Oro kondicionavimas: kaip surasti aukso viduriuką?
Priklausomybė nuo šalčio ir nepakantumas karščiui – šie nauji sveikatos sutrikimai, apie kuriuos mažai kas žino, gresia nesaikingai naudojantis oro kondicionieriais. Jie gali padidinti ir kvėpavimo sistemos, odos, akių ligų, alergijų, kai kurių infekcijų riziką, sukelti galvos, nugaros skausmus. Tačiau yra ir kita medalio pusė – kai kurių negalavimų, ligų ir net mirčių oro kondicionavimas automobiliuose bei patalpose gali padėti išvengti. Tiesa, tik tuomet, jei prietaisai ir sistemos prižiūrimi tinkamai, reguliariai valomi, naudojami laikantis instrukcijų ir jungiami tik tuomet, kai to tikrai reikia.
Esame civilizacijos aukos?
Kalbant apie naudojimąsi oro kondicionieriais, esame įpratę, pakilus aukštesnei temperatūrui, kaip mat jungti kondicionerių ir pasirūpinti savo komfortu patalpose, automobiliuose. Tokiais momentais apie galimą neigiamą kodicioneriaus poveikį sveikatai negalvojame ir tikimės, kad mums jis negresia.
JAV Lawrence Berkeley Nacionalinės laboratorijos Patalpų aplinkos grupės atliktoje studijoje pateikiami duomenys, kad biurų, kuriuose nuolat kondicionuojamas oras, darbuotojai dažniau skundžiasi įvairiais sutrikimais palyginus su dirbančiais pastatuose, kuriuose yra natūrali ventiliacija. Ši sutrikimų grupė vadinama sergančio pastato sindromu, jis pasireiškia akių, nosies, gerklės, odos sudirgimu, galvos skausmais, nuovargiu.
Mokslininkai daro prielaidą, kad dėl to kalta drėgmė, sklindanti iš oro kondicionavimo prietaisų. Ji sukuria palankią terpę toksinams, alergenams, kitoms organizmą dirginančioms medžiagoms daugintis. Dėl to oro kondicionavimo sistemose gali susikaupti infekcijas sukeliantys mikroorganizmai, pavyzdžiui, legionelės, alergijų sukėlėjai, tokie kaip dulkių erkutės. Tinkama šių sistemų priežiūra, reguliarus valymas, filtrų keitimas, užkerta kelią užteršto oro cirkuliavimui ir sumažina minėtų simptomų riziką.
Nuo peršalimų iki karštinių
Deja, ne visuomet tam skiriama pakankamai dėmesio. Jeigu nesilaikome oro kondicionavimo sistemų eksploatavimo instrukcijų, jose gali įsiveisti ir kiti neitin malonūs įnamiai, ne tik bakterijos, bet ir grybai, pelėsiai. Kai kurie iš jų greičiausiai didelės žalos sveikatai nepadarys, nors ir sloga, perštinti gerklė, įkyrus kosulys, alergijos – menkas malonumas, ypač vasarą. Tie, kurie jau serga kvėpavimo sistemos ligomis, gali pajusti jų paūmėjimą, atidesniems vertėtų būti asmenims, kurių imuninė sistema nusilpusi, taip pat sergantiems lėtinėmis ligomis.
Prastai prižiūrimuose, retai valomuose oro kondicionieriuose ar pastatų oro kondicionavimo sistemose gali apsigyventi ir žymiai pavojingesni patogenai – legionella genties bakterijos, sukeliančios Legionierių ligą arba Pontiako karštligę. Iš tiesų tai dvi skirtingos tos pačios ligos formos. Pirmoji pasireiškia karščiavimu, kosuliu, raumenų, galvos skausmu, vėliau prasideda sunkus plaučių uždegimas, antrosios eiga šiek tiek lengvesnė, ji nepažeidžia plaučių.
Legionelioze užsikrečiama įkvepiant oro su legionelėmis. Viena iš vietų, kur dažniausiai randama šių bakterijų, yra oro kondicionavimo sistemos. Jas būtina valyti ne rečiau kaip du kartus per metus, jei norime išvengti šios ligos. Jos sukėlėjams jautresni yra vyresnio amžiaus asmenys, rūkantieji, sergantys plaučių ligomis. Problema, kad legioneliozės simptomai nėra specifiniai, tai apsunkina jos diagnostiką, o netinkamai gydant ar uždelsus, gręsia pavojingos komplikacijos, tarp jų ir plaučių pažeidimai (fibrozė), sąmonės sutrikimai.
Padeda išvengti oro taršos
Pasak specialistų, tinkamai nesureguliuota kondicionuojamo oro temperatūra kelia ne tik fizinį diskomfortą, bet ir blogina psichologinę savijautą. O ši neigiamai veikia darbingumą. Jis krenta, jeigu aplinkos temperatūra yra pernelyg aukšta arba per žema. Nustatyta, kad tam ypač jautrios moterys. 21,5 laipsniai C su 1 – 2 laipsnių svyravimais į abi puses patalpoje, kurioje dirbame, užtikrina palankiausią mikroklimatą geriausiam darbingumui, teigia specialistai.
