Stuburo skausmai kamuoja vis jaunesnius
Skausmas - pats svarbiausias kaulų ir raumenų sistemos susirgimų simptomas. Kaklo, pečių ir nugaros skausmas vargina įvairaus amžiaus žmones. Nors skausmas yra gyvybiškai svarbus ir natūralus apsauginis biologinis veiksnys, dažnai besikartodamas jis labai pablogina asmens gyvenimo kokybę ir sumažina jo darbingumą. Su stuburu siejami skausmai yra viena iš dažniausių priežasčių, dėl kurios pacientai kreipiasi į gydytoją, ir yra viena svarbiausių neįgalumo priežasčių.
Skausmai atsiranda dar paauglystėje
Daugelis specialistų prie nugaros skausmų priskiria dar ir kaklo bei pečių skausmus ir krūtininės stuburo dalies skausmus, pabrėždami išskirtinę stuburo svarbą šių skausmų atsiradimui ir plitimui. Stuburo srities skausmą gali sukelti paties stuburo struktūrų patologija ir kitų greta esančių organizmo audinių bei struktūrų pažeidimas. Nugaros skausmais vis dažniau pradedama skųstis dar paauglystėje. Stuburo arba juosmens srities skausmus patiria nuo 4,7 iki 74,4 proc. paauglių. Krūtinės stuburo dalies skausmus patiria vidutiniškai apie 15–30 proc. suaugusiųjų ir vaikų. Dažniausiai aštrus juosmens skausmas praeina per porą savaičių, bet per metus aštrius juosmens skausmus pakartotinai patiria nuo 20 iki 44 proc. gyventojų. Didžiausią problemą sudaro lėtiniai kaklo ir nugaros skausmai, kurie blogina žmogaus gyvenimo kokybę ir darbingumą. Šie skausmai sudaro nuo 14 iki 50 proc. visų nugaros skausmų.
Nugaros ir kaklo skausmai gali pasireikšti labai anksti, netgi vaikams nuo 8 iki 10 metų. Ypač jie padažnėja paauglystėje. Atskirose studijose nurodoma, kad iki lytinio brendimo nuo 24 iki 35 proc. vaikų patiria nugaros ir kaklo skausmus, o paauglystės periodu iki suaugant – 47 proc. vaikų stuburo skausmai atsiranda dėl ilgo sėdėjimo prie kompiuterio, nepatogios ir netaisyklingos kompiuterio ekrano, pelės bei klaviatūros padėties, dėl ilgo televizoriaus žiūrėjimo. Stuburo skausmams kartais įtakos turi ir mokyklinė vaiko kuprinė, kuri dažnai sveria daugiau nei turėtų.
Moksliškai įrodyta, kad didesnę kaklo, nugaros bei juosmens skausmų tikimybę turi merginos, didesnį kūno masės indeksą turintys vaikai.
Skausmo priežastis – ilgalaikis darbas stovint ar sėdint
Žmogaus kaulų ir raumenų sistema nėra pritaikyta dirbti ilgalaikėje statinėje padėtyje. Priklausomai nuo kūno laikysenos, tenka skirtingas krūvis stuburo diskams: gulint jis yra mažiausias, stovint jis padidėja apie 4 kartus, o pasilenkus ar sėdint – apie 6 kartus. Ypač didelė apkrova tenka juosmens dalies diskams žemai lenkiantis ar svorį keliant prieš save. Yra specialybių, kurių atstovai nugaros skausmus patiria dažniau nei kiti. Pavyzdžiui, vairuotojai, statybininkai, slaugytojos, siuvėjos, kambarinės, žemės ūkio darbininkai, malūnsparnių pilotai ir kt.
Darbe atliekant nesudėtingus, bet daug kartų pasikartojančius veiksmus, ilgai būnant priverstinėje nepatogioje padėtyje, netaisyklingai keliant ar nešant sunkius daiktus, dažnai kilnojant ar nešiojant sunkius, didelius ir nepatogius nešti daiktus ar atlikus staigų ir nekoordinuotą judesį gali atsirasti rankų, kaklo, pečių, nugaros ir kojų kaulų ir raumenų sistemos pažeidimų. Todėl ilgai dirbantiems nepatogioje, priverstinėje padėtyje žmones dažnai vargina galvos, kaklo, pečių ir juosmens skausmai. Tyrimais nustatyta, kad nusiskundimai tiesiogiai priklauso nuo darbo valandų skaičiaus ir statinės kūno padėties.
Daugėja mokslinių tyrimų, patvirtinančių kaklo, nugaros ir juosmens srities nespecifinių skausmų ryšį su rūkymu, nutukimu, moteriška lytimi, depresiniais sutrikimais, bloga socialine ir ekonomine padėtimi, genetiniais veiksniais, prastesniu išsilavinimu, panašaus pobūdžio skausmais šeimos istorijoje ir kitais veiksniais.
Diagnostika ir gydymas
Visi stuburo sutrikimai yra skirstomi į degeneracinius, uždegiminius, trauminius, statinius, navikinius ir apima didelę susirgimų grupę. Tačiau retai stuburo skausmas yra sukeltas potencialiai pavojingos sveikatai ar gyvybei stuburo ligos, tokios kaip infekcija, slankstelių lūžimas, kaulų ar stuburo smegenų navikas, sindromas, kuris sukelia storųjų žarnų ar šlapimo pūslės disfunkciją, taip pat juosmens skausmą ir pan.
Įvairios lokalizacijos nugaros skausmai yra sudėtingas sutrikimas, susijęs su bendraisiais sveikatos veiksniais, kurio tikslias priežastis galima nustatyti tik nuodugniai ištyrus atskirai kiekvieną asmenį.
Pagrindiniai susirgimai, kuriuos diagnozuoja įvairių sričių specialistai (neurologai, ortopedai, reumatologai, reabilitologai ir kt.), yra šie: degeneracinės stuburo diskų ligos, diskų išvaržos ir iškritimai, smulkiųjų stuburo sąnarių artropatijos, spondylolizė ir spondylolistezė, stuburo kanalo stenozė, tarpšonkaulinė neuralgija, radikulopatijos ir kiti.
Tiksliai diagnozei nustatyti ar patikslinti naudojami šie metodai: detalios anamnezės surinkimas, palapavimas ir atskirų funkcijų analizė, neurologinės būklės nustatymas, elektromiografija, rentgenologiniai tyrimai, mielografija, kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija, kartais laboratoriniai tyrimai.