Nudegus tinkama pirmoji pagalba kritiškai svarbi: nuo jos priklauso nudegimų gylis, randai ir kitos žymės
Nudegimai yra viena dažniausių vasaros traumų, nes daug laiko leidžiame gamtoje, kur kūrename laužus, deginame fakelus, kaitiname kepsnines. Be to, pramogaudami gryname ore, ypač savaitgaliais ar per atostogas labiau atsipalaiduojame ir būname ne tokie atsargūs. Nudegimai gali palikti pasekmes visam gyvenimui: apie juos primena randai, nudegimų žymės, gali atsirasti ir funkcinių sutrikimų. Jų galima išvengti, jie nebus tokie gilūs, jei nudegus iš karto bus suteikta tinkama pirmoji pagalba.
Skirtingos rūšys ir tipai
Situacijos, kurių metu nusideginama, labai įvairios. Tiek vaikai, tiek suaugusieji dažnai apsipila arba apsitaško degiais skysčiais ugniai įkurti, paskui netyčia užsiliepsnoja. Pasitaiko, kad nudegamos rankos ar padai paėmus ar įlipus į karštus pelenus, žarijas, ugnį. Kūdikiai, maži vaikai apsipliko karštais skysčiais, prisiliečia prie įkaitusio kepsninių paviršiaus, grotelių, kepimo įrankių. Gamindami maistą ant laužo ar kepsninėje žmonės apsidegina karštais riebalais, neatsargiai imdami indus.
Nusideginus pirmiausia reikia įvertinti nudegimo laipsnį. Pirmojo laipsnio nudegimas, kai pažeidžiamas viršutinis odos sluoksnis epidermis, vadinamas paviršiniu. Oda parausta, tampa jautri, sausa ir skausminga, gali patinti. Šis nudegimas užgyja per savaitę nepalikęs ženklų. Vidutinio arba antrojo laipsnio nudegimo metu pažeidžiamas ne tik epidermis, bet ir po juo esanti tikroji oda. Atsiranda pūslių, aplinkiniai audiniai patinsta, parausta, vargina skausmas. Sugyja per 3–4 savaites, gali likti randų.
Gilus trečiojo laipsnio nudegimas atsiranda pažeidus visus odos sluoksnius, poodį, raumenis ir kaulus. Tokio gylio nudegimo vieta būna sausa, juodos ar pilkos spalvos, kieta. Pažeidžiamos nervų galūnėlės, todėl žmogus gali nejausti skausmo, tačiau aplinkiniai mažiau nudegę audiniai yra labai skausmingi. Toks nudegimas kelia pavojų gyvybei, lieka dideli randai, gali sutrikti nudegusių vietų funkcijos. Trečiojo laipsnio nudegimams priskiriami ir didelio ploto nudegimai.
Nudegimai dar skirstomi į terminius, kuriuos sukelia tiesioginis sąlytis su ugnimi, įkaitusiais daiktais ar paviršiais, garais, dujomis, karštais skysčiais. Elektrinį nudegimą sukelia elektros srovė ar žaibas. Cheminis nudegimas atsiranda paveikus odą ar gleivinę šarmais ar rūgštimis, todėl naudojant buitinės chemijos priemones reikia laikytis saugumo rekomendacijų. Radiacinį nudegimą sukelia saulės spinduliai, ilgas švitinimas ultravioletinėmis lempomis, radioaktyvioji spinduliuotė.
Pirmosios minutės – lemiamos
Svarbu neužmiršti, kad namų sąlygomis, savarankiškai galima gydytis tik nedidelio ploto ir negilius nudegimus. Bendra taisyklė yra tokia: pirmojo laipsnio nudegimų atveju į gydymo įstaigą kreiptis nebūtina. Esant antrojo laipsnio nudegimui, jeigu pažeistas odos plotas yra mažesnis nei 7 centimetrai taip pat galima apsieiti be medikų pagalbos. Tačiau visi trečiojo laipsnio nudegimai turi būti apžiūrėti ir gydomi specialistų. Žinoma, visais atvejais reikia įvertinti ir bendrą nukentėjusio asmens būklę.
Rekomenduojama visada pasikonsultuoti su gydytojais, kai nudega veidas arba oda sąnarių zonoje, ypač ant kelių, čiurnų, alkūnių, taip pat pėdos, nugara, pečiai, dilbiai, sėdmenys, kirkšnys, kur oda yra jautresnė ir plonesnė. Taip pat tais atvejais, kai pakyla temperatūra, krečia šaltis, pasunkėja kvėpavimas arba nudegimai ima skleisti nemalonų kvapą, nepraeina skausmas ir jis yra labai stiprus. Patiems geriau nesigydyti nudegimų, kai juos sukelia žaibas, elektros srovė, cheminės medžiagos.