Kitas svarbus faktas, susijęs su oro kondicionavimu – Jeilio universiteto tyrėjai paskelbė studiją, kuri patvirtina, jog oro kondicionieriai sumažina hospitalizacijų ir mirčių, susijusių su širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis riziką, ypač vyresniems nei 65 metų asmenims. Taip pat sumažina šilumos smūgio ar mirties, susijusios su dideliais karščiai, tikimybę, ypač kuomet užsitęsia karščio bangos, anksčiau buvusios retas svečias, dėl klimato kaitos vis dažniau besikartojančios ir Lietuvoje.
Be to, oro kondicionavimo sistemos apsaugo ir nuo oro taršos, tai ypač aktualu didmiesčiuose. Kai nerekomenduojama atsidaryti langų esant nustatytas normas viršijančiam užterštumui kietosiomis dalelėmis, ozonu, kitais teršalais ar alergijas sukeliančiomis žiedadulkėmis, oro kondicionieriai tampa tikru išsigelbėjimu, ypač kenčiantiems nuo šienligės, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, emfizemos. Juose sumontuoti filtrai sumažina patalpų ore esančių teršalų koncentraciją, nes jie prasiskverbia net pro uždarytus langus.
Skirtingas temperatūros pojūtis
Naudojant oro kondicionierių, dažnai kyla ginčų dėl to, kokią temperatūrą automobilio ar kitos transporto priemonės salone, biure ar namuose palaikyti. Rekomendacijos rekomendacijomis, tačiau kiekvienas žmogus tam tikrą temperatūrą jaučia skirtingai ir su ja susijęs komforto pojūtis yra labai individualus. Suderinti skirtingus interesus tarp sutuoktinių, kitų šeimos narių, juolab bendradarbių, kolegų neretai būna sudėtinga.
Kompromiso dažnai ieškoma perdiodiškai įjungiant ir išjungiant kondicionierių. Net nepagalvojame, kad temperatūrų svyravimas gali mums pakenkti. Jeigu skirtumai labai dideli, staigūs, tai kelia didelį stresą organizmui. Nuolatos naudojantis oro kondicionieriais gyvenamojoje ir darbo aplinkoje, transporte, gali išsivystyti aukštos temperatūros netoleravimo būsena, kuri, pasak medikų, yra pavojinga, ypač ekstremalių karščių metu.
Konfliktų kyla ir dėl kitų faktorių, pavyzdžiui, taupūs asmenys, tie, kuriems rūpi tvari gyvensena galvoja ir apie tai, kiek elektros energijos prietaisas išnaudos ir kiek jiems tai kainuos. Visais šiais atvejais nevertėtų užmiršti, kad oro vėsinimas įmanomas ne tik naudojantis kondicionavimo įranga. Ją iš dalies gali pakeisti dažnas vėdinimas atsidarius langus, duris, per karščius gelbsti ir ventiliatoriai, vėsinami stogai, specialios užuolaidos, nepralaidžios karščiui, langinės, balkonų, terasų apželdinimas ir panašūs sprendimai.
Ar gali plisti koronavirusas?
Prasidėjus COVID-19 pandemijai mokslininkai ėmėsi tirti, ar jos sukėlėjas gali plisti per oro kondicionavimo sistemas. Jų dėmesio centre pirmiausiai atsidūrė visuomeninės paskirties pastatai – prekybos centrai, kavinės, klubai ir pan. Ekspertų teigimu, rasta per mažai įrodymų, leidžiančių susieti koronaviruso plitimą ir oro kondicionavimą, kur kas svarbesnis vaidmuo atitenka šiose patalpose praleistam kartu su daugeliu kitų žmonių, tarp kurių yra ir užsikrėtusių šia liga, laikui. Kuo jis ilgesnis, tuo rizika didesnė. Tačiau kai kurie tyrimai prieštarauja tam. Inžinieriai teigia, kad oro kondicionavimo sistemos, jei jomis naudojamasi laikantis instrukcijų, netgi sumažina koronaviruso perdavimo oru riziką. Įtakos turi ir kondicionieriaus tipas, jei visas ar dalis filtruojamo oro neišleidžiama išorėje, o sugrįžta atgal į patalpas, užsikrėtimo pavojus yra didesnis.
Įdomūs faktai
- Šiltesnio klimato šalyse gyvenančių žmonių tolerancija karščiui yra didesnė.
- Atsparumas karščiui silpnėja su amžiumi, todėl vyresniems asmenims jį sunkiau pakelti.
- Temperatūrų skirtumams jautresni maži vaikai.
- Optimaliausias temperatūrų skirtumas lauke ir patalpoje yra 6–8° C.
- Nuolat kondicionuojamose patalpose sumažėja santykinis oro drėgnumas. Dėl to kenčia oda, akių ir kvėpavimo takų gleivinės.
- Naudojant kondicionierių automobilyje nustatykite jį taip, kad šalto oro srovė nepūstų tiesiai į veidą, nebūtų pernelyg stipri.
- Kondicionieriai patalpų nevėdina, todėl tai reikia daryti kasdien, įprastu būdu – atidarant langus ir duris.
- Jeigu vis dėlto dėl kondicionieriaus peršalote, tokiu atveju gali būti vartojami vaistai nuo peršalimo, arbatos ir vaistažolės peršalus, sergant gripu, kosint, kylant temperatūrai.
Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai.