščioji turi išgerti 75 gramus gliukozės, ištirpintos 200 ml vandens. Kraujo tyrimas kartojamas po 1–2 valandų. Nustačius daugiau nei 5,1 mmol/l gliukozės rodiklį patvirtinama gestacinio diabeto diagnozė.
- 30 proc. moterų gestacinis diabetas gali pasikartoti kito nėštumo metu.
- Apie 5–10 proc. gestacinį diabetą patyrusių moterų cukrinis diabetas ar angliavandenių apykaitos sutrikimai išlieka ir pagimdžius.
- Moteriai, kuriai buvo nustatytas gestacinis diabetas per 10 metų po gimdymo rizika susirgti 2 tipo cukriniu diabetu siekia daugiau nei 50 proc.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl vaistinių preparatų vartojimo, turite klausimų dėl matuoklių ir kitų prietaisų, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę Jums padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.