Kontraceptinės priemonės – patikima apsauga nuo neplanuoto nėštumo
Vaistinėse neretai ieškoma patikimų ir paprastų priemonių, skirtų atsakingam šeimos planavimui ir apsaugai nuo neplanuoto nėštumo. Dažniausiai pasirenkamos priemonės – prezervatyvai, hormoniniai ir skubios pagalbos kontraceptikai, makšties tabletės. Apsaugos priemones rekomenduojama naudoti visiems, turintiems lytinių santykių, tačiau neplanuojantiems susilaukti vaikų.
Prezervatyvai saugo ne tik nuo nėštumo
Paskaičiuota, kad prezervatyvų poveikis apsaugai nuo nepageidaujamo nėštumo siekia 72–82 proc., tačiau jie ne tik padeda išvengti nėštumo, bet ir gali padėti apsisaugoti nuo lytiniu keliu perduodamų infekcinių ligų. Kai kas nerimauja, kad, apsaugai naudodami prezervatyvus, negalės jaustis natūraliai, tačiau šiuolaikinių technologijų dėka rinkoje jau yra prezervatyvų, kurie yra ypač ploni, tai padeda sukurti maksimalų komfortą, užtikrinant kokybę. Galima rinktis plonus ir lengvus prezervatyvus su natūraliu dermatologiniu geliu, kurio pagrindą sudaro silikono alyva – tokie prezervatyvai praktiškai nejaučiami. Kiti rekomenduojami natūralūs – kaučiuko latekso – prezervatyvai, padengti vandens pagrindo geliu, kuriame 98 proc. medžiagų yra natūralios kilmės, o juos gaminant nenaudojama jokių dirbtinių dažiklių bei kvapiųjų medžiagų.
Prieš naudojant prezervatyvus, reikėtų patikrinti tinkamumo naudoti terminą, nurodytą ant pakuotės. Jeigu vidinė prezervatyvo pakuotė akivaizdžiai pažeista, prezervatyvą derėtų išmesti ir imti kitą, kurio pakuotė – nepažeista.
Kontraceptikai – palankiai veikia sveikatą
Siekiančioms efektyvesnės apsaugos nuo nėštumo moterims, patariama vartoti kontraceptikus, kurie laikomi vienu paprasčiausių ir patikimiausių būdų, skirtų atsakingam šeimos planavimui ir apsaugai nuo neplanuoto nėštumo. Rekomenduojami patikimi kontraceptikai moterims, kurių vartojimą nutraukus galima pastoti. Nustatyta, kad kai kurie hormoniniai kontraceptikai palankiai veikia sveikatą. Pavyzdžiui, naudojant kontraceptikus, kurių sudėtyje yra gestodeno/etinilestradiolio mėnesinės tampa reguliaresnės, jų metu kraujavimas gali būti silpnesnis ir trumpesnis. Be to, vartojant šias kontraceptines tabletes skauda mažiau arba visai neskauda, taip pat gali sumažėti mažakraujystės galimybė. Nustatyta, kad moterys, vartojančios kontraceptines tabletes, kurių sudėtyje yra 50 mikrogramų etinilestradiolio, ne tik mažiau kenčia nuo menstruacinių skausmų, bet ir rečiau serga kai kuriomis sunkiomis ligomis, pavyzdžiui: gerybinėmis krūtų ligomis, kiaušidžių cistomis, uždegimine dubens liga, negimdiniu nėštumu ir gimdos gleivinės ar kiaušidžių vėžiu.
Po nesaugių lytinių santykių – skubios pagalbos kontraceptikai
Po nesaugių lytinių santykių patariama vartoti skubios pagalbos kontraceptikų. Tokių kontraceptikų sudėtyje yra sintetinio hormono, vadinamo levonorgestreliu. Vaisto rekomenduojama išgerti per 72 valandas po lytinio akto, kurio metu kontraceptinės priemonės nebuvo naudotos arba naudota kontraceptinė priemonė nebuvo veiksminga. Geriausia išgerti tabletę per pirmąsias 12 valandų po lytinio akto, tačiau netgi suvartotas per 72 valandas kontraceptikas 84 proc. atvejų apsaugo nuo nėštumo. Tačiau žinotina, kad skubiosios pagalbos kontraceptikai dažniausiai stipriai ir agresyviai veikia organizmą, todėl naudotis jais reiktų atsakingai, išskirtinai ekstra atveju.
Makšties tabletės – vietinio poveikio kontraceptikas
Makšties tabletės yra vietinio poveikio kontraceptikas. Vaistas labai sumažina pastojimo tikimybę, tačiau visiškai nuo jo gali ir neapsaugoti. Vaisto veiksmingumas priklauso nuo to, ar taisyklingai jis vartojamas.
Šis kontracepcijos būdas tinka visoms vaisingo amžiaus moterims, ypač toms, kurios laikinai ar apskritai negali vartoti geriamųjų kontraceptikų ar nešioti spiralės, po gimdymo, maitinant krūtimi, prieš menopauzę, kai reikia trumpalaikės papildomos kontracepcijos, pavyzdžiui, kai pamirštama ar pavėluojama išgerti geriamųjų kontraceptikų – tokiu atveju makšties tabletes reikia kartu vartoti iki ciklo pabaigos. Be to, šias tabletes galima vartoti papildomai greta vietinių barjerinių kontracepcijos priemonių (diafragmos) ar spiralės.
Specialistai vieningai pataria, kad norint išsirinkti tinkamiausią kontraceptinę priemonę, būtina pasikonsultuoti su gydytoju akušeriu-ginekologu. Žinoma, visada galite pasitarti ir su ,,MANO vaistinės“ specialistais.