Suskilinėjusios lūpos – ne tik estetinė problema
Įtrūkimai lūpų kampučiuose, žaizdelės, suskeldėjusi, šerpetojanti, paraudusi jų oda – menkas malonumas. Ir atrodo negražiai, ir skauda, ypač valgant, juokiantis, žiovaujant. Taip gali atsitikti dėl tūkstančio ir vienos priežasčių: vitaminų trūkumo, netinkamos priežiūros, tam tikrų įpročių, oro sąlygų, vartojant nepakankamai skysčių ar prastai maitinantis, įtakos taip pat gali turėti ir naudojama kosmetika. Kai kurių žmonių lūpos sausėja, o dėl to, padidėjus jų jautrumui, pradeda skilinėti, trūkinėti, pleišėti ir dėl naudojamų vaistų, sergant kai kuriomis ligomis, kartu tai gali būti vienas iš jų simptomų.
Atsiduria tarsi užburtame rate
Lūpų oda yra daug plonesnė ir švelnesnė, nei kitų kūno dalių. Todėl ji lengviau pažeidžiama, jautresnė. Be to, lūpų zonoje kraujagyslės yra labai arti odos paviršiaus. Prakaito liaukų ant lūpų nėra, riebalinių – mažai, tad drėgme jas aprūpina tik seilės. Tai viena iš priežasčių, dėl kurios lūpų oda ypač linkusi į sausėjimą. Šaltuoju metų laiku jos laukia dar daugiau išbandymų: temperatūrų kontrastai (patalpose oras šiltas ir sausas, o lauke – šaltas ir žvarbus), šaltis, vėjas.
Jeigu dar turite netikusį įprotį lūpas nuolatos laižyti, jų priežiūra žiemą gali tapti tikru iššūkiu. Kai kurie žmonės nejučia atsiduria tarsi užburtame rate: kadangi lūpos sausos, jie jas dažnai aplaižo, kartais net nesąmoningai, norėdami sudrėkinti seilėmis. Deja, palengvėjimas trunka tik kelias minutes, lūpų oda nuo seilių joms garuojant tampa dar sausesnė, nuo braukymo šiurkščiu liežuviu dar labiau suerzinama. Tada gali parausti, imti šerpetoti, trūkinėti, gali atsirasti žaizdelių.
Tie, kurie nėra įpratę esant artimai nuliui ar minusinei temperatūrai, pučiant vėjui, lūpų kaskart prieš išeidami į lauką pasitepti jas specialia apsaugine priemone, neprisidengia šios veido dalies šaliku, apykakle, rizikuoja dar labiau pabloginti jų būklę. Labai svarbu pasirinkti tinkamą tepalą ar balzamą, jis turi būti skirtas būtent apsaugai nuo šalčio (tokio sudėtyje nėra vandens). Jokiu būdu lauke negalima lūpų laižyti, nes drėgmė dar labiau traukia šaltį, todėl padidėja pavojus jas nušalti.
Dėl ligų ir sveikatos sutrikimų
Lūpų skilinėjimas, įtrūkimai gali būti susiję ir su nepakankamu skysčių vartojimu, dehidratacija. Dehidratacija dažnai būna ligų pasekmė – kvėpavimo takų, žarnyno infekcijų, kurias lydi karščiavimas, ilgai trunkantis vėmimas, viduriavimas, pasireiškia po apsinuodijimų, virškinimo sutrikimų, gali ištikti esant dideliems karščiams, po intensyvaus fizinio krūvio. Šią būseną gali lemti vaistų (skysčius varančių), taip pat nesaikingas gėrimų su dideliu kofeino kiekiu vartojimas.
Dar viena priežastis, dėl kurios skeldi lūpos – mitybos nepakankamumas, kuris būdingas besilaikantiems griežtų dietų, sergantiems anoreksija, priklausomiems nuo alkoholio asmenims, vegetarams bei veganams. Šiems žmonėms dažnai trūksta mineralų (seleno), vitaminų, dažniausiai B grupės, nuo to kenčia ir lūpų oda, ji ima sausėti, o po to ir trūkinėti. Įdomu, tai, kad kai kurie maisto papildai gali išprovokuoti lūpų skilinėjimą – tai vitaminas A, šio vitamino dariniai, vadinami retinoidais.
Taip gali pasireikšti ir šalutinis medikamentų poveikis. Pavyzdžiui, ličio preparatų, kuriais gydomas bipolinis sutrikimas. Taip pat chemoterapijai naudojamų vaistų, antihistamininių preparatų. Jeigu aknei gydyti skirti vaistai, kurių sudėtyje yra salicilo rūgšties ar vandenilio peroksido, tepami ant veido ilgą laiką, jie išsausina ne tik veido, bet ir lūpų odą, nes, kad ir kaip stengtumeisi, kažkiek jų patenka ir ant prie lūpų esančios odos. Tada ji gali imti trūkinėti. Su lūpų sausumo ir skilinėjimo problema susiduria sergantieji cukriniu diabetu, Sjogreno sindromu.