Pasak medikų, pirmosios minutės nudegus yra lemtingos, todėl jokiu būdu negalima delsti, būtina iškart suteikti pirmąją pagalbą. Nudegimo vietą reikia nedelsiant vėsinti vandeniu, nestipria tekančio vandens srove iš čiaupo, o būnant gamtoje panardinti vandens telkinyje ir laikyti apie 10 minučių arba kiek ilgiau, kol susilpnės skausmas. Geriausia, kad vanduo būtų ne šaltesnis nei 18-20 laipsnių temperatūros, ypač jei po vandeniu laikoma didesnė kūno dalis, kad nukentėjusiojo neištiktų hipotermija.
Nedideliems nudegimams tinka šalti kompresai, tačiau nepatartina naudoti ledo, tik vandeniu suvilgytą švarų audinį. Atvėsinus nudegusią odą, ją reikia aptvarstyti sausais, tvarsčiais, per daug nespaudžiant. Nudegusiose vietose audiniai patinsta, todėl verčiau nuimti diržus, žiedus, laikrodžius, apyrankes, nuvilkti aptemptus drabužius, kad šie nespaustų. Prieš teikiant pirmąją pagalbą nuo pažeistos odos reikia nuimti drabužius, jei jie neprilipę. Nudegus rankoms ar pėdoms jas tvarstant reikia atskirti pirštus.
Kas padeda ir kas gali pakenkti?
Stenkitės nepradurti, neprakirpti pūslių, jeigu jos susidarė nudegusiose vietose, o joms pratrūkus dezinfekuoti atsiradusias žaizdas antiseptiniu preparatu - tai padės žaizdas apsaugoti nuo infekcijos. Kad mažiau vargintų skausmas, galima naudoti nuskausminančius vaistus. Pirmojo laipsnio nudegimus po to, kai suteikta pirmoji pagalba, galima tepti nuskausminančiais, odos regeneraciją skatinančiais tepalais. Po stipresnių nudegimų likusius randus – juos mažinančiomis specialiomis priemonėmis.
Ant nudegimų jokiu būdu negalima tepti sviesto, aliejaus, grietinės ir kitų riebalų, tepalų, išskyrus specialius, skirtus nudegimams gydyti. Tepant riebalais ant nudegusios vietos susidaro nepralaidi plėvelė ir šiluma neišgaruoja į aplinką, o skverbiasi gilyn į odą, taip dar labiau ją pažeisdama. Nudegimas gali pagilėti vienu laipsniu, nes oda negalės natūraliai vėsintis. Netinka ir kiaušinių baltymai, dantų pasta, druska. Šios priemonės nepadės, tik padidins infekcijos riziką.
Trečiojo laipsnio nudegimai gyja ypač ilgai ir sunkiai, dažnai prireikia ir chirurginio gydymo, siekiant pašalinti negyvus audinius arba siekiant sumažinti randus ne tik dėl estetinių priežasčių: kurie yra ne tik estetinė problema, dažnai dėl jų sutrinka ir tam tikros funkcijos, nes randėjanti oda sutraukiama. Jei nudegimas yra sąnario zonoje – sutrikdomas jo judrumas, jei veido – tampa sudėtinga valgyti ir pan. Dažnai kartu taikomas ir reabilitacinis gydymas, fizinė terapija. Kai kuriems pacientams tenka atlikti ne vieną audinių persodinimo operaciją.
Ar žinote, kad:
- Jei įvykio vietoje laiku suteiksite tinkamą pagalbą, sumažinsite nudegimą vienu laipsniu.
- Jeigu nudegęs odos plotas yra maždaug delno dydžio, nudegė 1 proc. kūno.
- 15-20 proc. kūno ploto apimantis nudegimas yra pavojingas gyvybei.
- Net ir nelabai karštas vanduo gali stipriai nudeginti mažylio odą. Iki penkerių metų vaiko oda yra net du su puse karto plonesnė už suaugusiųjų. Užtenka 60 laipsnių temperatūros ir kelių sekundžių kontakto, kad ji smarkiai nudegtų.
- Vaikams patyrus nudegimą, ypač jei pažeistas didesnis plotas, iškart reikia vykti į gydymo įstaigą. Vaikams visada yra didesnis infekcijos pavojus: jie gali pradėti karščiuoti ar pasireikšti kita reakcija. Be to, tėvai ne visada sugeba adekvačiai įvertinti nudegimų stiprumą, randų susidarymo riziką.
- Patyrus odos nudegimus reikia vengti buvimo saulėje, ypač tiesioginiuose jos spinduliuose. Jie gali padidinti randus, todėl, kol šie nėra iki galo susiformavę, degintis nerekomenduojama.
- Jūsų namų vaistinėje turėtų būti kokybiški tvarčiai, marlė. Taip pat ir skausmą, karščiavimą mažinantys vaistai.