Ką dovanoti seneliams?
Įprasta, kad per Kalėdas daug dėmesio skiriame Kalėdų Seneliui: nuolat apie jį šnekame, laukiame atvykstančio. Per visą šį šventinį šurmulį dažnai pamirštame savuosius senelius ir močiutes, kurie kaip niekad laukia mūsų dėmesio. Savo rūpestį galime parodyti įvairiai: išeidami su jais pasivaikščioti ar drauge vartydami senus nuotraukų albumus. Žinoma, tam, kad vyresniesiems nepristigtų energijos bei sveikatos ir jie norėtų kažką veikti kartu, mes turime jais pasirūpinti, o Kalėdos – puikiausias laikas tai prisiminti ir padovanoti jiems ką nors naudingo ir reikalingo. Tačiau visada kyla klausimas, ko tiems vyresniesiems labiau reiktų? Šiame straipsnyje apžvelgiame dažniausiai senelius ir močiutes „puolančias“ problemas bei pateikiame pasiūlymų, kaip galėtume padėti jiems tų bėdų išvengti ar bent jas sumažinti.
ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ LIGOS
JAV atlikto nacionalinio sveikatos ir mitybos tyrimo duomenimis, net 70 proc. suaugusiųjų, vyresnių nei 65 metai, serga hipertenzija (padidėjusiu kraujo spaudimu). Liūdna, kad ši liga yra viena dažniausiai pasitaikančių tarp vyresnių žmonių, o jos nekontroliavimas yra pagrindinė mirtingumo priežastis visame pasaulyje. Tam, kad šis sutrikimas būtų sustabdytas, visų pirma, reikia žinoti jo priežastį. Bendrojoje medicinoje išskiriamos dvi hipertenzijos rūsys: pirminė – atsirandanti dėl daug įvairių organizmo veiksnių ir todėl kartais tokią tampa sunku nustatyti bei antrinė – dažniausiai įgimta, kurios priežastis neretai yra aiški. Svarbu tai, kad žmonės ne visada žino turintys šią sveikatos problemą, nes jos simptomų beveik nėra. Patartina reguliariai lankytis pas šeimos daktarą, o esant namie tirtis širdies spaudimą kraujospūdžio matuokliais. Platų jų pasirinkimą galite rasti Medicinos prekių skyrelyje, tad jeigu Jūsų senelis ar močiutė dar neturi šio aparato, tai gali būti puiki dovana Kalėdų proga.
Jei seneliai kartais pasiskundžia širdies problemomis, jiems gali būti naudingi tam skirti maisto papildai, kurių nemenką pasirinkimą galite rasti mūsų internetinėje svetainėje.
SĄNARIŲ SKAUSMAI
Šio tipo skausmais skundžiasi ne tik senyvo amžiaus žmonės, bet ir jaunesni, tad ši informacija naudinga visiems, jaučiantiems diskomfortą ties kaulų susilietimo riba. Dažniausiai pasitaikanti priežastis, dėl kurios juntamas šis nemalonus jausmas, yra artritas – kaulų kremzlės nykimas ar dilimas, dažniausiai pasitaikantis asmenims nuo 65 metų ir daugiau, kaulų lūžiai, autoimuninės problemos ar įvairių virusų sukeltos infekcijos. Norint stabdyti šį reiškinį, patartina daugiau judėti, reguliariai mankštintis. Tos mankštos neturėtų būti sunkios, apkraunančios sąnarius, kas gali dar labiau pabloginti būklę. Nepatartina bėgioti, eiti į ilgus žygius ar užsiimti tokiu aktyviu sportu kaip, tarkime, krepšinis ar futbolas. Gal jiems patiktų nueiti į baseiną? O gal būtų puiki idėja baseiną pradėti lankyti kartu? Mankštos vandenyje ne tik skatina kraujotaką, bet ir padeda pagerinti laikyseną, sumažinti nugaros skausmus. Taip pat verta organizmą stiprinti ir iš vidaus. Jei pamenate, kad seneliai skundėsi sąnarių, kaulų skausmais, padovanokite jiems specializuotą maisto papildų kursą. Jei sutrikimai progresavę, močiutei ar seneliui padės šildantys ar šaldantys tepalai ir geliai – pasitarkite su vaistininku kas labiau tiktų. Gal tokios dovanos sveikam žmogui iš pirmo žvilgsnio ir neatrodo labai šventiškos, tačiau patikėkite, „surakinus“ sąnarius tai gali tapti tikra palaima.
