Tatuiruotės: daug vargo dėl grožio
Kai užsidegame idėja papuošti savo odą tatuiruote, dažnai nesusimąstome, kad kol jis užgis, vaikščiosime su atvira žaizda. Kaip ir kitus odos pažeidimus, šį reikia tinkamai prižiūrėti, kad apsaugotume nuo infekcijos. Papuošus kūną, kurį laiką negalėsite maudytis vandens telkiniuose, teks vengti baseino, pirties. Pasitaiko ir alerginių reakcijų, kurioms taip pat reikia būti pasirengus. Pasiruoškite: jums bus reikalingi vaistai žaizdoms gydyti.
Reikės nuolatinės kasdienės priežiūros
Darant tatuiruotę, oda labai stipriai pažeidžiama. Net jeigu salone, kuriame ji atliekama, ir laikomasi nustatytų higienos reikalavimų, naudojami tik sterilūs instrumentai, dezinfekuojamos rankos ir įranga, susidariusiai žaizdai prireiks ypatingai kruopščios kasdienės priežiūros. Iš esmės ji panaši į dėl bet kurios kitos priežasties atsiradusios žaizdos priežiūrą.
Tatuiruočių meistras, baigęs procedūrą, turėtų savo kūrinį padengti plonu vazelino sluoksniu ir uždėti specialų pleistrą, plėvelę ir pasakyti, kiek laiko jo negalima nuimti. Paprastai tai gali trukti nuo 6 iki 24 valandų. Jį nuėmus švelniai nuplaukite žaizdą vandeniu ir galiausiai atsargiai, nespausdami nusausinkite servetėle. Po to turi būti naudojamas tepalas žaizdų gijimui.
Pasak specialistų, kremas žaizdų gijimui turi būti naudojamas 2-3 kartus per dieną, nes po kurio laiko plėvelė, susidaranti ant žaizdos, išdžiūva ir išnyksta. Kiekvieną dieną, kol oda gis, (dažniausiai tai trunka dvi-tris savaites), pažeistą vietą prižiūrėkite taip: nuplaukite šiltu vandeniu, švelniai nusausinkite ir patepkite tinkamu kremu.
Normalu, kad pirmąsias kelias dienas po tatuiruotės darymo oda bus šiek tiek paraudusi, nepraeis ir skausmas. Ji gali ir kaisti, pasitaiko, kad iš odos sunkiasi skaidrus skystis – plazma arba rašalas. Kai susidaro šašas, gyjančią žaizdą gali niežėti, tačiau šašo nulupti jokiu būdu negalima, kasyti – irgi. Dėvėkite laisvus drabužius, kad jie netrintų pažeistos vietos, saugokite ją nuo atsitiktinių mechaninių pažeidimų, tokių kaip smūgiai, nubraukimai ir pan., dėl šių pažeidimų šašas gali nukristi ir susidaryti randai.
Teks apsieiti be saulės kremo ir maudynių
Praustis, kol tatuiruotė neužgijusi, galima tik po dušu, o ne vonioje, nenaudojant jokių įprastų prausiklių, muilo arba saugantis, kad jie nepatektų ant gyjančios tatuiruotės. Vanduo neturi būti karštas, o maudytis reikėtų kuo trumpiau. Maudynes ežere, jūroje, tvenkinyje ar upėje kol kas teks pamiršti. Natūraliuose vandens telkiniuose tyko įvairiausios infekcijos, dėl kurių žaizda gali supūliuoti. Šių atsargumo priemonių patartina laikytis mėnesį.
Be to, vandens telkiniai gali būti užkrėsti vibrio vulnificus bakterijomis (nors jos – vandenynų gyventojos, jų beveik kiekvieną vasarą nustatoma ir Baltijos jūroje, kai vanduo sušyla). Užsienio šalyse nuolat pasitaiko atvejų, kai per pažeistą odą užsikrėtusius asmenis ištinka septinis šokas ir vėliau gali sutrikti įvairių organizmo sistemų veikla.
Ir į paplūdimį, kol pažeista oda neužgis, geriau neiti arba teks saugotis tiesioginių saulės spindulių, būti pavėsyje, dėvėti tatuiruotę dengiančius drabužius. Ir dėl to, kad oda jautresnė UV spinduliams, jie gali sukelti nepageidaujamus pakitimus, ir dėl to, kad tatuiruotė gali nublukti. Tatuiruotos vietos negalima tepti jokiais apsauginiais kremais nuo saulės, kol ji gyja nenaudokite ir kitų kosmetinių priemonių – kūno kremų, losjonų ir pan., jos gali suerzinti odą. Tatuiruotą vietą gali pradėti niežėti, atsirasti pūslelių ar bėrimų, kitų nepageidaujamų alerginių reakcijų.
Savaime suprantama, visą gijimo laikotarpį nesilankykite nei baseine, nei pirtyje, nesvarbu, ar nuosavuose, ar viešuosiuose. Jau nekalbant apie soliariumą. Rekomenduojama vengti ir sporto klubų, treniruočių, kad dar nesugijusi oda nebūtų tampoma, taip pat staigių judesių, nes ne iki galo sugijusios žaizdos gali vėl atsiverti.
Organizmas kovoja su svetimkūniais
Tatuiruojant į odą suleidžiama įvairių medžiagų, ne tik pigmentų, bet ir spirito, glicerino, aliejaus, šių medžiagų yra dažų sudėtyje, šie ir sudaro dažų terpę. Visi jie gali paveikti odą, o kaip – niekas tiksliai nežino. Dažnai stebimos alerginės reakcijos – oda parausta, niežti, patinsta, gali atsirasti įvairių darinių.
Nustatyta, kad alerginė reakcija gali įvykti ne tik iš karto, vos pasidarius tatuiruotę, bet ir po kelių savaičių arba netgi po kelerių metų, dešimtmečių
Tad pasidarius tatuiruotę su savimi pravartu turėti antialerginių geriamųjų preparatų, niežėjimą, paraudimą mažinančių tepalų, gelių.
Retais atvejais galima susirgti neurodermatitu, kuris dar vadinamas atopiniu dermatitu arba egzema. Tai nuolatinis, beveik lėtinis odos uždegimas, dėl kurio visa tatuiruotė ten, kur yra pigmento, tampa pūslėta, išberta, oda sustorėja, sukietėja. Jį sunku išgydyti, tokia tatuiruotė ne puošia, o bjauroja. Kadangi nuspėti alergines reakcijas sudėtinga, specialistai rekomenduoja pasidaryti nedidelę tatuiruotę mažai matomoje vietoje ir įsitikinti, kaip organizmas į ją reaguoja.