Ūmus arba lėtinis uždegimas
Odos ligoms priskiriamas lūpų uždegimas, ūmus arba lėtinis, vadinamas cheilitu. Dažniausiai jis pasireiškia ant lūpų ir jų krašto, bet gali pažeisti ir aplinkui lūpas esančią odą, gleivinę. Cheilitą gali sukelti atopinis dermatitas, alergenai, kontaktiniai dirgikliai (lūpų laižymas, trynimas, kandžiojimas, tampymas), vaikams – nykščio čiulpimas, lėtinis saulės poveikis, infekcijos. Jis taip pat gali atsirasti sergant kitomis odos ligomis, pavyzdžiui, plokščiąja kerplige, raudonąja vilklige, autoimuninėmis pūslinėmis ligomis, Krono liga, sarkoidoze.
Lūpų uždegimo požymiai – sausumas, pleiskanojimas, paraudimas ir įtrūkimai. Pacientai skundžiasi, kad lūpas degina, niežti. Retesniais atvejais jos gali patinti, susidaryti pūslelės, paviršinės erozijos. Alerginį kontaktinį cheilitą lemia padidėjęs jautrumas alergenams, kontaktuojantiems su lūpomis. Moterims jis pasireiškia dažniau, nes jos naudoja daug kosmetikos – lūpų dažų, balzamų, apsauginių kremų nuo saulės, nagų lako, taip pat gali būti susijęs su burnos higienos priemonėmis, kai kuriais maisto produktais (mangais, ananasais, citrusiniais vaisiais, cinamonu).
Atopinis cheilitas būdingas sergantiems atopiniu dermatitu. Pasireiškia lūpų paraudimu, sausumu, pleiskanojimu ir sutrūkinėjimu. Eksfoliacinio cheilito požymiai – hiperkeratozė, lupimasis, šašų susidarymas. Pacientai šią būklę apibūdina kaip nuolat suskeldėjusias lūpas. Susirgus lūpų kampų cheilitu, lūpų kampuose atsiranda skausmingų įtrūkimų. Juos sukelia pastovi drėgmė. Rizikos veiksniai – ortodontiniai prietaisai, protezai, burnos grybelinė infekcija, antibiotikų naudojimas, bloga burnos higiena, taip pat su amžiumi susiję anatominiai burnos pokyčiai.
Ar mokame tinkamai prižiūrėti lūpas?
Jei veido odai puoselėti skiriame daug dėmesio ir pastangų, perkame įvairiausias priežiūros priemones, tai pasirūpinti lūpomis neretai užmirštame. Tas rūpestis neturėtų apsiriboti nuo šalčio ir žvarbos saugančio balzamo naudojimu rudens–žiemos sezono metu. Vasarą (ir žiemą, jei keliaujate į kalnus, ir kai oras saulėtas, daug būnate lauke kitais metų laikais) lūpas būtina tepti specialiomis būtent joms skirtomis priemonėmis su saulės apsauginiu filtru. Lūpų odoje beveik nėra melanino, natūralaus pigmento, saugančio nuo žalingo UV spindulių poveikio.
Kasdienė lūpų priežiūra apima jų nuvalymą kiekvieną vakarą, tam tinka veidui skirtas losjonas ar pienelis, laikas nuo laiko patartina jas nušveisti eksfoliantu, ypač, jei jos yra linkusios šerpetoti. Galima įsigyti specialių kaukių lūpoms ir taip jas palepinti. Lūpos bus dėkingos, jei naudosite pakankamai skysčių ne tik vasarą, bet ir visais metų laikais, valgysite daug produktų, kuriuose yra B grupės vitaminai (raudonos mėsos, žuvies, grūdinių produktų, pieno, sūrio, kiaušinių, žalių lapinių daržovių).
Šaltuoju metų laiku, ypač dabar, kai beveik visi dirbame namuose, drėkinkite patalpų orą – tai padaryti padės oro drėkintuvas. Jeigu lūpos jautrios, linkusios sausėti ir trūkinėti, atidžiai rinkitės lūpų kosmetiką. Jos sudėtyje neturėtų būti sausinančių ingredientų – mentolio, kamparo, fenolio. Kuo mažiau juose bus pigmentų, kvapų ir skonių, tuo geriau. Tuo tarpu tokios sudėtinės dalys kaip bičių vaškas, lanolinas, keramidai, alijošiaus ekstraktas, natūralūs aliejai, medus, žalioji arbata padės išsaugoti gražią ir sveiką lūpų odą, taip pat išvengti įtrūkimų.