ATMINTIS – ASMENYBĖS PAMATAS
Kaip yra pasakęs Napoleonas Bonapartas: „Galva be atminties – kaip tvirtovė be įgulos” ir jis visiškai teisus. Turėdami tik trumpą atmintį negalėtume net iki parduotuvės nueiti, o jei ir pavyktų, vargu, ar prisimintumėme, kokiu tikslu atėjome. Galiausiai nebežinotumėme, kaip pareiti namo. Komiška situacija ar ne? Įdomu tai, kad nors ir nevalingai siejame šią sveikatos „išdaigą” su vyresniu amžiumi, atminties trikdžiai gali prasidėti jau sulaukus vos 45 metų. Net 40 proc. vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių, turi rimtesnių ar lengvesnių atminties sutrikimų. Skaičiai rodo, kad nors apie šią problemą nėra kalbama labai daug, visgi ji - itin dažna ir rimta. Manoma, kad didžiausia atminties praradimo priežastis gali būti miego trūkumas. Kad atminties šlubavimai „neužpultų”, patartina miegui skirti bent po 7-8 valandas per parą ir susidaryti rutiną, kurios būtų nuoširdžiai laikomasi. Taip pat rekomenduojama kasdien bent pusę valandos skirti sportui, kas paskatintų kraujotaką ne tik galūnėse, bet ir smegenyse. Labai svarbi ir smegenų mankšta, kitaip tariant, populiarūs užsiėmimai žaidimo forma: sudoku, kryžiažodžiai, dėlionės, domino ir kita – šie privers protą dirbti. Jei Jūsų seneliai neturi tokių žaidimų namie, galite kelis padovanoti jiems Kalėdų proga. Šiais laikais juos galima rasti net ir internetinių programėlių formatu. Be viso to, patartina gerti įvairius preparatus, sudėtyje turinčius ginkmedžio ekstraktų, kurie gali padėti palaikyti atmintį. Išsirinkite iš plataus prekių asortimento ir nustebinkite senelius bei močiutes Kalėdų proga specializuotais vitaminais bei maisto papildais. Parodykite dėmesį, juk laikas su seneliais toks brangus!
AKIŲ ŠVIESA
Normalu matyti senyvą žmogų su akiniais, tiesa? Tai tarsi nusistovėjusi norma, mat senstant akių lęšiukas tampa nebe toks lankstus ir manevringas, tad objektus senesnės akys fokusuoja sunkiau. Tokiu atveju darosi sunkiau matyti objektus, esančius arti. Išsivysto, taip vadinama, toliaregystė. Dažniausiai šio proceso nesustabdysi, tačiau galima lėtinti jo vystymąsi. Kaip tai padaryti? Visų pirma, svarbu laikytis darbo ir poilsio balanso. Ilgai sėdint prie kompiuterio ar įtemptai žiūrint į vieną tašką, pavyzdžiui, kai siuvame ar dirbame kompiuteriu, reikėtų daryti pauzes kas 20 minučių. Pertraukos nebūtinai turi būti ilgos, svarbu, kad akys bent šiek tiek pailsėtų. Žinoma, svarbu ir valgyti maistą, kuriame gausu karotinoido (morkos, apelsinai, pomidorai), nes ši medžiaga gali padėti palaikyti regėjimą. Derėtų neliesti akių nešvariomis rankomis, o esant ryškiai saulei dėvėti akinius nuo saulės. Taip pat privalu reguliariai mankštintis, kas darys įtaką kraujotakai visame organizme, taigi ir akyse. Bet ypač gera paspirtis – specializuoti maisto papildai, kuriuose yra reikalingų medžiagų kompleksai. Galite pridėti specialių lašiukų, kurie drėkina ir atgaivina pavargusias akis.
Padovanokite tai, kas močiutei ar seneliui padės pasijusti geriau, suteiks energijos, pakels nuotaiką. Pasibaigus Kalėdoms ištisus metus džiuginkime juos savo dėmesiu, rūpesčiu. Nepamirškime pasiteirauti, kokia jų sveikata, ir turėkime kantrybės išklausyti ilgą pasakojimą. Kaip yra pasakęs garsu britų politikas Vinstonas Čerčilis: „Mes gyvename iš to, ką gauname, bet kuriame gyvenimą iš to, ką duodame".